Zlomeniny a kúpanie

Mária Kopčíková 5

Pani Eva píše: „V polovici letných prázdnin si náš syn zlomil malíček. Dostal dlahu a pre mňa i ostatné deti to vyzeralo tak, že v letných horúčavách sa príliš neokúpeme. Sestra mi povedala, že počula o možnosti fixácie nie klasickou sadrou, ale materiálom, s ktorým sa dá ísť aj do vody.

Ľahká sadra, zdroj: solutions.3mcesko.cz

Keď som o to požiadala na chirurgickej ambulancii, vyhoveli mi. Poslali ma do nemocničnej lekárne, kde som za cca 10 EUR kúpila príslušnú veľkosť bandáže, vrátane mäkkej podložky, ktorá chráni ruku pred odratím. Na sadrovni synovi ruku profesionálne zafixovali. Z modrej fixácie ešte chvíľu kvapkala voda, ale teraz už vyzerá cool (mohol si vybrať medzi modrou a červenou).

Uvidím, ako to bude fungovať, ale už teraz sa teším, že sa môže aspoň namočiť a hrať vo vode s ostatnými deťmi. Takže aj so zlomeninou si môžeme užívať prázdniny. Myslím, že to ocenia najmä rodiny, ktorým sa takáto vec stane pred dovolenkou pri vode.“

Čo je to za sadru, s ktorou sa dá ísť do vody?

Je to niečo, čo vo vyhľadávačoch nájdete aj pod názvami „plastová sadra“ alebo „ľahká sadra“. Sadra pritom s plastom nemá nič spoločné, tvorí ju tkanina a živica, ktorá reaguje s vodou a tkaninu vytvrdí. Tento materiál vytvrdne už do 30 minút, pričom bežnej sadre to trvá i dva dni.

Sadra sa vyrába v rôznych farbách a je pravdou, že ak sa pri potrebe fixácie končatiny  použije istý typ tohto materiálu, môže sa pacient aj kúpať.

zdroj: solutions.3mcesko.cz

Napriek tomu, že táto ľahká sadra je na trhu už dlhšie, nie všetci odborníci a lekári sú ňou nadšení. Možno ako každá novinka – vyžaduje dlhší čas na vychytanie všetkých „múch“ a rizík. Pretože je použitie má i svoje imity.

Klasická sadra alebo „ľahká“ sadra?

Napriek tou že je „ľahká“ sadra pohodlná a má výrazne menšiu hmotnosť ako klasická sadra, lekári v tom vidia ja nevýhodu. Pacienti na ňu môžu „zabudnúť“ a zlomeninu zaťažiť predčasne. Odporúčajú ju preto používať len v istých prípadoch, po patričnom poučení a iba u takých pacientov, kde je istota, že liečebný postup dodržia. Tými poučenými v prípade detských pacientov musia byť rodičia.

Keďže veľa zlomenín deti „získajú“ v lete, vzniká potom nepríjemná situácia, ak sa to udeje v čase okolo plánovanej dovolenky. Z predstavy, že sa dieťa nebude môcť kúpať, sú obvykle všetci rodinní príslušníci nešťastní. Aj tu môže pomôcť „ľahká“ sadra, no nie každý jej typ.

Táto sadra sa vyrába v dvoch variantoch, tuhom a polotuhom. 

  • Tuhá ľahká sadra s podkladá vatou, je ľahšia a pevnejšia než klasická sadra, ale nie je určená na kúpanie. Ak sa namočí, bude kvôli vate dlho schnúť a môže spôsobiť zaparenie pokožky.
  • Polotuhá ľahká sadra (semirigidná) sa vatou nepodkladá, aplikuje sa priamo na tenkú bavlnenú pančušku. Preto umožňuje sprchovanie i kúpanie. Vonkajšie kúpanie sa však príliš neodporúča, ab sa pod sadru nedostali nečistoty. Ak dieťa kúpanie naozaj nevie odolať, rodičia by mali dbať na dobré vymytie sadry.

Alergické reakcie na použitý materiál sa nezvyknú prejavovať. To, že môže dôjsť k vyrážke, skôr súvisí s nedodržaní odporúčaním lekárov o preplachovaní podkladu sadry. Aplikácia sadry nie je zložitá, len pri nej treba používať rukavice, nakoľko živica po kontakte s vodou lepí.

zdroj: freeimages.com

„Ľahká“ sadra zatiaľ patrí medzi nadštandardné služby. Doplatok za materiál závisí od typu zlomeniny, aké miesto a kde sa sadruje, ako aj od telesnej konštitúcie a veku pacienta. Orientačné ceny sa pohybujú v takomto rozmedzí: 

  • Ľahká sadra na ruku a predlaktie:            5 – 19 EUR
  • Ľahká sadra na celú hrnú končatinu:        9 – 26 EUR
  • Ľahká sadra dolnú končatinu:                   12 – 31 EUR

Spracované s použitím: solutions.3mcesko.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 2,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. My sme mali túto, v ktorej sa dalo aj kúpať, rovnako cez letné prázdniny. Je to super. Neviem, preco sa este stale robia aj ine.

  2. je to super, ze vymysleli nieco take – ak mozem poradit, tak ta zlomenina sa bude ovela rychlejsie hojit, ak zacnete hned pouzivat enzymy, t.j. wobenzym – je to na prirodnej baze – kedze ako vyhlasene rodinne nemehlo som mala uz v zivote zlomene hadam vsetko, viem porovnat, ako sa to hoji s alebo bez wobenzymu – vrelo odporucam smile

  3. Váš komentár

    Ďakujem za reakciu. Áno, schnutie trvá dlhšie. Ale synovi nebolo zima na ruku.

    Bežne sa namočil pri sprchovaní. Boli sme aj na kúpalisku – plával, hral sa vo vode aj na tobogane bez problémov.

    Dnes mu dali fixáciu dole. Koža bola v poriadku, špiny bolo dokonca oveľa menej ako keď mal klasickú sadru. Materiál je navyše ľahší ako klasická sadra, takže bežne ani nepotreboval záves.

    Dôležitá je správna vodu nezadržiavajuca podložka pod samotnou fixáciou. Otázkou zostáva, ako často a ako dlho môže byť ruka namočená, aby nedošlo k trofickým zmenám kože. zwinker

    Naša skúsenosť je veľmi pozitívna. Big Grins

  4. Váš komentár

    Mala som prave zacietkom tohto leta moznost vyuzit novy material na fixaciu zlomenin. Neviem ho porovnat s klasikou, pretoze to bola moja prva skusenost so sadrou, ale rada by som maminky upozornila, ze po namoceni vnutro dost dlho schne a na ruku mi bola dlho zima. A okrem toho, mam ekzem, takze v tom vlhku to bolo strasne – pomohli mi vatove tycinky, na ne som naniesla liecivy gel a vtierala ho pod sadru.

Pridaj komentár