Podľa americkej pediatrickej asociácie sa rodičia čoraz častejšie dožadujú hormonálnych vyšetrení, pretože sa u ich detí objavili niektoré nejaké príznaky a oni sa chcú utvrdiť v tom, že ich dieťa žiaen problém nemá.
Na druhej strane však ochorenia endokrinného systému môžu mať celoživotné dôsledky. Napr. ochorenia štítnej žľazy, častejšie u dievčat, môžu znamenať krízu v telesnom raste, prípadne negatívne dôsledky na otehotnenie v dospelom veku.
Kedy teda vyhľadať endokrinológa?
Nezvyčajný telesný zápach
„Dospelácky“ telesný zápach v detskom veku môže byť spôsobený včasnou aktiváciou nadobličkovej žľazy – čo si obvykle nevyžaduje liečbu. Môžete to však zmieniť pediatrovi vášho dieťaťa. Ten by mal posúdiť, či u vášho dieťaťa nejde o prejav predčasnej puberty.
V prípade, že lekár u dieťaťa nenájde aj iné znaky predčasnej puberty, bolo by vhodné kontaktovať endokrinológa pre posúdenie, či sa nemôže jednať o vrodenú hyperpláziu nadobličiek genetické ochorenie, ktorého mierne formy sa nemusia manifestovať inými príznakmi.
Dieťa rastie príliš rýchlo alebo príliš pomaly
Deti v prvom roku života narastú cca 25 – 30 cm, ďalších asi 12-13 cm do 2. narodenín a potom každý rok, až do nástupu puberty, narastú 5 – 8 cm. Krátke rastové špurty alebo zastavenie rastu sú normálne, ale ak vaše dieťa rasti príliš rýchlo alebo za posledných 10 mesiacov nenarástlo, mali by ste vyhľadať endokrinológa, kvôli možným problémom s rastovým hormónom.
Dieťa má výrazne nižšiu hmotnosť alebo trpí nadváhou
Ak sa vaše dieťa, čo sa prírastku na hmotnosti týka, pohybuje okolo spodných percentilov rastovej krivky zvážte, či je slabý jedák. Ak nie je a jedáva relatívne normálne, mohlo by sa jednať o hypertyreózu.
Ak má vaše dieťa nadváhu, hovorte s pediatrom o možnej diéte a cvičení. Ak však váha dieťaťa naďalej rastie aj po úprave stravovania, endokrinológ by mal skontrolovať, či sa nejedná o hypotyreózu.
Zaujíma vás: Rastové grafy pre deti od 0 do 18 rokov.