Príčiny vzniku ekzémov môžu byť rôzne, no napr. Simona Procházková, autorka publikácie Děti a bylinky si myslí, že celoplošné ekzémy bývajú takmer vždy spojené s nedostatočnou funkciou ľadvín a neznášanlivosťou mliečnej bielkoviny.
shutterstock
Procházková odporúča na riešenie problémov s funkciou ľadvín 8 týždňové popíjanie špeciálneho čaju podľa Jiřího Janči . Pre malé deti treba čaj riediť:
Deťom do 3 rokov – 1 čajová lyžička čaju do 2 dl čistej vody.
Deťom od 3 do 5 rokov – 2 čajové lyžičky čaju do 2 dl vody.
Deťom od 5 do 9 rokov – 3 čajové lyžičky čaju do 2 dl vody.
Rakytník rešetliakový
Po dokonalej očiste ľadvín je potrebné nasadiť vitamíny A, C, E a zinok. Spomenuté vitamíny obsahuje práve rakytník rešetliakový. Dostanete ho vo forme šťavy či sirupu, ktorý je potrebné užívať v dávke ½ čajovej lyžičky denne, od septembra do mája.
Tekvicové semienka
Sú bohatým zdrojom zinku a železa. Zinok je zásadný pre správnu funkciu viacerých vnútorných orgánov a je závislý na dostatku vitamínu A, pretože bez neho sa neaktivuje. Dyňový olej môžete užívať ½ čajovej lyžičky obdeň.
POZOR! Medzi užitím rakytníkového a dyňového oleja by mala byť 12 hodinová prestávka, pretože rakytník obsahuje veľa vitamínu E a dyňový olej zase železo, ktoré tento vitamín úplne zničí a to by bola škoda.
Ľanový olej
Je výborným zdrojom omega 3 a omega 9 nenasýtených mastných kyselín a nemal by chýbať v žiadnom jedálničku. Odporúča sa užívať 3x týždenne 1 čajovú lyžičku.
Premazávanie pokožky
Podľa Simony Procházkovej ekzém treba natierať čistým mandľovým či rakytníkovým olejom. Raz do dňa ho treba natrieť roztokom zo soli z Mŕtveho mora (hrsť soli zalejeme 2 dl teplej vody a necháme rozpustiť). Soľ na koži necháme zaschnúť, neutierame, neoplachujeme. Potom pokožku premažeme.
Vzhľad ekzematickej pokožky zlepšia kúpele
Kúpeľmi napr. z ovsených vločiek či otrúb môžeme zintenzívňovať liečbu ekzému. Za týmto účelom by sme dieťa mali kúpať 3x týždenne.
Ovsený kúpeľ: je výborný pri oslabeniach organizmu, zjemňuje pokožku a odstraňuje svrbenie – je teda veľmi vhodný pri liečbe ekzémov a iných kožných neduhoch. Potrebujeme 0,5 kg ovsených vločiek. Zalejeme ich 3 litrami vriacej vody a necháme 30 minút odstáť. Po precedení tekutinu, ktorá vznikla, pridáme do vody vo vani. Kúpeľ by mal trvať 15 minút a nesmieme použiť žiadnu chemickú kozmetiku.
Otrubový kúpeľ: otrubový kúpeľ zjemňuje a zmäkčuje kožu. Pripravíme ho tak isto ako ovsený kúpeľ.
Srvátkový kúpeľ: okrem toho, že zjemňuje pokožku, tak aj odstraňuje svrbenie. Potrebujeme hrsť sušenej srvátky. Nasypeme ju do vody vo vani a dieťa kúpeme cca 15 minút.
Nechtíkový kúpeľ: Kúpeľ z kvetov nechtíka lekárskeho má čistiace, hojivé a regeneračné účinky. Potrebujeme 2 hrste sušených alebo tri hrste čerstvých kvetov. Kvety zalejeme 1,5 litrom vriacej vody a necháme 30 minút lúhovať. Výluh precedíme a vzniknutý čaj nalejeme do vody vo vani. Kúpeľ nech trvá 15 minút – opäť bez chemickej kozmetiky!
Držíme palce, aby niečo z vyššie spomenutého napomohlo deťom pri problémoch s pokožkou!