Bruxizmus je lekársky termín pre škrípanie zubami, je to najznámejšia forma aktivity žuvacieho systému, ktorá neprináša žiadny úžitok. U detí tento problém prináša so sebou častejšie nočné budenie, čo môže mať za dôsledok narušenie denného režimu dieťaťa.
Čo sa týka liečby bruxizmu, tak väčšina zdrojov sa zhoduje v tom, že neexistuje žiadna terapia, ktorá by pacienta trpiaceho týmto problémom úplne „oslobodila“ od jeho ťažkostí.
Prečítajte si o bruxizme – škrípaní zubami viacej.
Existuje však viacero možností, ako ťažkosti bruxizmu zmierniť:
stomatologické vyšetrenie je vhodné kvôli vylúčeniu anomálií chrupu a ich prípadnej korekcii.
protetické pomôcky (chrániče, ochranné kryty na zuby) sú dôležitou ochranou poškodenia chrupu. Na bruxizmus tieto pomôcky nemajú vplyv, zabraňujú však poškodzovaniu zubov a ďalším komplikáciám. Odporúča sa, aby dieťa nenosilo tieto pomôcky len v noci, ale ak je to možné aj cez deň.
gymnastické cvičenia pomáhajú na uvoľnenie žuvacieho svalstva.
konzultácie s neurológom a so špecialistom na poruchy spánku sú štandardnou súčasťou diagnostiky a liečby bruxizmu.
zmiernenie stresu a úzkosti sa dosahuje psychoterapeutickým prístupom, takže je vhodné najskôr sa s dieťaťom porozprávať o tom, čo prežíva cez deň, zistiť či prípadne je niečo, z čoho by mohlo mať strach, alebo nepríjemný pocit (stačí aj sťahovanie do iného mesta, zmena škôlky ..). Pokiaľ si rodičia nevedia poradiť sami, je vhodné vyhľadať detského psychológa.
uvoľnenie pred spaním – teplý kúpeľ, počúvanie relaxačnej hudby, relaxačné cvičenie, éterické oleje (levanduľa, bergamot, borievka) nakvapkané do aromalampy alebo do kúpeľa, masáž.
Možno vás bude zaujímať: Ošetrenie zúbkov v analgosedácii.
Súbežne s týmito opatreniami je potrebné upozorniť dieťa na jeho problém, aby sa pokúšalo si ho uvedomiť. Toto môže napomôcť k tomu, aby postupne začalo preberať vedomé ovládanie nad škrípaním zúbkami.
Väčšina detí z bruxizmu vyrastie a aj napriek tomu, že obvykle nemá nejaké vážnejšie dôsledky na vývin dieťaťa, zaslúži si pozornosť ako rodičov, tak všetkých ostatných odborníkov.
Spracované podľa: kidshealth.org, primar.sk, bedekerzdravia.sk