Prečo mávame upchatý nos?

redakcia 7

S istotou nemôžem tvrdiť veľa vecí, ale túto určite áno: nepoznám človeka, ktorý by niekedy nemal nádchu. Skôr stretávam čím ďalej, tým viac ľudí, ktorých denná spotreba vreckoviek je až neúmerne vysoká.

Prečo teda mávame upchatý nos?

Toto môžu byť príčiny:

  • všetky druhy nádchy a infekcie dýchacích ciest,
  • suchosť nosovej sliznice a jej zmeny,
  • prekúrený suchý vzduch v miestnosti,
  • fyzikálne a chemické vplyvy ,
  • deformácie nosovej priehradky,
  • zväčšenie nosohltanovej mandle,
  • nosové polypy,
  • zriedkavo nádory, úrazy, cudzie telesá,
  • hormonálne vplyvy.

Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.

Akútna infekčná nádcha

Je najčastejšie vírusového pôvodu a doba inkubácie je 1 – 4 dni. Prenáša sa priamym kontaktom alebo kýchaním, kašlaním, smrkaním (pre túto kvapôčkovú infekciu nemáme radi iných kašlošov a smrkošov v našom okolí, a tobôž okolo našich zatiaľ zdravých detí v škôlkach).

Bežným príznakom, ktorý ste na sebe pravdepodobne testovali už aj túto jeseň, je pocit upchatého nosa (upchatý je kvôli prekrveniu a opuchu sliznice). Tečie nám z nosa, svrbia nás oči i nos, sem – tam sa pritrafí nejaký ten záchvat kýchania. Cítime sa unaví, slabí, pobolieva nás hlava, svaly, môžeme byť malátni, nechutí nám jesť, môže nám byť zima alebo teplo, prípadne sa zvyšuje teplota. V prípade, že sme „manžel“ a je sobota, ľahneme si do postele a tvárime sa nevládne.

@ Mohlo by vás zaujímať : 9 druhov soplíka podľa farby »»»

V prípade, že sme manželka – matka, plníme naďalej svojich 14 funkcií bez ohľadu na to, či je týždeň alebo víkend, len sa nám zvýši spotreba vreckoviek . Rozvoju infekcie napomáhame, ak zostávame v chlade, prípadne meníme náhle prostredie, a najmä jeho teplotu. Takže napodiv správanie sa „manželov“ je pre túto štúdiu to ideálne. My dospelí to už ako – tak s nejakým tým frflaním ustojíme, ale s nádchou u dojčiat a batoliat je to úplne iné kafe.

Obyčajná infekčná nádcha môže spôsobiť vracanie, teplotu až do 40 stupňov Celzia, nepokojný spánok alebo priamo nespánok, problémy s dojčením či papaním, do úmoru sa pri detskom reve pasujeme s odsávačkami (čo na psychike rodiča ani dieťatka nepridá) a častejšie nasledujú po nej komplikácie.

Chronická nádcha

♥ Alergická

Je to najčastejším alergickým ochorením dnešnej populácie (má ju dokonca nie len „každá piata žena“, ale aj každý piaty muž). Často (v 30 – 50 %) sa k alergickej nádche neskôr pridá jej kamarátka astma.

Sezónna

Náš nos môže byť gurmánom len na určité pele drevín, tráv, bylín (smrkoce teda len vo svojej sezóne) , alebo si povie, že si nebude preberať a nasadí nádchu celoročne (alergia na zvieratá, roztoče, pracovné prostredie, …svokru? :-).

Hypertrofická

Je nádcha, ktorá málo reaguje na dekongescenčné kvapky (spľasnutie sliznice). Sliznica je suchá, tvoria sa polypy a vzniká nebezpečenstvo rozvoja zápalu hltanu a dolných dýchacích ciest.

Atrofická

Toto je pomerne vzácna nádcha. Vzniká ako reakcia na vonkajšie vplyvy, chemikálie, pri práci v prašnom prostredí. Stenčuje a oslabuje sa sliznica a priľahlá kosť, sliznica vysychá a tvoria sa krusty.

Vazomotorická

Spúšťa sa pri zmene prostredia (prechod z tepla do zimy a opačne), pri fyzickej a psychickej záťaži, môže sa stať nevítaným spoločníkov dobre mienenej opekačky alebo grilovačky, kedy náš raťafák podráždime dymom alebo inými inhalačnými látkami (napríklad pri opekaní pneumatík).

Čo na nádchu zaberá?

Ak nepatríte k tým, ktorý majú v nočnom stolíku svoj starý dobrý overený nosokvapkač, od ktorého ste prípadne závislí (čo nie je raritou), väčšinou vtrhnete do lekárne a s gučou osmrkaných vreckoviek v ruke a červeným nosom sa spoliehate na odpoveď magistry na vašu otázku: „Dáte mi diečo dobré da dátchu?“ Spanilá magistra je určite vždy zorientovaná a poradí zväčša dobre, ale prečo sa odborne nedostať do obrazu? Takže „da dádchu“ fungujú:

Lokálne sympatomimetiká (dekongestíva)

  • Majú výrazný, ale len prechodný účinok na opuch nosovej sliznice v priebehu 5-10 minút po aplikácii. Výraznejšie nedráždia nosové sliznice (svrbenie, pálenie) a neovplyvňujú nosovú sekréciu.
  • Nádchu nimi liečime krátkodobo, max. 7 dní. Pri dlhodobejšom používaní môžu vyvolať práve opačný efekt, sliznice nám budú opúchať ešte viac.

Lokálne a celkové antihistaminiká

  • Tými sa lieči sezónna a celoročná alergická nádcha.

Antiseptiká a lokálne antibiotiká Pomáhajú pri vírusovom a bakteriálnom zápale nosovej sliznice, obnovujú priechodnosť nosa, používajú sa aj ako prevencia komplikácií zápalu.

Ďalšie „protinádchové“ úžitočnosti:

  • Roztoky solí: najčastejšie morská voda, minerálne vody.
  • Natrium hyaluronát: má hojivý a zvláčňujúci účinok, znižuje opuch a prekrvenie, prispieva k obnoveniu funkcie riasinkového epitelu, ktorý je veľmi dôležitý na posúvanie sekrétu z nosa von. Je preto veľmi vítanou zložkou prípravku, ktorým sa chystáte pokoriť vašu „dádchu“.

Zorientujte sa v liekoch na nádchu »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ja mam velmi rada sprej do nosa ale iba stopnádcha sprej, ine si nedavam vobec a aj tento ked je to uz so mnou zle 😛 je bylinny tak sa nebojim ani zavislosti ako pri inych

  2. Nám sa proti nádche výborne osvedčila nosová sprcha. Máme kúpenú plastovú, dá sa kúpiť na nete. Super mi pomohla hlavne v tehotenstve, vtedy sa kvapky nesmú užívať. Možno by pomohla aj proti tomu suchému nosu, neviem, skúste.

  3. Zuzka, môj priateľ si podobne vybudoval závislosť na kvapkach do nosa. Bez nich nemohol byť ani jednu noc, pretože sa mu ťažko dýchalo. Keďže ja som zástancom prírodných liečiv a metód, pomohlo mu, keď som ho nahovorila na vyskúšanie domáceho inhalátora (Omron). Vždy sa mi smial, keď som ho používala na nádchu. Veľmi účinná je liečivá minerálna voda Vincentka. Potom ako začal používať inhalátor a po pár nociach sa mu dutiny úplne uvoľnili. Momentálne kvapky do nosa už nekupuje smile

  4. Zdravím Vás, môj problém spočíva v tom že každý večer ako si ľahnem sa mi ťažko dýcha cez nos hlien nemám aj keby som akokoľvek smrkala. A tak isto keď som dlhšie zohnutá a s tým mám niekedy až akoby tlak v hlave. Stačí ak si streknem do každej dierky troška kvapiek a uvoľní sa dýchanie. Skúšala som aj spreje z morskej vody ale to mi nos neuvoľní. Vopred ďakujem za radu

    1. zuzka povedala by som, že u teba vznikla závislosť na kvapky, prešla som tým, a bolo to to isté, bez kvapiek som mala pocit, že sa udusim, ale pritom som nič nevysmrkala, no najdrastickejšie bolo to odúčanie, jednoducho som si už viac nestrekla, dve noci som nespala, lebo neviem dýchať ústami, a odvtedy už žiadne kvapky nepoužívam ani deťom žiadne nedávam. držím palce

  5. pri bicyklovaní každych 5 až 10 min musim vysmrkať nos najmä ak je chladnejšie.pritom v normalnom stave nesmrkam iba pri zaťaži sa mi tvori hlien .čo je príčinou?je to normalne?vdaka.

  6. Váš komentár

    Mám maličku ktorá si dosť často škriabe po nošteku,niekedy má až nosové dierky červené.Sem tam kýcha no neliečim to nijako.Raz to pride raz odíde.Neviem či príčinou teraz je už suchší vzduch,máme podlahové kúrenie no tým padom aj suchší vzduch.Chceli by sme kupiť zvlhčovač vzduchu no nema nam kto poradiť aký.Prosila by som radu.Malička bude mať 1 rok.

    P.s.to škriabkanie mala aj ked bola v perinke.Dakujem

Pridaj komentár