Aby bola choroba užitočná

MUDr. Zuzana Pitoňáková 14

Možno trochu iný pohľad, než na aký sme bežne v dnešnej dobe zvyknutí.

Čo sa stane ak hlavný problém: CHORÉ DIEŤA nebudem riešiť otázkou: “Aké lieky sú preň teraz vhodné a najlepšie?” ale: „Čo urobiť, aby táto choroba bola pre moje dieťa prínosom?“

Tlmiť utrpenie za každú cenu?

Zdroj: ingimage.com

Je to normálne a prirodzené, každý rodič chce svojmu dieťaťu len to najlepšie, a ak už je choré, tak nech aspoň čo najmenej trpí. Veľmi dôležitý je náš vlastný postoj k utrpeniu. Utrpenie v dnešnej dobe v našej spoločnosti akosi nieje „in“. Kde sa dá, sa mu vyhýbame a volíme ľahšiu cestu. Navyše fyzická i cenová dostupnosť utišovadiel rôzneho druhu je tak dokonalá. Tak prečo?

Ale nieje aj schopnosť trpieť a odriekanie súčasťou života? Je to vec pohľadu. V zásade každé učenie je spojené s istou mierou utrpenia. (Spomínate si na svoje školské roky?) Isté je, že po prekonanom ochorení je organizmus silnejší, zdravší a „múdrejší“ než pred ním. A častokrát je tá zmena viditeľná i na duševnom živote dieťaťa.

Nech žijú bežné choroby!

Čo je horúčka, kašeľ, soplík? To samo o sebe nie je choroba! Ale je to zmysluplná reakcia organizmu na infekciu, na svoje poškodenie.

Horúčka napríklad výrazne obmedzuje rast a množenie vírusov a baktérií, taktiež mobilizuje vlastný imunitný systém, zvyšuje aktivitu bielych krviniek zodpovedných za ničenie nezvaných hostí, ktorý sa šíria v tele. Upchatý noštek a soplík, to je prirodzená reakcia napadnutej oblasti nosohltana, pri ktorej dochádza najmä k rozšíreniu ciev, a k zvýšenej sekrécii nosových žiaz, ktorých cieľom je čo nejefektívnejšie zlikvidovať nepriateľa. A kašeľ je dômyselný reflex, ktorého úlohou je zbaviť sa všetkého, čo v dýchacích cestách dráždi.

Bežné detské choroby k životu patria, nie je to nič zlé, nič pred čím by sme mali svoje dieťa silou-mocou ochraňovať, resp. ho hneď liečiť „super účinnými liekmi“. Nefarmakologická liečba (bez liekov) je pri bežných ochoreniach častokrát dôležitejšia ako tá farmakologická (s liekmi). A zrejme aj preto, že je zadarmo, nemusíme za ňu nikomu platiť, a teda neprináša nikomu zisky, nemá podporu veľkých farmaceutických spoločností, teda nieje zaujímavá pre reklamné účely a tak je často neprávom zatláčaná do úzadia.

Zdroj: ingimage.com

To nie je kritika farmaceutických spoločností (ktorých záujem je prirodzene inde), to je fakt na zamyslenie sa.

Je dobré, že tu bežné choroby sú, lebo práve vďaka nim si dieťa môže budovať kvalitný imunitný systém, aby mohlo byť v dospelosti plne vyzbrojené, a teda „zdravé“. Myslime o dva kroky vpred, a nielen krátkozrako: „aby sa môjmu malému uľavilo, nech sa tak netrápi…“, ale aj, čo mu to dáva do života: učiť sa zvládať trápenie, lepšiu imunitu v dospelosti a teda lepšie zdravie do budúcna, a to nieje málo!

Inšpirujte sa aj: 8 tipov ako naučiť deti prehĺtať tabletky.

Každý máme svoju cestu

Sme slobodní ľudia a každý z nás má právo rozhodnúť sa, ktorú cestu si vyberie. Navyše zodpovednosť za svoje dieťa nesieme práve my, rodičia. A nato, aby sme sa mohli slobodne a zodpovedne rozhodovať, keď bude mať náš potomok ťažkosti potrebujeme kvalitné informácie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (48 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja som sa tiez zo zaciatku drzala rad nechat sa s trochu zvýšenou teplotou popasovat, nieco malo do seba aj materské mlieko, ale zacala skolka….otrasný kašel, neustale sopliky minimalne raz do mesiaca. nie som zastancom liekov ani nikdy nebudem, ale je to na uvazeni, ze kedy uz ano..neboli to az take vazne choroby, ale naposledy sme utekali na pohotovost..z obycajneho kasla sa stal behom chvilky prieduskový a uz sa dusil..takze pre mna bude kazda dalsia choroba strasiakom Cry Cry

  2. Tak, ako je napísaný článok a ako je zdôvodnený – sa mi vôbec nepáči. Už len hovoriť o posile tela a ducha všeobecne po prežitom utrpení je hlúposť. Bolesť vysiľuje, unavuje, deprimuje. Ak sa pacient kôli bolestiam nevyspí, tiež to nie je dobré. Je to dobrý diagnostický znak – ale v procese uzdravovania veľmi nepomáha. Nesúhlasím ani s tvrdením, že horúčka pomáha. Pomáha zvýšená teplota, povedzme do 38,5 – áno, tá aktivuje imunitný systém, biele krvinky..ale horúčka je už znak toho, že telo infekciu nezvláda, už telo vysiľuje a treba mu pomôcť minimálne zábalom, ak horúčka nepoľavuje a neklesá, je čas zamyslieť sa nad atb. Rovnako je rozdiel celková infekcia a horúčka 39 u novorodenca a celková infekcia a horúčka 39 u 6 ročného dieťaťa. Nehovoriac o tom – že aj tá konzervatívna liečba – čaje, bylinky, kľud na lôžku, odvary, zábaly, tinktúry – mali za úlohu tíšiť bolesť, uľaviť chorému a liečiť. Celá tá dumka o vhodnosti prežitého utrpenia je hlúposť. Áno, najprv konzervatívna liečba, potom atb – ale nerobme ešte aj z toho formu životného štýlu a lá som IN, lebo odmietam farmabiznis…bola by veľmi zaujímavá debata matky niekedy z roku 1850 a debata súčasnej matky – ktorá by sa ako dívala na možnosť efektívneho tíšenia bolestí, úľavy, od dostupnosti liekov a dostupnosti antibiotík…ako sa vraví, bolo koze dobre, šla sa na ľad šmýkať. Rolleyes

  3. Ja som minule citala velmi zaujimavu myslienku/otazku: videli ste uz stastneho a vyrovnaneho cloveka aby bol chory? choroba je predovsetkym stav mysle, mnohe choroby vznikaju ako reakcia na vztahy v rodine, na napatie, stres. Dajte detom zdrave nepatologicke prostredie a uvidite, ze aj deti ostanu zdravucke.

  4. no, niektori lekari su hrozni! Ja davam na teplotu Nurofen, na kasel mucosolvan a este pouzivame fenistil, aby sa mu lepsie dychalo a nic viac sme aztial nastastioe nepotrebovali.

  5. fajn článok, ale aké alternatívne lieky mám dať 5 mes. bábu, keď kašle a má soplíky, a keďže je to štvrté, vieme, že zo zúbkov? Zatiaľ sme šli väčšinou cestou liekov, aj teraz máme Stoptusin a kvapky do nosa na báze morskej soli (aspoň toto som si presadila namiesto vraj návykového Nasivinu). Trvá to už týždeň, a žiadne zmena. Poradíte mi?

  6. Tu je pár skúseností 4 násobnej mamy – Tiež nepatríme k tým, ktorí s každým – prepytujem- “prdom” uteká k lekárovi a vďaka tomu sú naše 4 deti zdravé – najstarší bral antibiotiká raz v živote (dnes má 23 rokov), mladší (20-ročný) po rokoch strávených s astmou a rôznymi druhmi liekov začal aktívne športovať (chcete vedieť čo? – tanec) a dnes je to už takmer 5 rokov, čo neužíva žiadnu ani udržavaciu liečbu a je bez príznakov. Vďaka Bohu! Dcéra ( 17)ak náhodou omylom ochorie, tak len na obyčajné nachladenie a najmladšia (11) sem tam bežne ako školopovinné dieťa ochorie a občas (1x za rok) si vyberie aj dávku antibiotík(aby si nikto nemyslel, že sme supermani). 3 naše deti sa otužujú- vlezú do vody aj v zime pri mrazoch -20. (Ja nie)

  7. Amalka – ja netvrdím, že to treba hnať do extrémov. Ak teplota trvá dlhšie ako tri dni, tak telo nezvláda s ňou bojovať a treba zájsť k lekárovi. Ale väčšinou to za tri dni zvládne aj malé bábo a posilní mu to imunitu. Naopak ak sa nasadia antibiotiká – čo je bohužiaľ väčšinou samozrejmosť aj pri soplíkoch, vybojujú to za neho a práíve naopak imunitu oslabujú…

     

    GABI – keď sme boli v Írsku, nestíhala som sa tam čudovať práve z oblečenia. Rodičia vo vetrovkách s kapucňani a asi 2 ročné dieťa v kočíku – vetrovka a bosé nožičky bez ponožiek, úplne červené. Bolo mi do plaču. Ale vidíš sama, že asi je to na niečo dobré. Skôr si myslím že je horšie, keď vidím teraz v meste mamičky čo majú detičky zabalené v hrubých fusakoch s kožušinkou. a to je vonku 20 stupňov!!! Deti plačú a maminky sa čudujú, prečo sú nervózne…. NO COMMENT

     

    JULIA – nám pomáha práve cibuľový čaj a cibuľový sirup na kašel. Iné nás ani netrápi. Máme 5,5roka a 14 mesiacov. Mladšiemu sme na hlieny natierali jazvečiu masť na hrudník, do nošteka sterimar a odsávali. Prešlo to hneď. Mladší nebol ešte poriadne chorý, teplotu mal 24 hodín a bolo. Chodí od dvoch rokov do škôlky a žiadne detské choroby sa nás netýkajú… všetko je to vec imunity. Od malička sme mu vybudovali dobrý základ a už z toho ťaží.

  8. Aby sme iba neteoretizovali,ake su VAse skusenosti s “liekmi” nasich starych mam? lebo presne o to tu ide, miesto tabletiek a kvapiek davat detom bylinkove caje a vselijake recepty, ktore na kasle a sopliky zarucene pomozu… moj recept je na kasel- na bavlnenu plienku vyliat roztopenu bravcovu alebo hydinovu mast a prilozit este horuce na hrud a nechat tam celu noc. Na nadchu – cibulovy odvar s medom, cesnakove hrianky a vobec co najviac suroveho cesnaku. Sipkovy caj. Na hrdlo kloktat nalacno so slanou vodou alebo salviovym silnym odvarom. Co vsak davat dvojrocnemu dietatu? Caje mi zasadne odmieta, cesnak detto a kebyze mu prilozim na hrud horucu handru, to si ani neviem predstavit… kloktanie ani nebudem spominat, to je jasne…

    1. Na kasel staci na noc natriet bravcovu mast na hrudnik, aj vzadu na chrbatik a dat na to plienku. Ja som to dcere takto davala uz od malicka (nemusis davat horucu mast) a pomohlo to. A mam to od nasej pediatricky A samozrejme cibulovy sirup (nie odvar, ale sirup).
      Na sopliky hlavne odsavat a dobre je aj naparovanie. My si s dcerou urobime stan z deky a citame si pri tom knizku, aby tych 5 minut v stane vydrzala – niekolkokrat denne.
      A s hrdielkom ti neporadim, lebo toto nas zatial netrapilo. Ale skusila by som homeopatika Homeogene, to pocmula aj dvojrocne dieta (je to sladka “tabletka”.

  9. Ano, ja som sa tiez snazila nechat to tak trochu “na prirodu” (dokonca na odporucanie lekarky na pohotovosti, kam sme prisli s horuckou, hlienmi a kaslom), nech dieta ziska nejaku tu obranyschopnost, vyse tyzdna sme len pri teplote nad 38,5 zrazali a odsavali sople. Ked potom po tyzdni nenastalo ziadne zlepsenie, sli sme znova k lekarke a dostali sme antibiotika, Zabrali na druhy – treti den. Dieta tym neliecenim schudlo, choroba sa riadne rozvinula, doliecovali sme priznaky este dalsich 5 dni. Takze s tymi dnes velmi modernymi “alternativnymi” pristupmi by som trochu brzdila. Tiez som k nim inklinovala, ale po tom, ako som si vytrpela pri komplikovanom porode a moje prve dieta museli ozivovat lenpreto, ze som si nechala nieco nahustit od velmi aktivnej “duly” a tiez po skusenosti, ktoru opisujem vyssie, sa skor spolieham na vedu a lekarstvo, nez na sarlatanske vypady jedincov, ktori uz nevedia, ako zaujat.

    1. Amalka, v prvom rade sa treba spoliehat na vlastny zdravy sedliacky rozum. Nechat dieta 2-3 dni s teplotou, je normalne, ale vyse tyzdna… Chcem tym len povedat, ze sa nemozes spoliehat vyslovene na lekarov alebo vyslovene na alternativne metody. Musis najst zlatu strednu cestu a ako som pisala hned v prvej vete – tvoj zdravy rozum ti napovie, co je najlepsie 😉

  10. My momentálne žijeme v Irsku a tu veru Iri k lekárom často nechodia-čo možu vyliečia sami alebo nechajú tak a všetko prejde.Najprv som ich odcudzovala,že sa nestarajú o zdravie svojich detí,ale teraz rozumiem ako to vlastne je.Vyše 2rokov čo sme v Irsku moje deti nebrali ani raz antibiotiká-ked som si myslela,že ich potrebujú lekár ma odbil,že nie-a dobre robil(Povedal,že mi cudzinci utekáme s každou hlúposťou k lekárom.)Na Slovensku mi ich vždy predpísali.Ked sme sem prišli-prvé mesiace mali moje deti problémy-nonstop sople a škaredý kašel,ale po čase si organizmus zvykol na klímu a chvalabohu máme za sebou viac ako 2roky bez antibiotík.A už si ani nepamatám kedy soplili alebo kašlali.Tu je počasie hrozné a bežné Slov.dieťa tu stále choruje,ale po čase si telo zvykne.Ja mojím napríklad už ani nedávam pančuchy či hrubé čiapky v zime alebo velmi hrubé vetrovky.V zime tuje asi okolo 0stupnov.Nie je rarita vidieť írske dieťa vzime bez čiapky len tak vo svetri.Asú zdraví.Týždnové bábetká nemajú čiapočky ani ponožtičky-ryfle a svetrík!Privádza ma to do údivu,ale Irky tvrdia,že jeto ich 5.dieťa a všetky sú ok.Netreba ich prehrievať.Možno aj to je dovod prečo sú Slov.detičky stále choré-mamičky sa boja aby im nebola zima,ale len im nevedomo znižujú obranyschopnosť organizmu.Tu to tak funguje-potvrdilo sa mi to na tých mojich.Moja sestra mi hovorí,že jeto blbosť a že som šialená.V každom prípade sme 2roky bez liekov a viem,že ked sa vrátime na Slov.,nebudem s deťmi každé 2týždne u lekára ako predtým.

  11. Skvelý článok!

    A na počudovanie od lekárky, čo ma dosť prekvapuje. Lebo zatiaľ všetky skúsenosti (a nielen moje) poukazujú na to, že všetci sú “zapredaní”… Toto by malo byť povinne vyvesené v každej čakárni u detského lekára. Aj keď sa toho pochopiteľne asi nikdy nedočkáme, keďže z takéhoto liečenia nebude mať nikto zisky… Možno po prečítaní by si mnohé mamičky uvedomili, ako krásne sponzorujú farmaceutické firmy, keď s každým kýchaním utekajú k lekárovi, ten im predpíše kopec liekov a o dva týždne je dieťatko zase choré… večný kolobeh!!! Lekárne zarábajú a dieťatku sa pomaly rúca celý imunitný systém. A to je dôvod na ďalšie a ďalšie lieky…

    Pritom to všetko je úplne jednoduché. Zamysleli ste sa, ako dokážu prežiť 3 lekárne na jednej ulici??? A to každá zamestnáva aspoň 4 ľudí… Lekárne sú už na každom rohu a žijú(až veľmi dobre) len z vašich peňazí.. Z MOJICH UŽ NIE!!!

    Tiež mi to nie je jedno, ak sa moje dieťa trápi v horúčke. Ale viem, že o dva dni mu bude dobre a ďalšia už nepríde…

    Raz som navštívila lekárku so synom, lebo kašlal. A odchádzala som spolu s 8 kusmi receptov !!!!!!!!!!!! Samozrejme sme žiaden nevybrali a o pár dní mu nič nebolo. Vyliečili sme ho inak, ušetrili kopu peňazí nám a nesponzorovali tak veľmi prekvitajúci farmaceutický priemysel.

    Mamičky, zamyslite sa.

Pridaj komentár