Nohy, nôžky, nožičky…

Marcela Chobotová 0

Prvý krát som si jasne uvedomila, že moja dcérka má nohy, keď ma začala kopať do brucha. Samozrejme – zvnútra:)  (Bola som povďačná aspoň za to, že bábätko je v tom bruchu bosé). Ani mi nenapadlo zapochybovať o tom, že jej nohy sú zodpovedajúco zdravé a možno až priveľmi silné.

Až  keď sme po príchode z pôrodnice urobili odtlačok jej šľapy na ružový papier, niečo sa mi nezdalo: „Nie je tak trochu… plochá?“ Moja sestra, ktorá tomuto obradu asistovala, vycerila svoje vyrovnané zuby až po päťky, a s múdrosťou medičky po 4. semestroch zahlásila: „Veď všetky novorodeniatka majú ploché nohy! Niektoré viac, iné menej.“

pexels

98% všetkých detí prichádza na svet so zdravými nôžkami, ale len 40% dospelých  má nohy ešte stále v poriadku. Tieto čísla si viem ako nezdravotník interpretovať iba takto: s detskými nôžkami sa niekde niečo a nejako deje nesprávne.

Choroby chodidiel  sú dnes pokladané za civilizačnú chorobu. Náš pohybový aparát nie je hneď od začiatku konštruovaný na vzpriamenú chôdzu. Horné končatiny by mali niesť tiež určitú časť námahy. A práve v tejto oblasti podliehame dosť nevhodným zvykom. Napríklad také chodítka a rôzne skákatká upevňované medzi dvere, v ktorých trávia čas naše deti, ktoré ešte nie sú pripravené na vzpriamenú chôdzu.

Tieto omylom nazvané  „zariadenia na podporu chodenia“ sú nie len veľmi nebezpečné, ale  podporujú nesprávne držanie tela a tým aj sklon k nesprávnej chôdzi. Ľudia chodia po chodidlách, no najskôr majú pri chôdzi použiť pätu. Potom postupne rozrolovať celé chodidlo až k bruškám a nakoniec sa odraziť od prstov. Keď sa malé dieťa pohybuje len za pomoci prstov (spomínané skákatká, chodítka), môžu sa kosti deformovať.

No. Takže už viem, čo určite nebudeme používať. Ale stačí to, aby nohy zostali zdravé? Ortopéd radí: Najzdravšie je chodiť veľa naboso. Ale to platí len pre lúky, piesok, zem.  Tvrdé neprirodzené podlahy sú škodlivé.

Zaujímavá rada. Hlavne pre ľudí, čo si môžu doma v obývačke vysiať na parketách lúku … . Pre všetkých ostatných, ako ste vy a ja, zostáva len kompromis. Poskytnúť detskej nôžke prostredníctvom vhodnej obuvi dostatočnú oporu.

Takže – ak som nechcela ignorovať rozhodnutie mojej 10. mesačnej dcéry objavovať  celý svet  „po svojich“, musela som sa vybrať do obchodu s obuvou. Až tam som začala vzdychať. Ktoré z tohoto tucta párov sú tie najvhodnejšie a hlavne – nad cenami. Detská topánočka si ale zasluhuje mať viac kvalitatívnych kritérií, ako tie dospelácke, a preto aj dobré topánky približne toľko stoja.

Keď si dnes obzerám nôžky mojej 6-ročnej dcéry, vždy sú ešte trochu ploché. No nie tak, ako nôžky jej 3-ročného bračeka. Ale už ma dlho tento „problém“ nevyvádza z rovnováhy. Ortopedické kontroly a starostlivo vybraná obuv ich držia v šachu.

Kupujete topánočky?

  • Ohybná podošva podporuje prirodzenú mechaniku nohy.
  • Na pokrytie chodidla sú najvhodnejšie špeciálne materiály, ktoré pomáhajú simulovať prirodzenú chôdzu naboso.
  • Vyberajte vyvýšené – teda celé topánky, ktoré tesne obopínajú (držia) členok.
  • Vhodné, najmä prírodné materiály zabraňujú, aby na detskej nohe vznikala plieseň. Malá nožička má presne také isté množstvo potných žliaz, ako tá dospelá, akurát sa musia zmestiť na menšiu plochu. Vlhkosť musí by odvádzaná von z topánky, aby v nej nevznikala „potná komora“.
  • Špeciálne materiály z goretexu sú vhodné aj do daždivého počasia  a blata.
  • Klenutá vložka môže v niektorých prípadoch podporiť vývin. No detská noha je hotová zo svojim vývinom najskôr v 18-tich rokoch.
  • Dávajte pozor na správne číslo. V obchodoch s obuvou majú k dispozícii špeciálny meter na detské nôžky, tak ho využite. Jeden prieskum na školách ukázal, že 70% detí nosí nesediace, niekedy až o tri čísla (európske číslovanie) menšie topánky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár