Rozhovor s Doc. Darinou Chovancovou, prednostkou novorodeneckej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave.
Čo spôsobuje hnačky v lete?
Hnačkové ochorenia sa vyskytujú počas celého roka, ale leto je typické obdobie, kedy tento problém vystupuje do popredia a súvisí s viacerými faktormi. Hnačky môžu spôsobiť rôzne vírusy, baktérie, toxíny, diétne chyby a niekedy sú hnačky sprievodným javom iných závažných ochorení. Hnačky môžu sprevádzať zápalové ochorenie zažívacieho traktu alebo sú príznakom reakcie, alergie na intoleranciu kravského mlieka či iné potraviny.
Aké sú príznaky hnačky a ako treba proti nej zasiahnuť?
Hnačka je definovaná u detí častejšími stolicami, tzn. viac ako 5 za deň, stolica má väčší objem a množstvo vody v nej je väčšie ako za normálnych okolností, teda aj konzistencia stolice je redšia. V rámci hnačky dochádza k poruche vstrebávania tekutín, veľké množstvo tekutín odchádza stolicou spolu so soľami. Organizmus je ohrozený predovšetkým dehydratáciou.
Dochádza k strate tekutín, soli a k zhoršeniu celkového stavu. Čím menšie dieťa, tým väčšie riziko, pretože čím je dieťa menšie, tým jeho tkanivá obsahujú väčšie množstvo vody a tekutín. Keď sa takýto organizmus dehydruje, môže to mať závažné dôsledky. Ak je nedostatok tekutín v cievnom riečišti, dehydratácia môže spôsobiť poruchu, môže dôjsť k šoku, zlyhaniu srdca, cirkulácie.
Okrem toho, že nesmieme zabúdať na príjem tekutín, je potrebné vyhľadať pri hnačkách aj lekára?
Závisí to od toho, aké množstvo stolice dieťa má, či sú riedke stolice sprevádzané vracaním, či dieťa odmieta akýkoľvek príjem tekutín, či má aj iné sprievodné príznaky – zvýšenú teplotu, kŕče v brušku. U najmenších detí treba určite vyhľadať lekára oveľa skôr ako u väčších detí. Nesmieme zabúdať na to, že pri hnačkách, i keď je sezóna vírusových a baktériových infekcií, bolesti bruška môžu znamenať aj zápal slepého čreva. Netreba to podceňovať, ale radšej vyhľadať lekársku pomoc.
Ako dlho trvajú ochorenia hnačkového typu?
Vírusové hnačky trvajú 7-10 dní, ale závisí to od príčiny hnačky a celkového klinického stavu dieťaťa. Ak je dieťa oslabené, aj priebeh hnačky bude oveľa komplikovanejší.
Ak má dieťa hnačku, je potreba upraviť mu stravu?
Pokiaľ je to ochorenie vírusové, sprevádzané hnačkou, u dojčených detí je materské mlieko ideálnou dietetickou súčasťou liečby. U detí, ktoré nie sú dojčené, to závisí od toho, akú stravu prijímajú. V rámci diétnych opatrení vynecháme v prvých dňoch mlieko a dôležitý je zvýšený prívod tekutín. Treba podávať mrkvový alebo ryžový odvar.
V lekárňach sú k dispozícii aj rehydratačné roztoky, ktoré obsahujú práve okrem tekutín aj dôležité soli, teda elektrolyty, ktoré dieťa pri hnačke stráca. Môžu byť súčasťou liečby. Tekutiny podávame najmä malým deťom lyžičkou alebo striekačkou. Keď dieťa málo močí, treba vyhľadať lekársku pomoc. Väčšinou také deti končia na infúzii.
V lete veľa cestujeme a deti dostanú hnačky často práve počas pobytu na dovolenke. Ako sa im možno vyvarovať?
Veľký pozor si treba dávať na to, akú vodu pijeme. V každej krajine sa nachádzajú v pitnej vode určité baktérie. Náš organizmus nemusí byť však na ne zvyknutý. Preto sa odporúča používať prevarenú vodu. Tiež treba dať pozor, v akej vode umývame ovocie. Rizikom môže byť aj zmrzlina či ľad, ktorý sa robí z pitnej vody.
Aj proces prerezávania zubov dieťaťa môže byť sprevádzaný hnačkami. Je táto hnačka odlišná od spomínaných druhov?
Hnačka je určitý príznak. Ten príznak môže sprevádzať aj iné ochorenia, napr. aj niektoré respiračné ochorenia. Dieťa môže reagovať hnačkou aj pri prerezávaní zubov. Najmenšie deti majú tendenciu reagovať hnačkou na akúkoľvek záťaž organizmu.
Prečítajte si viac o tráviacich problémoch detí v letnom období.
Pri hnačkách je dôležité zlepšiť aj črevnú flóru. Prípravkov na trhu je dosť, sú to tzv. dobré baktérie, laktobacily a ďalšie kmene, ktoré upravujú črevnú flóru a chránia pred hnačkami. V súvislosti s cestovnými hnačkami sa odporúča užívať tieto prípravky niekoľko dní pred nástupom na dovolenku aj počas pobytu. Pre deti sú to kvapky, pre dospelých kapsle, ktoré obsahujú živé baktérie. Na cestu si treba vybrať tie, ktoré nemusia byť v chladničke. Tak preventívne ochránime črevo pred problémami.
Odznelo v relácii Piatky pre matky v Slovenskom rozhlase.