Tuberkulóza nepozná hranice a ani Slovensko nemôže konštatovať, že sa ho tento problém netýka. Podľa štatistík v posledných rokoch zomiera na tuberkulózu viac ľudí ako v roku 1900. Ak sa nezlepší globálna zdravotná starostlivosť, podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie v rokoch 2000 – 2020 sa touto chorobou nakazí miliarda ľudí, 200 miliónov ochorie a 35 miliónov zomrie. 24. marec je celosvetovo vyhlásený za svetový deň boja proti tejto sociálnej chorobe.
Každú sekundu sa niekto na svete infikuje tuberkulózou. Jeden človek s aktívnou tuberkulózou ročne nakazí 10 – 15 ďalších ľudí. Z 28 miliónov chorých na tuberkulózu len 5 miliónov dostáva nejakú liečbu, a z toho len v 10 %-ách prípadov ide o adekvátnu liečbu v kontrolovaných programoch podľa požiadaviek Svetovej zdravotníckej organizácie. V súčasnosti ešte neexistuje očkovacia látka, ktorá by dokázala zabrániť šíreniu ochorenia tak, ako sa to podarilo napríklad s ovčími kiahňami.
Nárast výskytu ochorenia súvisí predovšetkým s oslabením pozornosti a obmedzením programov kontroly vo vyspelých krajinách. Ďalšími príčinami sú svetová pandémia AIDS, narkománia, neadekvátna liečba, ale hlavne zhoršenie sociálno-ekonomickej situácie v niektorých krajinách. Hoci možno Slovensko považovať za krajinu s nízkym výskytom tohto ochorenia, počet chorých na tuberkulózu na Slovensku po 10 rokoch znova vzrástol. Celkovo bolo v tomto roku hlásených 743 prípadov, čo je o 30 viac ako v minulom roku.
Tuberkulóza nepozná hranice
Najviac chorých na tuberkulózu je na východnom Slovensku, čo súvisí s vysokou mierou nezamestnanosti v tejto oblasti. Tuberkulóza je na východe našej krajiny stále závažným sociálnym problémom. Keď sa pozrieme na mapu Slovenska, môžeme si všimnúť, že tuberkulóza nepozná hranice. V oblastiach, kde Slovensko susedí s krajinami, v ktorých je výskyt tuberkulózy nízky, je rovnako nízky aj na našom území. Na Ukrajine, v Maďarsku a Poľsku je však ročne hlásených 2 – 4 krát viac prípadov tuberkulózy ako u nás.
V posledných rokoch sa sleduje nárast výskytu tuberkulózy aj u novej rizikovej skupiny, ktorou sú legálni a ilegálni migranti hlavne z Čečenska, Indie a Pakistanu. Ďalším novým rizikovým faktorom je lieková rezistencia, ktorá je dôkazom toho, že aj v dnešnej dobe si tuberkulóza zachováva atribúty mnohotvárnej a v mnohých prípadoch ťažko liečiteľnej infekčnej choroby. K rezistencii na lieky dochádza v dôsledku nesprávneho konania človeka. V prípade lekára napríklad z dôvodu nesprávnej voľby lieku alebo nesprávneho dávkovania liekov, v prípade pacienta to môže byť v dôsledku nedodržiavania pravidelnosti užívania liekov a z iných príčin možno spomenúť napríklad ľahký prístup k antibiotikám bez kontroly liečby. „Toto sú dôvody, ktoré nás nútia byť ostražitejšími. Okrem toho je potrebné venovať zvýšenú pozornosť aj klasickým rizikovým skupinám obyvateľov, ako sú asociáli, alkoholici, bezdomovci, Rómovia a staršie vekové skupiny,“ uviedla prof. MUDr. Eva Rozborilová, CSc., hlavný odborník MZ SR pre odbor pneumológie a ftizeológie.
„Je nevyhnutné, aby sa nepoľavovalo v žiadnom z účinných protiepidemiologických, preventívnych opatrení, ktoré sme budovali päťdesiat rokov a ktoré nám svet závidel,“ uviedol prof. MUDr. Ladislav Chovan, CSc., predseda Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti. Medzi takéto opatrenia patria možnosť izolácie pacienta a jeho aktívna liečba, prešetrenie osôb, s ktorými sa pacient pravidelne stýkal, jeho sledovanie počas niekoľkých rokov aj po skončení liečby a očkovanie. Očkovanie novorodencov prípadne preočkovanie detí v 11. roku života nechráni pred vznikom tuberkulózy ako takej, ale len pred rozvojom jej závažných foriem (miliárna tuberkulóza a tuberkulózny zápal mozgových blán). Dnes sa rozsiahle formy pľúcnej tuberkulózy objavujú znova vo zvýšenej miere.
V súvislosti s hrozbou rozšírenia ochorenia Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila celosvetovo núdzový stav. V rámci celosvetovej stratégie je aj na Slovensku potrebné, aby štát dodržiaval dozor na tuberkulózou a zabezpečil základné lieky na liečbu toto ochorenia.
Epidemiologická situácia na Slovensku
Od roku 1960, kedy bolo podľa údajov z Národného registra tuberkulózy vo Vyšných Hágoch hlásených 7 817 prípadov tuberkulózy, dochádzalo do roku 1970 k poklesu absolútneho počtu hlásených ochorení. Výraznejší pokles bol zaznamenaný v druhej polovici 80-tych rokov. Mierny nárast po roku 1990 nebol zaznamenaný v prípadoch bakteriologicky overenej tuberkulózy a od roku 1994 sa pozoroval pokles chorobnosti. V roku 2002 bolo zaznamenaných 1 053 prípadov novozistenej tuberkulózy a v roku 2003 Slovensko po prvýkrát nedosiahlo ani 1 000 novozistených prípadov. V roku 2004 zaznamenali v Národnom registri tuberkulózy 713 ochorení, čím sme sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zaradili medzi krajiny s nízkym výskytom tohto ochorenia. K takýmto krajinám patria napríklad aj Česká republika a Slovinsko. Minulý rok výskyt tuberkulózy po 10 rokoch poklesu znova vzrástol. Celkovo bolo v minulom roku hlásených 743 prípadov kým v roku 2004 ich bolo 713.
Výskyt tuberkulózy v krajoch na Slovensku v rokoch 2004 a 2005
Najznámejšie obete tuberkulózy
Tuberkulóza sa historicky nevyhýbala ani známym osobnostiam. Medzi jej najznámejšie obete patria:
- Anton Čechov
- Branwell Bronté
- Emily Bronté
- Frédéric Chopin
- John Keats
- D.H. Lawrence
- Vivien Leigh
- George Orwell
- Paganini
- Edgar Allan Poe
- Jean J. Rousseau
- Sir Walter Scott
- P.B.Shelly
- R.L. Stevenson
- Simonetta Vespucci – milenka Guilana de‘ Medici, ktorý poprosil Sandra Botticelliho, aby ju namaľoval na svojom obraze Narodenie Venuše.
Tuberkulóza v Európe
Skupina 1
Skupina 2
Skupina 3
Vysoký výskyt tbc
Stredný výskyt tbc
Nízky výskyt tbc
5 prioritných krajín:
Ruská federácia, Ukrajina, Rumunsko, Uzbekistan, KazachstanOstatné krajiny:
Tadžikistan, Bielorusko, Kirgizsko, Azerbajdžan, Moldavská republika, Litva, Turkménsko, Arménsko, EstónskoTurecko, Poľsko, Španielsko, Portugalsko, Juhoslávia, Maďarsko, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Kréta, Macedónsko, Albánsko
Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko, Grécko, Česká republika, Belgicko, Holandsko, Slovensko, Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko, Izrael, Fínsko, Írsko, Slovinsko, Švédsko, Nórsko, Luxembursko, Malta, Andorra, Island, San Marino, Monako