Kožných problémov u detí aj dospelých pribúda. Medzi najčastejšie patrí atopická dermatitída a psoriáza. Suchá koža, svrbenie, ale aj psychické problémy – ochorenia kože nie sú iba estetickou záležitosťou.
Atopický ekzém je diagnóza na celý život
Atopia pochádza z gréckeho slova atopos a znamená niečo cudzie, zvláštne. A presne tak sa aj prejavuje. Na koži bábätka či dospelého sa objavujú suché červené škvrny či kožné zápaly, ktoré spôsobujú nepríjemné svrbenie.
Atopický ekzém alebo atopická dermatitída je celoživotný chronický problém, ktorý má tendenciu vracať sa.
Objavuje sa v troch obdobiach, pričom jeho prejavy sú zakaždým iné.
Prvá fáza sa zvykne objaviť v dojčenskom veku medzi tretím a šiestym mesiacom, keď sa na pokožke bábätka začnú tvoriť dráždivé začervenané škvrny. Okrem tváre dieťaťa je rovnomerne zasiahnuté celé telo.
Pokožka novorodenca stráca bábätkovskú jemnosť, je suchá, niektoré miesta môžu mokvať a sú bolestivé.
Druhá fáza sa objavuje koncom druhého roka, kedy sa zápal zvyčajne lokalizuje na niektorých miestach, najčastejšie na zápästiach a kolenných a lakťových jamkách.
Tretia fáza sa začína v období adolescencie a trvá až do dospelosti. Atopický ekzém sa tvorí v oblasti výstrihu, na krku, rukách a v oblasti očí. Atopické prejavy majú tendenciu vracať sa a opäť miznúť, v dospelosti menej ako v detstve.
Ide však o chronickú celoživotnú diagnózu, ktorá si vyžaduje správne nastavenie liečby a zodpovedný prístup.
Dedičnosť na prvom mieste
Atopia je dedične podmienené ochorenie. Pokiaľ ňou trpí jeden z rodičov, šanca, že sa objaví aj u dieťaťa, je 50%. Ak sa vyskytuje u oboch rodičov, pravdepodobnosť dedičnosti je až 80%.
Aktuálne nejakou formou atopickej dermatitídy trpí až 20% deti. Môže sa objaviť v miernej, strednej či ťažkej forme. Na príčine je genetika, pričom chyba sa nevyskytuje v jednom, ale vo viacerých génoch. Oslabený imunitný systém spôsobuje, že sa naruší bariérová funkcia kože.
Narušená funkcia kože
Pokožka rýchlejšie stráca vodu, je suchá a narušuje sa jej celistvosť. Preto do nej ľahšie prenikajú rôzne baktérie a alergény, takže atopický ekzém sa prejaví aj vo forme nepekne mokvajúcej rany.
Kritická je zima
Najviac pozornosti vyžaduje atopický ekzém práve v zime.
Hlavným dôvodom je úbytok ceramídov, ktoré u atopikov už aj tak chýbajú. V zime však klesne ich počet až o 30%. Suchý vzduch v interiéroch, zmeny teplôt, málo slnka – aj toto všetko vytvára skladačku dôvodov, prečo sa atopikom práve v zimnom období stav ochorenia zhoršuje.
Problémom je aj oblečenie z teplých materiálov – hlavne vlny, ktoré atopický ekzém ešte viac dráždia.
Koža svrbí, je vysušená, a puklinkami sa otvára pre nové infekcie. Kým u malých detí sa ordinuje lokálna liečbu krémami či antibiotickými a kortikoidnými masťami, u straším sa môžu pridať antibiotiká, antihistaminiká, v najťažších prípadoch aj imunosupresíva.
Časté krémovanie vhodným prípravkom a používanie vhodnej kozmetiky. Nie je jedno, čím kožu natierame. Na akútne zápaly kože síce najrýchlešie zaberajú kortikoidové prípravky, ale tie sa dajú používať len veľmi krátky, obmedzený čas a v malom množstve kvôli nežiadúcim vedľajším účinkom. Hlavne pri malých deťoch netreba riskovať s ich nadužívaním.
Preto hľadajme prípravky, ktoré neobsahujú antibiotiká ani kortikoidy, no dokážu atopickú pokožku upokojiť.
TIP z lekárne:
Základom liečby je každodenná starostlivosť o kožu
Osvedčenými sú aj produkty SKIN-CAP®, ktoré využívajú aktívnou substanciu – Pyrithión zinku. Je to molekula, ktorej účinnosť je všeobecne známa v prípadoch boja proti lupinám či dermatitíde.
Na atopickú pokožku najmenších je vhodný SKIN – CAP krém, ktorý kožu hydratuje a zabraňuje tomu, aby popraskala.
Viac o produktoch a téme atopického exému na www.skincap.eu