Leto je v plnom prúde, čas prázdnin a dovoleniek. V tomto období nastáva „dovolenková horúčka“ s presunmi ľudí do oblastí kúpalísk, vodných nádrží a mora.
V tomto čase sa viac ako v iných sezónach, vyskytujú hnačkové ochorenia a je potrebné na ne myslieť ešte pred odchodom na dovolenku.
Kedy hovoríme o hnačke? Hnačka je časté vyprázdňovanie (viac ako 3 x za deň, u dojčiat častejšie ako 5x) riedkej stolice.
Sú často sprevádzané vracaním, bolesťami brucha a spôsobené vírusmi, baktériami, parazitmi, niekedy aj jedlom.
Čo sledovať na dovolenke keď už k hnačke prišlo? Pri hnačke je dôležité sledovať náhle zmeny frekvencie, farby ako aj konzistencie stolice. U dojčiat je potrebné vážiť aj plienky s vodnatou stolicou.
Akútne hnačkové ochorenie je síce len prechodným ochorením, ktorého najväčším rizikom je dehydratácia so stratami vody a solí, hlavne ak sú riedke stolice sprevádzané aj vracaním.
Dehydratácia je hlavnou indikáciou k návšteve lekára. Ľahká dehydratácia sa prejavuje iba suchými perami, keď dieťa pije a nevracia, k úprave môže prísť i v domácom prostredí.
Znaky dehydratácie: nedostatočné močenie , moč je tmavší ako obyčajne. Pri hnačke prebaľujeme dieťa každé 3 hodiny, tak sledujeme čí má dostatočne mokré plienky. ak dieťa nemočí – závažná ťažká dehydratácia. smäd (dieťa je smädné, keď vidí vodu kričí, je dráždivé, dychtí po tekutine). vysoká horúčka odmieta jesť pokles váhy (hmotnosti) suché pery , povlečený jazyk pri plači nemá slzy , oči sú zapadlé až halonované suchá koža – nepotí sa u madých dojčiat je vpadnutá fontanela Pri tomto stave je nevyhnutné podať dieťaťu infúziu . Jednoduchšie hnačkové ochorenie, bez dehydratácie alebo s ľahkou dehydratáciou, zvládneme aj doma, alebo v hoteli.
Dieťa nemá horúčky, pije, nevracia, močí pri podávaní tekutín výdatne, moč je číry, dieťa je kľudné.
Zdroj: ISTOCKPHOTO.COM Ako prvú pomoc je potrebné zabezpečiť dostatok tekutín a podávať v prvej fáze adsorbenciá. U dieťaťa s hnačkou dávame piť rehydratačné roztoky (ORS, WHO roztok) spolu s adsorbenciami – diosmectitom (napr. Smecta) , ktoré sú v lekárni bežne dostupné. Rehydratačný roztok podávame vždy chladený a nikdy ho nedochucujeme šťavami ani džúsmi.
Adsorbenciá podstatne znižujú počet stolíc a trvanie hnačky. Ovplyvňujú tiež počet stolíc nezávisle od ich pôvodcu, možno ich použiť pri bakteriálnych, vírusových infekciách alebo pri diétnej chybe. Diosmectit je schopný viazať toxické látky, ktoré produkuje infekčný pôvodca ochorenia. Nevstrebáva sa, ale naopak sa vylučuje stolicou, ktorú robí hutnejšou. Neobsahuje mliečny cukor. Podáva sa do 1 roku v dávke 2 vrecká denne, ktoré rozdelíme do 3 až 4 dávok a podávame v malom množstve (50ml) rehydratačného roztoku alebo vo vode. Od 1 roku podávame 4 vrecká denne rozdelené do 3 alebo 4 dávok. U dospelých 6 vreciek.
Po zvládnutí hnačkového ochorenia, pri prvej nehnačkovej stolici diosmectit vynecháme a podávame probiotiká na obnovu normálnej črevnej flóry.
Autorka: MUDr. Mária Krajčírová, PhD., špecializácia: gastroenterológia, hepatológia, detská gastroenterológia
Loading...