Febrilné kŕče

MUDr. Lucia Vanovčanová 2

Stalo sa vám už, že vaše dieťatko dostalo z horúčky kŕče, začalo sebou šklbať, mykať sa … a vy ste z toho zostali úplne mimo?

Čo to vlastne tým malým telíčkom v takej chvíli zmieta a ako mu môžme pomôcť sme sa spýtali MUDr. Lucii Vanovčanovej.

Shutterstock

Čo to sú febrilné kŕče

Ako febrilné kŕče, nazývané tiež kŕče z horúčky, sa označujú konvulzie (záchvaty), vyskytujúce sa pri teplote nad 38 °C u detí od 6 mesiacov do 5 rokov, pričom maximálny výskyt je pozorovaný v období od 14-18 mesiacov. Postihujú približne 3-4 % detskej populácie, pričom častejšie chlapcov ako dievčatá.

Prečo vznikajú?

Mechanizmus, ako kŕče vznikajú, nie je ešte celkom objasnený. Sprevádzajú často bakteriálnu aj vírusovú infekciu a objavujú sa hlavne pri prudkom zvýšení teploty, hoci nezriedka korelujú aj s jej poklesom. Predpokladá sa, že práve prudká zmena telesnej teploty spôsobuje dráždenie mozgu, ktorý je u malých detí menej stabilný. Ten vydáva abnormálne povely periférii, čo sa ďalej prejavuje v podobe svalových kŕčov.

V niektorých rodinách pozorujeme zvýšený výskyt febrilných kŕčov, čo poukazuje na genetickú predispozíciu. Deti rodičov s febrilnými kŕčmi sú vo väčšej miere ohrozené ich vznikom ako ostatné deti.

Ako to vyzerá, keď dieťa dostane febrilné kŕče

Klinický obraz je pomerne typický, ide o celkové kŕče, trvajúce niekoľko sekúnd až 10-15 minút. Vznikajú obvykle prvý deň horúčkového ochorenia a veľmi často sú prvým príznakom choroby. Keďže ich vyprovokuje najčastejšie prudký vzostup teploty, nastanú nečakane a môžu dieťa zobudiť aj zo spánku. Dieťa zrazu stuhne, svaly sa prudko stiahnu a následne uvoľnia, situácia sa niekoľkokrát zopakuje, takže dieťa pôsobí dojmom akoby sa triaslo alebo šklbalo.

Liečba febrilných kŕčov

Liečba febrilných kŕčov patrí vždy do rúk lekára, teda je nutné privolať rýchlu zdravotnú pomoc. Kým však lekár dorazí, prvé kroky môžu podniknúť aj samotní rodičia:

  • zabezpečiť, aby dieťa nespadlo a neudrelo sa, najlepšie je položiť ho na zem na bok do stabilizovanej polohy,
  • dieťa ochladzovať, vyzliecť ho, teplú miestnosť vetrať,
  • pozor! deťom do 12 rokov nikdy nepodávame antipyretiká (lieky proti horúčke) s obsahom kyseliny salicylovej (klasický acylpyrín, atď.) pre vysoké riziko komplikácií, ale volíme preparáty na báze paracetamolu. Toto platí pre všetky horúčkovité ochorenia!

Budúcnosť dieťatka

Čo sa týka prognózy, častosť opakovania febrilných kŕčov je úmerná včasnosti prvého záchvatu, pred 1. rokom až 50 %, po 2,5 roku 20% pravdepodobnosť recidívy. Deti s atypickým priebehom (dlhšie trvanie, ložiskové príznaky, apod.), je potrebné komplexnejšie vyšetriť a vylúčiť inú príčinu kŕčov. Malo by nasledovať neurologické vyšetrenie a dieťa by malo byť sledované.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár