9 izbových rastlín, ktoré sú pre deti nebezpečné

Mária Kopčíková 0

Väčšina z nás má vo svojich bytíkoch či domčekoch nejaké izbové rastliny. Pestujeme ich, aby nám spríjemňovali život, voňali, aby sme sa potešili, keď na ne len okom hodíme.

Navonok krásne, vnútri jedovaté

Difenbachia, zdroj: ingimage.com

Medzi bežne pestovanými kvetmi v domácnostiach sa objavujú i také, ktoré sú nebezpečné – sú jedovaté. Toxikológovia označili za takto nebezpečných asi 20 druhov izbových rastlín. Najnápadnejšie sú tie, ktoré majú výrazné farebné plody, napr. okrasný ľuľok, v mnohých prípadoch však jedovaté časti odhaliť nemožno. Ide o jedovaté listy, kvety, šťavu alebo drobné chĺpky, ktoré môžu byť pôvodcom alergickej reakcie.

Ktoré sú teda tie nebezpečné rastliny a ako môžu škodiť?

Difenbachia strakatá –  na prvý pohľad zaujme svojimi výraznými zelenými listami s bledým žilkovaním. Pochádza pôvodne z dažďového pralesa, kde ju domorodci využívali na výrobu jedovatej tekutiny, do ktorej máčali hroty svojich šípov. Obsahuje niekoľko jedovatých látok. Okrem iného aj šťavelan vápenatý, ktorý spôsobuje podráždenie pokožky a slizníc. V prípade, že sa šťava z difenbachie dostane do oka, môže spôsobiť vážne podráždenie, bolesť či dokonca dočasné zhoršenie videnia alebo stratu zraku. Pozor aj na tekutinu, ktorá sa objavuje v hornej časti rastlín. Dieťa či zviera ju môžu ľahko olízať. Výsledkom intoxikácie sú podráždené sliznice a koža, vracanie, často je nutná hospitalizácia. Ak pestujete difenbachiu, určite by ste mali dodržiavať bezpečnostné opatrenia, teda po každej manipulácii s rastlinou si dôkladne umyť ruky a ak máte doma malé deti, radšej sa jej vzdajte alebo ju umiestnite na naozaj nedosiahnuteľné miesto.

Brečtan – nepestuje sa len vonku, na „obliezanie“ budov. Pestujú sa aj malé ozdobné brečtany. Nebezpečenstvo sa skrýva obzvlášť v bobuliach ako i listoch tejto rastliny. Pri niektorých druhov sú jedovaté všetky časti rastliny. Otrava sa prejavuje žalúdočnými ťažkosťami, najmä zvracaním a preháňaním. 

Svokrine jazyky, zdroj: ingimage.com

Sansevieria – alebo „svokrine jazyky“, sú veľmi odolné a nenáročné na starostlivosť. Ale obsahujú alkaloidy a saponíny, ktoré po požití spôsobujú podráždenie tráviaceho traktu. Otrava sa prejaví vracaním, bolesťami hlavy a brucha. 

Izbové rastliny z čeľade ľuľkovitých obsahujú jedovatý alkaloid solanín. V prípade okrasného ľuľku sa po požití bobúľ alebo listov dostavia pocity škriabania v hrdle a bolesti brucha. 

Vianočná hviezda (prýštec najkrajší) – táto kvetina je najaktuálnejšia v predvianočnom období, ukrýva nebezpečný jed. Z odrezaných častí rastliny totiž vyteká biela tekutina podobná mlieku, ktorá spôsobuje nepríjemné podráždenie pokožky. Pri manipulácii s touto vianočnou ozdobou by ste mali používať ochranné rukavice.

Kalanchoe – pestuje sa pre efektné kvety. Kalanchoe obsahujú glykozidy s účinkami na srdcové svalstvo. Už počas niekoľkých hodín od požitia prichádzajú bolesti brucha a zvracanie. Počas leta sú koncentrácie toxínov vyššie. Toxicita sa udáva vyššia pre domáce zvieratá, než pre človeka. 

Antúria, zdroj: ingimage.com

Antúria – je obľúbená vďaka svojim atypicky vyzerajúcim kvetom. Rovnako ako ostatné áronovité rastliny obsahuje šťaveľan vápenatý a ďalšie látky, ktoré spôsobujú podráždenie sliznice, vracanie a podobne. Výsledkom je potom svrbenie, zápal, opuch pier, jazyka, podnebia i hltana, čo vedie k sťaženému prehĺtaniu a ťažkostiam pri dýchaní, až duseniu. Môže sa objaviť aj dávenie, vracanie, hnačka a hemoragická gastroenteritída, teda zápal žalúdka a čriev.

Amarylis – kvetina s nádhernými kvetmi. Požitie väčšieho množstva pôsobí toxicky na centrálnu nervovú sústavu a môže spôsobiť kolaps. Jedovatá je celá rastlina, najmä cibule a plody. V rastline sú alkaloidy, hlavne lykorin. Pri požití malých dávok sa objavujú slinenie, vracanie a hnačka. Pozor teda na jedovatú žltú mliečnu šťavu.

Cyklámen – aj keď pôsobí nevinne, aj on patrí medzi jedovaté kvety. Jeho hľuza obsahuje saponíny (cyklamin). Tie účinkujú ako spoľahlivé preháňadlo, po požití časti hľuzy sa môžu objaviť prudké hnačky, kŕče a ďalšie komplikácie plynúce zo straty tekutín a minerálov. U citlivých jedincov môže cyklamin – pri kontakte s pokožkou – vyvolať lokálne podráždenie.

Čo robiť pri otrave rastlinami

Cyklámen, zdroj: ingimage.com

Kvety sú súčasťou nášho života a napriek tomu, že nesú so sebou isté riziko, pri opatrnosti a správnom umiestnení by nám a našim deťom nemalo hroziť nijaké nebezpečenstvo. Detský organizmus je menší a tak stačí i menšie množstvo rastlinného jedu na vážnu otravu, preto treba byť naozaj opatrní, kam svoje rastliny umiestnite.

Ak by ste však zistili, či nadobudli podozrenie, že vaše dieťa zjedlo jedovatú rastlinu, okamžite vyhľadajte lekára. Dôležitá informácia je, čo otrávený zjedol (list, kvet, plod , semeno) a koľko toho zjedol. Ak to netušíte, nevadí, skúste aspoň rýchlo urobiť obhliadku „miesta činu“ a pokúste sa odhadnúť túto informáciu.

Ak pôjdete do nemocnice, nezabudnite so sebou zobrať rastlinu, ktorú podozrievate alebo aspoň jej časť.

Mohlo by vás zaujímať: Čo robiť pri otrave rastlinami a hubami.

Bez porady s lekárom nevyvolávajte vracanie, nepodávajte mlieko, čiže minimálne vytočte 155tku. Dieťaťu môžete dať niekoľko drvených tabliet aktívneho uhlia (3 až 8 tabliet, podľa hmotnosti). Ak dieťa požulo diffenbachiu), je nutné zabrániť opuchu sliznice podávaním kociek ľadu na cmúľanie alebo zmrzliny.

Názov

Kalanchoe, zdroj: morninggloryltd.com

Okrasný ľuľok, zdroj: hyperinzerce.cz

Vianočná hviezda, zdroj: galeriakvetin.sk

Amarylis, zdroj: czasnawnetrze.pl

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár