Rotavírusové hnačkové ochorenia

redakcia 0

Vyše 1 300 najmenších detí ročne skončí na Slovensku v nemocnici s rotavírusovou gastroenteritídou. Do piateho roku života sa s rotavírusmi stretne prakticky každé dieťa! A práve zimné obdobie je typickým časom rotavírusových gastroenteritíd.


Čo je to rotavírus?
Je to vírus, ktorý infikuje povrch črevnej výstelky a spôsobuje jej zápal. Črevo je tak menej schopné absorbovať vodu a esenciálne minerálne látky. Navonok sa to prejavuje prudkými vodnatými hnačkami, vracaním, horúčkou a bolesťami brucha. U najzávažnejších prípadov môže byť dehydratácia (strata tekutín) kritická a dieťa je nevyhnutné napojiť na infúzie v nemocnici. Priemerná doba hospitalizácie je 2 až 5 dní.

Ako sa rotavírusová hnačka prejavuje?
Charakteristickými príznakmi sú ťažké vodnaté hnačky, vracanie, bolesti alebo kŕče v bruchu. V prípade závažnej rotavírusovej gastroenteritídy môže dieťa prekonať až 20 prípadov vracania a hnačky v priebehu dňa. Najviac ohrozené sú dojčatá. Pokiaľ je podozrenie, že dieťa je infikované rotavírusovou infekciou je dôležité, aby rodičia kontaktovali detského lekára. Nesmierne dôležité je predchádzať dehydratácii. Dieťa by malo dostávať dostatok tekutín – častými dúškami vody, aby sa nahradili straty z hnačiek a vracania.

Kde sa môže dieťa nakaziť?
Najčastejší výskyt rotavírusových gastroenteritíd je v zimnom období. Rotavírusy sú vysoko nákazlivé a obyčajne sa šíria fekálno-orálnym prenosom, pri prenose vírusu z infikovanej stolice na ruky a potom do úst. Sú vysoko odolné voči väčšine čistiacich prostriedkov a preto sa deti môžu infikovať aj z kontaminovaných povrchov v domácnosti, prebaľovacích pultov na verejnývh miestach, miestností na hranie, ale aj hračiek. Vírus sa ľahko prenáša v uzatvorených priestoroch ako sú jasle, škôlky a detské lôžkové oddelenia v nemocniciach. Pri príznakoch sa odporúča, aby rodičia dieťa izolovali od ostatných detí aspoň na 48 hodín a tým znížili možnosť prenosu.

Ktorá veková skupina je najohrozenejšia?
Čím je dieťa mladšie, tým je vyššia pravdepodobnosť výskytu závažných príznakov. Vek dieťaťa od 6 mesiacov do 2 rokov, keď je dieťa najviac zraniteľné, je aj vekom, v ktorom je ochorenie najzávažnejšie. Dieťa môže prekonať až 20 epizód hnačky a vracania počas 24 hodín s príznakmi, ktoré trvajú 5-8 dní. Infikovať sa môžu aj dospelí, hlavne tí, ktorí infekciu v detstve neprekonali. Priebeh ochorenia je však miernejší. Rotavírusy sú veľmi nákazlivé, preto je veľmi pravdepodobné, že aj ostatné deti v rodine sa môžu nakaziť, hlavne menšie deti sú viac citlivé na infekciu. Rotavírusové gastroenteritídy môžu preto postihnúť celú rodinu.

Čo možno urobiť, aby sa rotavírus nešíril?
Za najlepší prístup v prevencii ťažkej hnačky a vracania spôsobených rotavírusmi sa považuje očkovanie. V súčasnosti existuje možnosť aktívnej imunizácie proti tomuto ochoreniu vakcínou Rotarix v dvoch dávkach. Očkovanie by sa malo uskutočniť do 6 mesiacov veku dieťaťa, pretože práve u najmladších detí je vyššie riziko závažného priebehu ochorenia. Rotarix sa podáva ústami a ponúka vysokú ochranu proti samotnému výskytu alebo závažnému priebehu rotavírusovej gastroenteritídy. O možnostiach prevencie proti rotavírusovým hnačkám sa rodičia môžu poradiť s detským lekárom.
Výdaj očkovacej látky je viazaný na lekársky predpis. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár