Kožná pleseň nôh

Mária Kopčíková 0

Mykóza pokožky nôh, inak označovaná ako „atletická noha“ alebo interdigitálna kandidóza (medziprstná) je stav, kedy postihnutý pociťuje silné svrbenie. Na koži nemusia byť viditeľné iné známky postihnutia plesňou (olupovanie, začervenanie). Postihnuté bývajú najmä medziprstové oblasti a klenba nohy. Náchylnejšie sú deti s málo klenutou, teda plochou nohou.  

Zdroj: istockphoto.com

Okrem svrbenia a ošupovania kože sa môžu objaviť drobné trhlinky medzi prstami nôh, najmä medzi 4 a 5 prstom. V dôsledku škriabania sa môže pridružiť druhotná infekcia.

Kožná pleseň na nohách je u nás najčastejším plesňovým ochorením.

Čo spôsobuje plesne na nohách

Obvykle sa jedná o plesňovú infekcia spôsobenú dermatofytmi, čiže vláknitými plesňami, ktoré sa rozširujú špeciálne v zhrohovateľom prostredí a napádajú kožu a kožné útvary.

Pre prejav ochorenia je rozhodujúce vlhké prostredie. Úzka obuv, potenie, nedostatočné vysúšanie najmä v spojení so zlým vyparovaním cez nevhodné oblečenie, ako nevhodné pančucháče, predovšetkým z umelého vlákna, alebo aj gumové čižmy.

Diagnóza a liečba

Pre diagnózu je okrem klinického obrazu rozhodujúci aj dôkaz plesne. V nejasných prípadoch je vhodné urobiť vyšetrenie, aby sa zistil pôvodca ochorenia.

Čo sa týka liečby, u mladých ľudí sa často prvotné infekcie zahoja samé od seba a zanechajú dlhú imunitu. Preto pri prvom objavení sa plesní na detskej nohe netreba hneď siahať po antimykotických krémoch.

V liečbe sa najskôr odporúča odstrániť zápal a potom postihnuté miesta vysušovať. Odporúča sa medzi prsty vkladať kúsky gázy, pudrovať postihnuté miesta, voliť vhodné oblečenie, prípadne používať antimykotiká.

Plesne v medziprstových priestoroch pomôže zlikvidovať aj jódová tinktúra alebo tinktúra z 23 druhov liečivých rastlín so stopovým množstvom prírodnej síry.

Vyskúšať môžete aj éterické oleje – čajovníkovú silicu, geraniovú silicu, muškátovo-šalviovú silicu.

V liečbe treba pokračovať až kým koža nie je úplne čistá, neúplne vyliečené plesne sa objavia znovu.

Zdroj: isifa.com

Prevencia vzniku plesní na nohách

V prevencii sa treba zamerať na udržiavanie nôh v suchu. V prvom rade treba dieťaťu zabezpečiť kvalitné ponožky zo 100% bavlny – čo je inak celkom umenie (vyrába ich snáď len Tatrasvit). Tiež by ste mohli dať prednosť bielym ponožkách, aby ste predišli kontaktnej dermatitíde z textilných farieb.

Tiež môžete vyskúšať použiť dezinfekčný púder s vysokou absorpciou vody. Topánky a pančuchy možno dezinfikovať postriekaním antimykotikom alebo vnesením zodpovedajúceho púdru.

Ak s dieťaťom navštevujete plaváreň alebo saunu, malo by nosiť vlastné prezuvky a v saune sa pomocou vlastného uteráku vyhnúť kontaktu s drevom.

Aj doma treba byť opatrní. Môže sa stať, že sa mykózou infikuje jeden člen rodiny a druhý si po ňom stane na koberček v kúpeľni, obuje si jeho prezuvky, utrie sa jeho uterákom (maličké spóry húb napríklad v koberci môžu prežívať aj dva roky)… A malá rodinná epidémia je tu.

Po každom sprchovaní či kúpaní treba dieťaťu dobre vysušiť medziprstové priestory a skontrolovať, či koža nie je poškodená.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár