Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii

Mária Kopčíková 1

Kamarátka sa so svojim päť ročným synom chystala na zákrok k zubárovi. Nejaké vŕtanie, plombovanie. Dieťa je v kategórii „nespolupracujúce“ a ja sa mu vôbec nečudujem …

Zdroj: ingimage.com

Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Ja osobne to mám v kategórií „radšej trikrát rodiť, než ísť k zubárovi“ a preto odporúčanie zbavenie sa zubov múdrosti úspešne odkladám už asi päť rokov. Naposledy pri tomto zákroku mi (v podstate bez môjho vedomia, ale v konečnom dôsledku som s tým spokojná) pichli niečo od bolesti, dali niečo na upokojenie a na nejaké prelevitovanie daného zákroku. Proste si nič z toho nepamätám, iba zubného chirurga v rúške mávajúceho mojou vytrhnutou osmičkou a pokladajúceho otázku, či si taký kus chcem nechať ..

S mojím strachom zo zubných lekárov úplne rozumiem deťom, ktoré dobrovoľne ústa neotvoria a spolupracovať nebudú ani za miernu, ani za inú úplatu.

Zubné ošetrenie detí

Sami zubní lekári hovoria, že ošetrenie detí je odlišné od ošetrovania dospelých a vyžaduje si veľkú trpezlivosť. Je preto fajn si od začiatku hľadať zubára, ktorý tú trpezlivosť má a nebude sa na dieťa hneď škarediť, keď neotvorí tlamičku na prvé povedanie.

Pravidelné návštevy v zubnej ambulancii, za účelom prevencie alebo len tak na zoznámenie sa s prostredím, sú samozrejme motivujúce.

Prečítajte si aj: Ako na prvé zúbky.

Pri nutnosti ošetrenia chrupu je potom snáď trocha väčší predpoklad, že dieťatko bude lekárovi nápomocné a zúbky si ošetriť dá.

Čo však v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný – s ohľadom na ďalší vývin chrupu a riešenie vzniknutých problémov?

Nechajme teraz nemedikamentózne spôsoby, ako napr. hypnózu bokom. Z medikamentov sú aj pre deti k dispozícii celková narkóza alebo analgosedácia.

Ošetrovať zuby deťom a podávať im pri tom analgetiká?

Osobne nie som zástancom liekov a pokiaľ sa čo len trochu dá, tak sa im v našej rodine vyhýbame. Našťastie, okrem mňa, nikto iný z rodiny nepotreboval extrémne zubné ošetrenia a deti samotné školskú pani zubárku celkom môžu a cirkus nerobia.

Keď si však predstavím, že dieťaťu naozaj treba chrup ošetriť, či už pre úraz alebo z akéhokoľvek iného dôvodu, možno pre niektoré deti (a rodičov) je možnosť využitia analgosedácie dobrou voľbou.

Zdroj: ingimage.com

Čo je analgosedácia

Podľa odborníkov sa pojmom analgosedácia rozumie sa farmakologické utlmenie pacienta podrobujúceho sa operačnému či neoperačnéhu výkonu do takej miery, aby nevnímal podnety z okolia, pričom neupadá do anestézie, t.j. úplne nestráca vedomie.

Čiže na rozdiel od celkovej narkózy, kedy za ošetrovaného dýchajú prístroje, pri analgosedácii pacient stále samostatne dýcha a je len omámený. V priebehu ošetrenia pacient pospáva, je schopný reagovať na pokyny lekára,  a po zákroku by si nemal z neho nič pamätať.

Analgosedáciu podáva anesteziológ. U dospelých ľudí priamo do žily podáva zmes anestetík a narkotík. U malých detí sa účinné látky podávajú vo forme roztoku, ktorý dieťa vypije.

Mohlo by vás zaujímať: Všetko o zápale ďasien u detí.

Na možné riziká, ktoré s utlmovaním organizmu súvisia, lekári odpovedajú v zmysle, že je oveľa viacej rôznych liekov, ktoré organizmus zaťažia aj viacej. Navyše pripomínajú, že aj zo znecitlivujúcich injekcií, ktoré sa pichajú lokálne, môže mať pacient zapálené ústa a precitlivené prostredie v dutine ústnej.

Vždy je však konečné rozhodnutie na vás –  a v prípade detí – podľa ich veku – aj na debate s nimi. Čo vám v danej chvíli príde ako dobré riešenie – pre vaše dieťa a vás.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Za analgosedaciou sme s dcerou pred cca 5 rokmi precestovali 200 km, dokonca aj ZP nam bola ochotna cast nakladov na osetrenie v nezmluvnej ambulancii preplatit. V utulnej cakarni, kym dcera netusila, ze to moze byt ambulancia, bolo vsetko Ok. Vedela, ze jej niekto pozrie zubky, ked vsak zbadala personal v klasickom odeve, chytila taky hysak, ze ani po hodine sa nedokazala ukludnit. Lekar nam vtedy oznamil, ze sa nic neda robit, pretoze roztok by mohol spustit prave opacnu, nez sedativnu reakciu. A tak sme s odporucanim na celkovu anestezu, cestovali 200 km naspat 😀

Pridaj komentár