Stolica dieťaťa – ako má vyzerať?

MUDr. Zuzana Pitoňáková 0

Čo je normálne, čo nie? Ako má vyzerať tá správna stolica? Prečo tak nevyzerá? Máme ísť kvôli tomu k lekárke? Tak sa poďme na to pozrieť bližšie.

Foto: Ingimage.com

Stolica je priamym odrazom toho, čo dieťa skonzumovalo plus jeho fungovania tráviaceho traktu.

Aj z týchto dôvodov sa mení stolica s vekom, je odlišná u dojčených v porovnaní s nedojčenými deťmi, mení sa v závislosti od druhu stravy a od celkovej životosprávy ( nielen kvality stravy, ale aj režimu stravovania, prijatých tekutín, stresu a pohybu) dieťaťa.

Na stolicu výrazne vplýva aj bakteriálne osídlenie čriev, čo ovplyvňujú prípadné infekčné ochorenia resp. lieky (najmä antibiotiká). 

Stolica dojčaťa (dieťaťa do 1 roka)

Prvú stolicu novorodenca nazývame smolka, čo je lepkavá čierno-zelená hmota, ktorá sa skladá najmä z hlienu a žlčových farbív.

Počas jedného až dvoch dní sa stolica mení na zelenkasto-hnedú, neskôr získa žlto-oranžovú farbu.

Väčšina dojčiat sa vyprázdňuje niekoľkokrát denne, no sú aj také, ktoré sa vyprázdňujú raz za niekoľko dní (až týždeň).

Foto: Ingimage.com

Interval vyprázdňovania nie je dôležitý, pokiaľ nie sú prítomné iné chorobné príznaky ( viď nižšie).

Stolica dojčeného dieťaťa:

  • mäkká, kašovitá
  • zväčša žlto-oranžovej farby ako praženica 
  • môže v nej byť viditeľný hlien
  • zvykne páchnuť po kyslom mlieku

Stolica nedojčeného dieťaťa (kŕmeného formulou):

  • objemnejšia a hutnejšia ako u dojčeného dieťaťa
  • svetlohnedá farbá
  • silne páchne, podobne ako stolica dospelých.

Zelená stolica dojčiat

Zelená stolica naznačuje, že potrava prechádza črevami veľmi rýchlo. U dojčených detí je zelená stolica normálna, ale u nedojčených detí  môže byť taká stolica známkou črevnej infekcie.

Podávaním príkrmov sa mení i stolica dieťaťa – je tuhšia, farba i zápach sa mení podľa druhu príkrmu, neskôr sa mení na hnedú a páchne podobne ako stolica dospelých.

Chorobné príznaky stolice u dojčiat

– nezvyčajná farba a konzistencia stolice,

– neprospievanie,

– malý rast,

– hmotnostný úbytok,

– zvracanie,

– anomálie konečníka,

– krv v stolici,

– bolesti brucha,

– zápcha 

Foto: Ingimage.com

Stolica väčšieho dieťaťa

Niektoré deti chodia na veľkú potrebu niekoľkokrát za deň, iné po dvoch až troch dňoch.

Ak je dieťa inak zdravé a stolica neveľmi tvrdá alebo nevyvoláva bolesti, oba extrémy sú normálne.

Takisto je normálne ak sa dieťa pri vyprázdňovaní normálnej stolice napne a očervenie na tvári ( niektorí rodičia to mylne považujú za známku zápchy).

Zvyčajné vyprázdňovanie môžu mierne ovplyvniť zmeny v strave alebo dennom režime, choroba, dehydratácia (najmä v horúcom počasí) alebo emočný stres.

Mierne kolísanie farby, zápachu a konzistencie stolice je úplne normálne. Náhle vzniknuté rozdiely takmer vždy spôsobuje nejaké jedlo a mali by trvať iba pár dní. Nemožno však vylúčiť ani chorobnú príčinu.

Ak stolica vyzerá abnormálne aj po 48 hodinách alebo ju sprevádzajú ďalšie príznaky, napríklad bolesti brucha, mali by ste zájsť k lekárovi a v čistej nádobke vziať so sebou vzorku stolice „ za malú lyžičku“ na vyšetrenie.

Farby stolice

Zelená – svedčí o rýchlom prechode potravy črevami alebo infekte v tráviacom trakte. U dojčených detí sa takáto stolica môže vyskytovať bežne.

Bledá, sivá – signalizuje poruchu vylučovania žlče. Tým je porušené vstrebávanie tukov, stolica môže byť až trochu mastná (prechodne sa môže objaviť po prekonaní hnačkovitého ochorenia).

Čierna – kolomažovitá stolica. Úplne prvá stolica novorodenca – smolka. Inak je závažným príznakom krvácania do horných častí zažívacieho traktu (pažerák, žalúdok, dvanástnik). V detskom veku veľmi zriedkavé. Čierne zafarbená stolica môže byť i po konzumácii niektorých potravín (čučoriedky) či liekov (železo).

Červená – čerstvá krv. Je závažným príznakom krvácania do dolných častí tráviaceho traktu (hrubé črevo, konečník). Ak je krv len na povrchu stolice, poprípade ak toaletný papier je krvavý, pravdepodobne ide o trhlinku v ritnom otvore, ktorá byvá bolestivá pri vyprázdňovaní (to sa stáva ak je stolica príliš tvrdá). Pozor jedlá ako červená repa (cvikľa) zafarbujú stolicu tiež načerveno, tak sa nezľaknite.

Iné chorobné príznaky stolice

Spenená stolica – znamená poruchu vstrebávania cukrov.

Hlieny v stolici– sú príznakom zápalu v tráviacom trakte. U dojčených detí sa hlien v stolici považuje za normálny, ak niesú prítomné iné chorobné príznaky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (53 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Pridaj komentár