Detská joga

Mgr. Mária Bartová 1

Mnohí z vás si asi položia otázku, prečo by mali deti cvičiť jogu? Ako asi taká hodina jogy s deťmi vyzerá a prebieha? Pozrime sa na celú túto oblasť trochu komplexnejšie.

Čo je to joga?

Joga vznikla v Indii. Slovo joga v preklade znamená zjednotenie, spojenie. Je to komplexný systém pokrývajúci životosprávu, telesné a dychové cvičenia, techniky pre zlepšenie koncentrácie a meditačné techniky.

Detská joga

Joga pre deti učí deti vnímať svoje telo, mať radosť, byť zvedavými, užívať si pohyb, prináša sebavedomie, živé deti skľudní a málo aktívne povzbudí k činnosti. Na hodine podporujeme spontánne chovanie detí (vyjadrenie ich názorov a pocitov), ale zároveň dodržujeme štruktúru danej hodiny.

Joga by mala byť pre deti zábavou, je viac dynamická, pretkaná pesničkami, básničkami a rozprávkami. Joga zlepšuje kondíciu detí, prekrvenie častí ich tela, zlepšuje sa ich motorika, orientácia a stabilita, svaly sa stávajú silnejšie a flexibilnejšie a dokonca sa trénuje aj mozog.

Detskú jogu rozdeľujeme podľa vekových skupín (každá má svoje špecifiká):

  • Predškolský vek (3 až 6 rokov): hravá joga, imitácia zvieratiek, predmetov a vecí z nášho každodenného života, práca s fantáziou detí, ich kreativitou, deti sa učia správnym motorickým návykom, uvedomujú si uvoľnenie a napätie, učia sa správne dýchať, pracovať s rovnováhou.
  • Mladší školský vek (6 až 11 rokov): cvičením si deti zlepšujú svoju obratnosť, vytrvalosť a silu, často cvičia vo dvojiciach, veľký význam má motivácia (vnútorná aj vonkajšia).
  • Starší školský vek (12 až 15 rokov): pracuje sa najmä na správnom držaní tela, väčší dôraz sa kladie na správne prevedenie pozícií, relaxačné cvičenia a nácvik plného jogového dychu.

Štruktúra jogovej hodiny

1. Motivácia/úvod:

spoločný rituál v úvode každej hodiny

2. Prípravné cvičenia:

pozdrav slnku, cvičenie s básničkami a pesničkami, úvodné rozohriatie/jogová rozcvička.

3. Hry a zábava:

jogové hry – dychové, relaxačné hry, jogové pexeso, jogová abeceda, hra sochy alebo „lyžičky, vidličky, nože“, v rámci týchto hier sa učíme a cvičíme jednotlivé jogové pozície.

4. Dychové cvičenia:

uvedomovanie si dychu a práca s ním, tieto cvičenia prehlbujú a skľudňujú dych, zvyšujú kapacitu pľúc, prečisťujú dychové cesty, ovplyvňujú postavenie chrbtice a pomáhajú ukľudniť psychiku. Dýchanie napodobňujúce zvieratká, fúkanie do rôznych predmetov…

5. Relaxácia:

čítanie knižiek, rozprávanie príbehov, kreslenie, relaxácia v ľahu na chrbte aj bruchu, relaxácia vedie k uvoľneniu svalového napätia, upravuje tepovú a dychovú frekvenciu, ovplyvňuje zľazy s vnútorným vylučovaním, ukľudňuje psychiku.

Pre mňa ako inštruktorku detskej jogy je každá jedna hodina zážitok a často aj prekvapenie 🙂 Na každej hodine cestujeme v našej fantázií na rôzne miesta (zázračné luky, lesy, robíme si výlety k moru, do ZOO, cirkusu, do vesmíru, hovoríme o stravovaní, ovocí, zelenine), učíme sa navzájom jeden od druhého, cviky sú zábavné, prepojené s prírodou, faunou, flórou, predmetmi z nášho života, veľa dýchame, fúkame do všetkého, do čoho to len ide (a verte, že je to kadečo), niekedy kričíme, aj beháme, veľa sa rozprávame, kreslíme…

Teším sa na každú jednu hodinu a na každé jedno dieťa, na tie, s ktorými sme už kamoši 🙂 Aj na tie nové, vidím, že deti joga baví a že im naozaj aj prospieva a z toho mám obrovskú radosť.

Mgr. Mária Bartová, inštruktorka detskej jogy

Yogalates.sk

Zdroj:

Thomas Bannenberg: Joga pre deti

Oľga Tajovská a Hanka Luhanová: Metodika detskej jogy

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár