Ako na bolesti uší bez liekov

Mária Kopčíková 2

Bolesti ucha vznikajú obvykle v strednom uchu. Je to malý priestor za ušným bubienkom. Zo stredného ucha pokračuje úzky kanálik – Eustachova trubica, ktorá ústi v nosohltane. Vďaka Eustachovej trubici sa tlak v strednom uchu vyrovnáva s tlakom atmosférickým a tiež vyteká prípadný hlien či tekutiny.

V článku si prečítate:

  • ako spoznáme zápal stredného ucha
  • čo pomôže na uvoľnenie Eustachovej trubice pri zápale
  • na akú príčinu problémov si možno dávať pozor

Ako spoznáme zápal stredného ucha

V čase prechladnutia nám opuchnú sliznice, trubica sa uzavrie a v strednom uchu sa môže hromadiť tekutina, ktorá následne tlačí na bubienok a spôsobuje silnú bolesť. V tejto tekutine sa rýchlo množia baktérie a často dochádza k zápalu.

Zápal môže vzniknúť napr. aj pri kúpaní v bazéne alebo umývaní vlasov, keď sa do zvukovodu dostane voda a zostane vnútri, pričom sa v nej množia choroboplodné zárodky.

Skutočný zápal môžete spoznať tak, keď dieťaťu zatlačíte na malý trojuholníkový lalôčik, ktorý sa nachádza pred vonkajším zvukovodom a ak dieťa prudko reaguje pri tomto zatlačení na bolesť.

Prečítajte si aj:

Čo pomôže na uvoľnenie Eustachovej trubice

  • Kloktanie teplej slanej vody – opuch zvykne pri kloktaní opadnúť. 2 čajové lyžičky morskej soli rozpustite v 2 dl teplej vody, kloktať treba 3x denne (aspoň)
  • Výplachy nosa – pomáhajú rozriediť hlien a zmierňujú opuch. Napriek tomu, že u detí ho nie je ľahké urobiť, je to výborný prostriedok. 2 lyžice Vincentky nechajte zvetrať a natiahnite ich do striekačky. Dieťa položte na rovnú podložku a zakloňte mu hlavu. Pomaličky vstriekavajte Vincentku do nosných dierok až stečie do krku – potom nechajte dieťa vysmrkať sa. U menších detí môžete použiť rozprašovač a Vincentku striekať 3 – 4x denne. U nás dobre funguje, ak do rozprašovača spolu s Vincentkou kvapnem aj 1 – 2 kvapky čajovníkového éterického oleja – je to dosť silné, ale funguje to veľmi dobre.
  • Pravidelný pitný režim – ak dostatočne pijeme, svaly pracujúce pri prehĺtaní pomôžu otvárať Eustachovu trubicu a tlak v ušiach sa zmierni.
  • Zvýšená poloha pri spánku – pridajte na spánok o jeden vankúš navyše. Pomáha to uvoľniť hlien.
  • Osvedčený cesnak – malý strúčik priam vysáva choroboplodné zárodky, bacily a baktérie z tela. Ošúpaný strúčik cesnaku rozkrojte, zabaľte do gázy a vložte do ucha na 20 minút. Počas dňa niekoľkokrát zopakujte. Gáza musí z ucha trčať, aby sa dal cesnak ľahko vybrať. Neodporúča sa dávať si gázu s cesnakom do ucha na noc.
  • Tvaroh (klasický) – zohriať vo vodnom kúpeli na teplotu trošku vyššiu ako je teplota tela. Navrstviť ho na bielu vreckovku pozdĺž strany a zrolovať – vzniknutý šúľok obtočiť okolo ucha z vonkajšej strany a upevniť šatkou. Je dobré obklad dať večer a nechať až do rána.

Prečítajte si aj:

 

Prírodné antibiotiká

Výbornými prírodnými prostriedkami sú tinktúra z kapucínky alebo z grapefruitového semienka.

Odporúčajú sa užívať po dobu 3 týždňov – kvôli recidíve, a to takto:

Deti od 6 mesiacov do 2 rokov        3x denne 2 kvapky do 1 dl vody

Deti od 2 do 5 rokov                      3x denne 4 kvapky do 1 dl vody

Deti od 5 do 9 rokov                      3x denne 6 kvapiek do 2 dl vody

Starší 9 rokov                               3x denne 15 kvapiek do 2 dl vody

Aromaterapia

Pri bolestiach uší (a nielen uší) dobre fungujú éterické oleje levandule a čajovníku. Môžu sa na nanášať na sliznice v neriedenom stave. 2x denne kvapneme na gázový zmotok 1 kvapku levandule a 1 kvapku čajovníku a vložíme do postihnutého ucha. Toto robíme 5 – 10 dní.

Príčinou problémov môže byť aj prehnaná hygiena

Už rodičia novorodeniatok do štartovacej výbavy kupujú vatové tyčinky na čistenie uší. Ich pravidelné používanie a hlboké čistenie uší je skôr na škodu. Deťom by sme mali čistiť len vonkajší zvukovod, teda iba to – čo vidíme voľným okom a uši sušiť uterákom. Pri používaní vatových tyčiniek sa totiž ušný maz zatláča dovnútra zvukovodu. Tvorí sa tak tzv. mazová zátka, ktorú je problematické odstrániť bez pomoci lekára z ORL.

Spracované s použitím Knihovnička meduňky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (37 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. preboha len nie deťom tabletky od bolesti a kadejake pokusy,zo skusenosti odporučam biorezonančné vyšetrenie,je úplne neškodné a zisti príčinu ochoreni,zaroven vas lekar alebo aj deti nastavi na prírodnu liečbuVáš komentár

Pridaj komentár