Zápal pľúc – diagnostika a liečba

Mária Kopčíková 0

Zápal pľúc je pomerne vážne ochorenie, ktoré nie je vždy jednoduché diagnostikovať. V istých prípadoch, napr. pri vírusom spôsobenom zápale pľúc sa ochorenie na začiatku javí ako prechladnutie či chrípka.

Diagnostika zápalu pľúc

choroba zapal pluc teplota dieta chore
ingimage

Prvým a základným spôsobom diagnostiky pneumónie je podrobná anamnéza – lekár sa pýta, pacient, dieťa či rodič odpovedajú. Pýta sa na prítomnosť kašľa a jeho charakter, dĺžku trvania príznakov, hodnotu telesnej teploty, iné ochorenia, ktoré chorý má.

Nasleduje klinické vyšetrenie. To má za cieľ zistiť tzv. zatienenia pľúcneho tkaniva, aké sa pri zápale pľúc vyskytujú. Súčasťou je auskultácia, teda počúvanie pľúc a srdca, a tiež perkusia, čiže preklepanie pacienta v oblasti hrudníka a chrbáta. Podľa odbornej literatúry ďalšie objasnenia poskytuje tzv. fremitus pectoralis. Znamená to, že lekár nechá chorého povedať „99“, a pritom počúva na chrbte pacienta. V prípade zápalu pľúc sa má objaviť postupujúca vibrácia. Cez zhustené pľúcne tkanivo je vibrácia silnejšia.

Významnou zložkou dobrej diagnostiky sú bakteriologické vyšetrenia. Spútum, čiže hlien, sa môže na pôvodcu vyšetriť mikroskopicky, no toto vyšetrenie sa radí medzi málo spoľahlivé. Preto sa na bakteriálnu kultiváciu odoberie ešte aj krv, prípadne moč. Kultivácia trvá pomerne dlho, jej cieľom je určiť presného pôvodcu ochorenia a zabezpečiť tak optimalizovanú liečbu – v preklade, aby sa na istého pôvodcu nasadili tie správne lieky. So základnou liečbou sa však musí začať už pred znalosťou pôvodcu.

dieta chore vysetrenia choroba pneumonia zapal pluc
ingimage

Ďalšie objasnenie poskytuje vyšetrenie krvného obrazu. Pri bakteriálnom zápale pľúc je obvykle vyšší výskyt bielych krviniek. Pri vírusovej pneumónii sa zväčša v krvi žiadne množenie bielych krviniek neprejaví.

Prečítajte si viac o bakteriálnom zápale pľúc.

Röntgenologický nález – RTG vyšetrenie potvrdí alebo vyvráti diagnózu zápalu pľúc. Na jeho základe sa  určí lokalizácia zápalu. Ložiská zápalu je možné na röntgenovej snímke rozoznať ako takzvané zatienenia, čiže zhustenia. Zatienenia na röntgenovej snímke sú viditeľné ako zosvetlenia. RTG snímkou a jej výsledkom sa dá liečba prispôsobiť predpokladanej príčine.  

Liečba zápalu pľúc

Ako úplne najzákladnejšie pri zápale pľúc odborníci vidia nečakať na zistenie pôvodcu ochorenia. Liečba zahŕňa akési základné opatrenia a liečbu medikamentmi.

základným opatreniam patrí šetriaci režim, oddych, pokoj na lôžku. Účinným opatrením môže byť zvlhčenie vzduchu. Chorý by mal veľa piť, najmä ak sa podávajú lieky na uvoľnenie hlienu pri kašli. Odporúča sa mať chrbtovú oporu, aby horná časť tela bola vo zvýšenej polohe.

Medikamentózna liečba je významná pri zápale pľúc na bakteriálnom podklade, prípadne ako dôsledku hubového ochorenia. Vírusová pneumónia nemôže byť liekmi vo svojom priebehu ovplyvnená. V tomto prípade sa terapia obmedzuje na základné opatrenia a liečenie možných komplikácií.

Chcete vedieť viac o vírusovom zápale pľúc?

Pri bakteriálnom zápale pľúc je potrebné začať s liečbou terapiou ešte predtým, než je zistený presný pôvodca ochorenia. Začína sa širokospektrálnymi antibiotikami, ktoré sú účinné proti mnohým možným zárodkom. Vo chvíli zistenia pôvodcu by sa liečba mala cielene upraviť.  Obvykle sa ako voľba pre liečbu pneumónie spôsobenej pneumokokmi používa penicilín. Voľba liečiva je vždy na zvážení lekára. Antibiotiká sa užívajú cca 7 – 14 dní. Po 2 dňoch užívania liekov by sa stav chorého mal začať zlepšovať.

Nekomplikovaný zápal pľúc zvykne odznieť  v priebehu dvoch – troch týždňov, s výnimkou kašľa. Ten môže pretrvávať ešte niekoľko týždňov.  

Mohlo by vás zaujímať: Aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár