Vývinová dysplázia bedrového kĺbu

Mária Kopčíková 0

Veľa žien sa ešte pred pôrodom pýta, či majú svoje dieťatko po narodení baliť na široko. Na čo by to robili?

Pojmy ako koxy, kĺbiky, poštolky sú väčšine mamičiek známe. Poďme sa spoločne pozrieť na to, s čím sa tieto pojmy spájajú – a to je vývinová dysplázia bedrového kĺbu.

Ingimage

Dysplázia znamená deformácia, čiže niečo sa nevyvíja tak ako má. V tomto prípade bedrový kĺb. Syndróm vývojovej dysplázie bedrového kĺbu sa skôr nazýval ja luxácia – vykĺbenie. Zahŕňa širokú škálu odchýlok a z nich vyplývajúcich porúch funkcie kĺbu.  

Vrodenú dyspláziu bedrového kĺbu objavia lekári čoskoro po pôrode, pri povinnom skríningovom vyšetrení. V rámci tohto vyšetrenia novorodenecký lekár robí s nožičkami dieťatka dva manévre – Ortolaniho a Barlowov. Ak sa zistí nejaký problém, lekári odporúčajú liečbu.

No aj medzi samotnými lekármi existuje nejednotnosť v názoroch, ktoré problémy s kĺbami treba liečiť a ktoré nie.

Podľa ortopédov faktom zostáva, že 10 % všetkých artroplastík (operácií obnovujúcich funkciu kĺbov) bedra je vykonaných na kĺboch patologicky zmenených následkom poruchy vo vývine.

Ortoláni a Barlow manéver, zdroj: aafp.org

V čom spočíva problém

Ide vlastne o odchýlku tvaru bedrového kĺbu, ktorá vzniká počas vývinu. Tá následne vplýva na jeho funkciu v negatívnom slova zmysle. Bedrový kĺb sa vyvíja, čím je mladší tým rýchlejšie. Odchýlky môžu vzniknúť už počas vnútromaternicového života. No v správnom prostredí sa nesprávny tvar bedrového kĺbu môže zmeniť tak, aby neskôr plnil svoju funkciu.

Mnohé vykĺbenia vznikajú tlakom úzkej matkinej panvy (pri polohe koncom panvovým) alebo tlakom matkinej chrbtice (pri polohe hlavičkou) na veľký hrboľ stehennej kosti plodu

Vo výskyte dysplázií bedrového kĺbu sú značné rozdiely dané geografickou polohou a etnickou príslušnosťou. Rizikové faktory sú:

  • Pôrod koncom panvovým
  • Pohlavie (dievča)
  • Pozitívna rodinná anamnéza a etnické pozadie
  • Oligohydramnion – nižší objem plodovej vody
  • Prvorodička / malá maternica / veľké dieťa
Normálny kĺb a dysplázia, zdroj: eorif.com

Diagnostika

V minulosti sa bedrové kĺby vyšetrovali klinicky a vykonávala sa RTG snímka v 3. a 9. mesiaci života dieťaťa. V prípade patologického nálezu sa liečilo príslušnými ortopedickými pomôckami, ktoré polohovali bedrové kĺby do postavenia pre ich vývoj „najvýhodnejšieho“. Do 3. mesiaca sa stav bedrových kĺbov jednoznačne nedal určiť, preto sa deti preventívne balili naširoko, aby aj ľahšie formy dysplázie boli „predliečené“. Sonografiu (USG) posunula diagnostiku problému ďalej, no aj na jej využitie majú lekári rôzne názory.

Faktom zostáva, že USG vyšetrovanie novorodencov s rizikom dysplázie a klinické vyšetrovanie novorodencov s akoukoľvek abnormalitou neznížilo výskyt neskoro rozpoznaných prípadov dysplázií.

Včasná diagnostika zabezpečí až 95 % úspešnosť liečby s nízkym rizikom komplikácií. Najväčšia šanca na vytvorenie podmienok pre vývoj normálneho bedrového kĺbu je v rukách prvého lekára, ktorý vykonáva diagnostiku.

V roku 2008 bolo vydané Odborné usmernenie MZ SR o skríningu, diagnostike a liečbe dysplázií u detí:

  • Prvotný skríning bedrového kĺbu novorodenca vykonáva po pôrode neonatológ alebo pediater na neonatologickom pracovisku fyzikálnym vyšetrením bedrových kĺbov pri posúdení celkového zdravotného stavu.
  • Pri zistení patologického nálezu odosiela novorodenca bez omeškania, ak to jeho zdravotný stav dovoľuje, k ďalšej diagnostike a liečbe ortopédovi.
  • Ortopéd najneskôr do 4. týždňa veku novorodenca vykonáva u všetkých novorodencov vyšetrenie:  klinické (testy podľa Ortolaniho a Barlowa, a iné) a vyšetrenie ultrasonografické.
  • V prípade patologického nálezu liečbu dysplázie navrhuje, vykonáva a sleduje ortopéd.

Len málo prípadov vyžaduje operačné riešenie.

Za ideálne sa považuje vykonať dve ultrasonografické skríningové vyšetrenia dieťaťa. Ak príde dieťa prvý krát na vyšetrenie v 4. – 6. týždni veku, má normálny klinický as onografický nález a nie sú prítomné rizikové faktory dysplázií, nie je potrebné vykonať ďalšie skríningové sonografické a klinické ortopedické vyšetrenia.

Ak je ale sonograficky zistená patológia, už nejde o skríning. Takýto novorodenec je zaradený do príslušného diagnosticko-terapeutického postupu, podľa rozhodnutia ortopéda.

Prevencia a liečba

A sme späť pri – v úvode spomenutých – poštolkových nohavičkách. Do tých mamy preventívne balili svoje deti po dlhé desaťročia, v podstate ešte donedávna. 

Aktuálne odporúčania hovoria – dieťa treba baliť normálne – stačí jednorazová plienka, prípadne niektorý z nových modelov látkových plienok.

Klasické široké balenie novorodencov (dve plienky zložené vo dvoje a poistené Poštolkovými nohavičkami) má dnes už len čiastočné opodstatnenie na dokončenie vývinu bedrového kĺbu.

Bežná jednorazová plienka po vyzretí kĺbu dokáže udržať nožičky v ideálnej polohe.

Pointa je v tom, že keď sú nožičky roztiahnuté, hlavica stehennej kosti je umiestnená v dobrej polohe a umožňuje konečné modelovanie bedier so správne vloženou hlavicou stehennej kosti v dobre vyvinutej kĺbovej jamke. V dnešnej dobe sa toto široké postavenie dá docieliť aj jednorazovou alebo látkovou plienkou, ktorá má ale dostatočnú hmotu látky, aby nožičky fixovala.

Pri ľahších formách bedrovej dysplázie lekár vášmu dieťaťu predpíše abdukčnú perinku, ak je nález pokročilý alebo má dieťatko čiastočné, prípadne úplné vykĺbenie, je potrebné používať Pavlíkove remence. Obidve pomôcky musí mať bábätko celý deň a odoberajú sa iba na kúpanie. Liečba trvá približne tri mesiace.

V prípade, že sa liečba dysplázie zanedbá, tak dieťa môže mať celoživotné problémy. Môže krívať, mať bolesti, limitovaný pohyb v bedrovom kĺbe. V dospelosti sa objavuje predčasná artróza, ktorá sa končí operáciou a umelou náhradou bedrového kĺbu.

Poštolkove nohavičky, zdroj: gaji.sk

Poštolky

Napriek tomu, že by sme mohli povedať, že poštolkove nohavičky sú „za zenitom“, nie je to úplne pravda. Najmä starší ortopédi sa prikláňajú k ich preventívnemu používaniu, vidia v tom najjednoduchší spôsob, ako zabezpečiť správny vývin kĺbikov.

Poštolkove nohavičky dostali meno po ortopédovi Ivanovi Poštolkovi. V čase, keď pôsobil ako lekár, sa objavovalo veľa detí s vykĺbenými nožičkami. Keďže im lekár chcel pomôcť, vymyslel túto pomôcku. Prvé nohavičky ušila jeho manželka doma v kuchyni a táto pomôcka pána doktorka o veľa rokov prežila.

Spracované s použitím: solen.sk, primar.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár