Aj obyčajné kiahne vedia byť nebezpečné

(PR) 3

Obyčajná choroba, poviete si. Veď ovčie kiahne ročne postihne na Slovensku viac než 15 tisíc detí do šiestich rokov. Lenže práve varicela, ako sa odborne ovčie kiahne volajú, môžu spôsobiť vážne problémy a komplikácie. 

Ako sa dieťa postupne učí chodiť a spoznávať svet, vyžaduje stále častejšie kontakty s ďalšími deťmi. Stále viac sa dostáva medzi cudzích ľudí a jeho organizmus je častejšie vystavený aj novým choroboplodným zárodkom. Medzi najnákazlivejšie a najagresívnejšie vírusy, s ktorými sa stretne prakticky každé dieťa už v prvých rokoch života, je vírus herpes zoster, ktorý spôsobuje ovčie kiahne, teda varicelu.  

Kiahne sa nedajú liečiť

Najčastejšie postihujú ovčie kiahne deti medzi prvým až piatym rokom života a je to typická choroba kolektívnych zariadení. Keď v škôlke dostane jedno dieťa ovčie kiahne, je viac než pravdepodobné, že o pár dní bude v zariadení epidémia. Inkubačná doba choroby je 14 – 21 dní. Ovčie kiahne sú charakteristické prudkým nástupom choroby, keď sa postihnutý vysype vyrážkami na niektorej z častí tela a zároveň sa dostavia horúčky, ktoré môžu byť až do 39°C. Vyrážky sa postupne objavujú po celom trupe, na tvári a vo vlasovej časti hlavy. Prechádzajú viacerými štádiami, aby sa nakoniec zmenili na chrastičky a zahojili sa v priebehu troch týždňov až mesiaca. Pacient musí byť dlhšie obdobie izolovaný mimo kolektív. Choroba predstavuje záťaž aj pre rodinu, pretože si vyžaduje starostlivosť zo strany rodičov, ktorá môže trvať aj mesiac. Samotná varicela sa nedá liečiť, môžete len zmierňovať nepríjemné príznaky, ktoré ovčie kiahne sprevádzajú.

Ťažký priebeh

Kým pre deti sú ovčie kiahne nepríjemnou chorobou, ktorá ich vyradí z kolektívu na niekoľko týždňov, pre dospelých, ktorí ju neprekonali v detstve, sú veľmi nebezpečným ochorením. Komplikácie u dospelých sa prejavujú najmä v podobe varicelovej pneumónie (zápal pľúc) alebo v podobe encefalitídy (zápal mozgu). Veľmi nebezpečné sú ovčie kiahne u tehotných, pretože môžu mať pre plod fatálne následky, alebo môžu vážne poškodiť dieťa mentálne i fyzicky. Na ovčie kiahne by si preto mali dať pozor najmä mamičky, ktoré majú malé dieťa a chystajú sa alebo čakajú ďalšie dieťa a pritom neprekonali ovčie kiahne. Vírus herpes zoster pritom z tela nezmizne a u istého typu citlivých jedincov sa v neskoršom veku prejavuje jeho prítomnosť a aktivita vo forme pásového oparu.

Ochrana

Dnes už je na Slovensku k dispozícii vakcína, ktorá je určená pre očkovanie najmenších detí vo veku 15. až 18. mesiacov. Samotné očkovanie je dostatočne preverené, napríklad v Nemecku je v plošnom očkovaní a vakcináciou prešlo už vyše 900 tisíc detí a v USA je očkovanie proti ovčím kiahňam dokonca v povinnej očkovacej schéme. Prípadné reakcie po očkovaní (zvýšená teplota, začervenanie miesta vpichu a pod.) môžu nastať ako prirodzená odpoveď organizmu. 

Na ďalšie podrobnosti o očkovaní proti varicele sa môžete opýtať svojho pediatra.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. dobrý deň, chcela som sa opýtať, náš synček /3-ročný/ má kiahne, už týždeň, a chcela prísť k nám sestra, lenže je tehotná /to by boli 2 týždne od začiatku 1.vyrážočky/. Bolo by to pre jej bábo v brušku nebezpečné, keďže ona už kiahne prekonala v detstve?

  2. Moje deti mali kiahne, my sme mali kiahne, zalezi ako sa k nim pristupuje, liecili sme kupanim v acylpyrine a natieranim alpou. Mali pokojny priebeh. Osobne si myslim ze prekonanie detskych chorob je pre deti prinosne, rastu tym aj osobnostne, je to viditelne.

    Ockovanie proti kiahnam … dava celozivotnu imunitu? tak ako prekonanie choroby? Viete o vsetkych latkach ktore sa vakcinou dostanu rovno do krvneho obehu, tela dietatka? Viete o vsetkych moznych aj dlhodobych vedlajsich ucinkov ockovania?

    nezabudajme ze ockovanie je okrem ineho velky biznis.

  3. Dobre zavadzanie.

    Ja zijem v Nemecku a sice je pravda, ze sa ovcie kiahne ockuju, ale len malokto ich povazuje za zmysluplne. Poznam malo rodicov, ktori dali svoje deti ockovat aj proti kiahnam (az jedneho). A v celkovom meradle je to male percento deti, ktore su na OK zaockovane.

    A je tiez pravda, ze na toto ockovanie reaguju deti celkom dobre. Ale na druhej strane autor zase nespomenul, ze napr v USA, kde sa ockuje uz dlhsie ako v Nemecku sa im premnozil pasovy opar u deti, ktore su zaockovane. A to nie je naozaj nic prijemne.

    A co je prosim Vas argument “predstavuje záťaž aj pre rodinu, pretože si vyžaduje starostlivosť zo strany rodičov” ? Naco potom ma clovek deti, ked su pre neho zataz ?

Pridaj komentár