Osýpky sú akútnym infekčným ochorením spôsobovaným vírusom osýpok, ktoré je charakteristické štádiom podobným chrípke (katarálnym) a hlavným štádiom – exantémom (kožným a slizničným výsypom, vyrážkou).
Osýpky majú vysokú schopnosť nákazy a vyskytujú sa väčšinou ako detské ochorenie so zanechaním celoživotnej imunity, odolnosti voči tomuto ochoreniu. Postihujú rovnako jedincov oboch pohlaví.
Častejší výskyt ochorenia sa zaznamenáva v zimných a jarných mesiacoch. Ochorenie sa diagnostikuje na základe svojich príznakov, najmä charakteristických kožných zmien.
Liečba sa zameriava na príznaky. Hoci má ochorenie väčšinou ľahký priebeh, v niektorých prípadoch môžu nastať komplikácie, najmä u nezaočkovaných jedincov alebo u osôb so zníženou obranyschopnosťou.
Osýpky môžu viesť k rôznym komplikáciám (zápal horných a dolných dýchacích ciest, pľúc, zápal stredného ucha, zápal dolných dýchacích ciest, toxické poškodenie mozgového tkaniva a mozgových blán). Tieto sú obzvlášť dôležité, pretože nie sú len časté, ale sú spojené aj so zvýšenou úmrtnosťou a určujú prognózu ochorenia.
Ochoreniu na osýpky sa dá zabrániť ochranným očkovaním proti osýpkam. Po jeho zavedení sa osýpky vyskytujú ojedinele.
Príčiny, prenos Pôvodcom ochorenia je vírus osýpok – morbíl. Patrí do skupiny paramyxovírusov. Vírus osýpok sa prenáša kvapôčkovou infekciou, čiže napr. kašľom, kýchaním alebo hovorením, menej často kontaminovanými predmetmi. Vstupnými bránami sú sliznice dýchacích ciest a spojovka oka. Kontagiozita, tzn. nákazlivosť je veľmi veľká a dosahuje takmer 100%.
Nebezpečenstvo nákazy pri ochorení je najväčšie v katarálnom (chrípkovom) štádiu a pretrváva až do 5. dňa štádia exantému (výsypu, vyrážky). Dojčatá matiek, ktoré sú imúnne, čiže matky, ktoré osýpky buď prekonali, alebo boli proti nim zaočkované, sú až do 6. mesiaca života pred infekciou osýpkami chránené protilátkami matky prenášanými cez placentu.
Inkubačná doba Inkubačná doba (bezpríznakové obdobie medzi infekciou a prvými príznakmi ochorenia) je 8 – 12 dní, priemerne 10 dní.
Klinický obraz Ochorenie je typické priebehom krivky horúčky s dvomi vrcholmi, prvý vrchol je počas prodromálneho štádia, druhý na začiatku štádia exantému.
Prodromálne štádium (štádium prvých klinických, chrípkových príznakov) sa prejavuje nádchou, zápalom spojoviek, svetloplachosťou, dráždivým kašľom, zvýšením teploty na 39°C a Filatovými-Koplikovými škvrnami na slizniciach v dutine ústnej (belavé bodky s červenkastým okolím spôsobené odumieraním buniek).
Postupne teplota klesá a následne sa zjavuje exantém (výsyp, vyrážka) kože s opätovným vzostupom teploty.
Exantém, spôsobený množením vírusov v koži a slizniciach, sa prejavuje splývavými škvrnami až pupencami bledoružovej, neskôr červenej až fialkastej farby, s priemerom 3 – 5mm. Začína sa za ušami a odtiaľ sa šíri na celé telo, až ku končatinám. Na 3. – 4. deň teplota klesá, exantém mizne, zápal slizníc ustupuje.
Osýpky môžu prebiehať aj takmer nepozorovane (abortívny priebeh), ale aj ako vážne ochorenie s delíriom až s bezvedomím (fudroyantný priebeh).
Liečba Choré dieťa je nutné izolovať, aby nenakazilo iných. Tak ako pri väčšine vírusových ochorení nie je doteraz k dispozícii nijaký špecifický liek. Preto terapia spočíva v liečbe príznakov. V popredí stoja ošetrovateľské opatrenia a pokoj na lôžku. Pri teplotách by dieťa malo piť čo najviac.
Podľa potreby sa aplikujú obklady, alebo sa podávajú lieky na znižovanie horúčky . Pri infekcii spojovky oka, ktorá je spojená so svetloplachosťou, by mali byť pacienti umiestnení v zatemnených, tmavých miestnostiach. Malo by sa zabrániť priamemu dopadu svetla.
Pri silnom dráždení na kašeľ môžu byť – po dohode s lekárom – podávané lieky utišujúce kašeľ. Účinný môže byť v noci aj vlhký vzduch v miestnosti. Môžete napríklad zavesiť do izby vlhké uteráky, alebo nimi prikryť radiátor.
Pri nasledovných príznakoch by sa mal ihneď vyhľadať lekár:
neprestávajúca vysoká horúčka, bolesti uší, skrátený dych alebo dýchavičnosť, silné bolesti hlavy, stuhnutý krk, bolesti šije, páliace oči citlivé na svetlo. Ak sa vyskytnú baktériové komplikácie, treba ich liečiť antibiotikami . Pri neimúnnych ľuďoch, teda pri ľuďoch, ktorí nemajú protilátky proti tomuto ochoreniu, možno podaním gamaglobulínu, čiže protilátok, zabrániť prepuknutiu ochorenia až do 4. dňa po nakazení.
Profylaxia: Očkovanie proti osýpkam sa zaviedlo v roku 1969, čím sa chorobnosť výrazne znížila. Používa sa živá oslabená vakcína vo forme mono-, bi- alebo najčastejšie, trivalentnej vakcíny (spolu s vakcínou proti parotitíde – príušnici a rubeole – ružienke).
Na Slovensku patrí medzi povinné očkovania. Základná očkovacia dávka sa podáva od 15. mesiaca, najneskôr do 18. mesiaca života. Deti sa preočkujú v 12. roku života. Aplikuje sa injekčne, pod kožu a to do stehna alebo do hornej končatiny. Účinné množstvo protilátok pretrváva viac ako 10 rokov.
Vakcinácia proti osýpkam môže vyvolať lokálnu reakciu v mieste vpichu (začervenanie, opuch,…) alebo celkovú reakciu (horúčka, zdurenie miazgových uzlín v blízkosti miesta vpichu).
Obidva typy reakcií vznikajú zriedkavo. Medzi kontraindikácie očkovania patria akútne ochorenie, inkubačná doba infekčného ochorenia, epidemický výskyt infekčnej choroby, anafylaktická reakcia na očkovaciu látku alebo iná závažná reakcia v súvislosti s predchádzajúcim očkovaním, rekonvalescencia po prekonanej chorobe, liečba imunosupresívami (liekmi znižujúcimi imunitu) a imunodeficiencia, nepodáva sa tehotným ženám ani ženám, ktoré plánujú v najbližších troch mesiacoch otehotnieť.
Zdroje: Buchanec J. a kol., Vademékum pediatra, 2001 Bálint O. a kol., Infektológia a antiinfekčná terapia, 2000