Gastroenterológ radí

Poradňa gastroenterológa 0

Z otázok rodičov a odpovedí pani doktorky MUDr. Márie Krajčírovej, PhD , gastroenterologičky,  pre vás vyberáme najčítanešie témy z našej poradne:

 

Zápach z úst u dojčaťa

Aké sú možné príčiny zápachu z úst u môjho syna? Má 15 mesiacov, ale zápach cítiť už približne od jeho pol roka. Najviac ráno a po jedle, ale v podstate skoro stále (niekedy tak až “hnilobne”). Ja si to tak laicky dávam do súvisu s refluxom, keď bol menší tak mal. Pediater mu robil aj vyšetrenie stolice (asi pred pol rokom) ale výsledky boli negatívne.

Zápach z úst u Vášho dieťatka môže mať rôzne príčiny, vzhľadom na vek je potrebné pozrieť a vylúčiť zápaly ďasien, tiež pozrieť, či sa za príčinou neschovávajú zväčšené adenoidné vegetácie alebo zápal hrdielka.

Aj gastroezofágový reflux môže byť jednou z príčin, v jeho veku je to celkom možné, avšak je pravdou, že pri gastroezofágovom refluxe je skôr kyslý zápach z úst, ale nie vždy to môže rodič rozpoznať.

Skúste navštíviť detskú stomatologičku a otorinolaryngológa. Osvedčenou liečbou fyziologického gastroezofágového refluxu v tomto veku je podávať hustejšiu stravu pred tekutou, polohovať dieťa v spánku vo zvýšenej polohe, podávať Gastrotuss a sledujte či v priebehu 10 dní zápach z úst pomaly neustupuje.

 

Reflux u babätka – áno či nie?

Mám doma mesačného synčeka. V pôrodnici často plačkal, nebola som si istá či mám dosť mliečka. Po príchode domov sme sa naďalej kŕmili podľa jeho požiadaviek, pomerne často, aj každú hodinku, dve hodinky, niekedy však plakal aj 10 minút po dojčení. Teraz nám na poradni ale doktorka odvážila, že ma 5 kg (pôrodná hmotnosť 3550g), tak si myslím, že hladom to nebude 😉 Chcem sa spýtať, nemôže mat reflux? že by plakal z kyseliny? Ako to rozoznám? Ako mu môžem pomôcť?

Vaše dieťatko veľmi dobre prospieva, takže laktáciu máte výbornú a preto stále iba dojčite, nepridávajte žiadnu formulu. Pravdepodobne sa u Vášho dieťatka rozvíja dojčenská kolika.

Dojčite svoje dieťatko v kratších intervaloch, teda častejšie a kratšie a dajte pozor, aby sa nenahltal zbytočne vzduchu, je potrebné dieťatko nechať poriadne odgrgnúť a nechať vo zvýšenej polohe, skúste po každom dojčení podať dieťatku Gastrotuss. Stav by sa mal upraviť do 4. až 5. mesiaca.

Mohlo by vás zaujímať aj: Prečo bábätko grcká?

Reflux u staršieho dieťaťa

Mám 8 ročného syna, ktorý od malička mal problém s odgrckávaním, veľmi veľa priberal. Od dvoch rokov mal diagnostikovanú astmu, ma silnú predispozíciu a vysoké reakcie na palinu a brezu, v tomto období sa vždy spúšťa kašeľ.

Keď mal tri roky, noc čo noc prekašľal, až do vracania zatečených hlienov. Keďže mi to prišlo zvláštne, nakoniec som mu začala dávať pozor na stravu a mam pocit, že veľa jeho kašľov bolo spôsobených pravé skôr dráždením po pálení záhy (alebo kombináciou s infektom, alergiou).

Teraz sa snažíme držať diétu a vo väčšine času ma kľud, ale keď sa preje (miluje koláče a okolie nie vždy chápe, že nie som krkavec, keď mu nedoprajem 3 kúsky alebo 4 palacinky), sťažuje sa na pálenie záhy. Na prvú pomoc používame Gastrotuss, vždy zaberie, len neviem, či by sme to nemali aj nejako inak ďalej riešiť, okrem diéty.

Alergiu ma podchytenú u imunologicky, je na antihistaminikách a sprejoch podľa potreby, skôr sa bojím, aby sme aj s týmto niečo nezanedbali a neprešvihli. Myslite, že antirefluxová diéta je dostatočné opatrenie? Alebo treba ďalej situáciu riešiť?

U každého astmatika máme podozrenie, že môže ísť aj astmu, ktorá sa zhoršuje alebo je dokonca spôsobená práve refluxnou chorobou pažeráka. Vo veku 8 rokov nemusia byť ani príznaky z gastrointestinálneho traktu – teda pálenie záhy.

Je potrebná a dokonca nevyhnutná hlavne antirefluxná diéta, ktorej hlavné zásady sú: podávať jedlo častejšie a v menších porciách, nepodávať sladké a kysnuté jedlá, nepodávať vyprážane jedlá a jedlá s vysokým obsahom tuku a cukru. Podávať iba neperlivé, nesladené tekutiny.

Dieťa má spávať s vyššie uloženou hlavou. Po každom jedle mu podávajte Gastrotuss, pripadne pridajte na 4 týždne lieky známe ako inhibítory protónovej pumpy.

Je potrebné sa poradiť s Vašou alergologičkou, či nie je potrebné vyšetrenie, ak nezaberie liečba inhibítorom protónovej pumpy, vyšetrenie refluxnej choroby 24 hodinovou pH-metriou.

Stolica len raz za 4 dni – je to normálne?

Moja dcérka bude mat 3 roky. Dojčila som ju do 22 mesiacov a po skončení dojčenia začala kakať približne každé 4 dni. Papa všetko, veľa ovocia čerstvého, zeleniny, ľúbi jogurty a acidko. Umelé mlieko pila do dvoch rokov, odvtedy kravské. Odmieta mi jest chlieb, pečivo – proste čokoľvek z kysnutého cesta. Konzistencia stolice je normálna, bruško ju neboli. Je takýto dlhy odstup normálny?

Za zápchu označujeme stav, ak dieťa má tvrdú bolestivú stolicu, alebo nemá stolicu viac ako 3 dni. Ak ju nič nebolí, ma mäkkú stolicu, prospieva, nemusíme tento stav považovať za poruchu vyprázdňovania, ale poradila by som Vám, aby ste si všimli, či má dostatočný príjem tekutín, je potrebné pridať probiotiká a podávať potraviny s dostatočným množstvom prirodzenej vlákniny.

Častá stolica

Náš 5-mesačný synček už asi 3 týždne najmenej 5 krát za deň kaká. Stolicu má riedku, pretože je ešte stále len dojčený a občas býva aj zelenkavá. Nevedeli by ste mi poradiť z čoho to bude a čo treba robiť? Prvé 2 zúbky mu už tiež vyšli. Myslíte, žeby sme mu mali už zaviesť tuhú stravu, aby sa mu to trošku zhustilo. Priberá dostatočne, pôrodnú hmotnosť mal 4660 g a teraz má 8400g.

Dieťa je plne dojčené, výborne prospieva, v 5. mesiaci života takmer zdvojnásobilo svoju pôrodnú hmotnosť. U plne dojčeného prospievajúceho dieťaťa sú tzv. “laktózové stolice” redšie, “praženičkové”, ktorých farma môže byť žltá, až oranžová alebo slabo zelená, ale nie špenátovo zelená.

Vzhľadom na vek 5 mesiacov príkrmy začnite pridávať od ukončeného 6. mesiaca a medzi prvými príkrmami ponúknite aj príkrmy s veľmi malým množstvom lepku.

Prečítajte si aj: 12 tipov, čo robiť, keď sa bábätko nevie vykakať

 

Vlákienka krvi v stolici

Mám polročnú dcérku. Ako 2-mesačná začala mávať jasnočervené nitky krvi v stolici, bola len kojená. Na základe vyšetrení a eliminačnej diéty mlieka a vajec z mojej stravy sa zistila alergia na BKM a vaječný bielok. Nitky krvi nám vymizli, pripadne sa zredukovali na minimum. Medzi 5-6 mesiacom sme začali s príkrmami – zeleninovomäsový na obed – mrkva, zemiak, brokolica, cuketa, tekvica, petržlen plus morčacie alebo králičie mäsko.

Všetko som zavádzala asi so 5-7 dňovými intervalmi. Do toho som je začala dávať buď troska natrhaného bieleho rožka, alebo zavarila lyžičku detskej krupice. Zistila som, že v stolici sa nám objavili opäť vlákna krvi/asi tri týždne po zavedení lepku/. Stolica je formovanejšia, farba záleží od príkrmu – na povrchu vlákienka nie je vidieť, ale keď ju troška rozmažem, tak sú. Dcéra priberá, má 7200g, nie je mrzutá. Pred tromi dňami som začala dávať aj ovocie – jabĺčko s banánom /pritom už pred tým som jej niekedy dala len pocmúľať jabĺčko alebo banán/. Tak neviem, či zareagovala na lepok, alebo môže takto zareagovať aj na ovocie? Diétna chyba v mojej strave nebola.

Aké vyšetrenie by ste odporučili urobiť? Mám skúsiť teraz opäť vynechať lepok a sledovať stolicu – za koľko dni by sa to malo upraviť? /na úpravu po vynechaní mlieka a vajec sme čakali asi mesiac/.

Odporúčam dieťatku vyšetriť okolie konečníka, či nemá ragádu, z ktorej pri tlačení na stolicu môžu vychádzať prúžky krvi, samozrejme stolicu na OK – okultné krvácanie, 3 x výtery zo stolice a stolicu na virologické vyšetrenie. Pri negatívnych vyšetreniach a pretrvávaní krvi v stolici je potrebné odborné vyšetrenie v detskej gastroenterologickej ambulancii.

Alergia na mlieko

Dobrý deň, čítala som nižšie uvedený príspevok na kozie mlieko a tak mám otázku. Naša 3,5 ročná dcéra mala donedávna problémy s kakaním, zápchou. Teraz cez leto sa zistilo že má alergiu na mlieko, ktoré jej to pravdepodobne spôsobovalo. Mlieko sme vysadili a stolica sa upravila. Predtým bola bobkovitá /ako zajko/ a teraz je väčšinou normálna, mäkká.

Problém je ten že dcéra miluje mlieko, stále si ho pýta, /kravské/, umelé nechce ani sójové, tak jej vysvetľujem stále, že nesmie kravské, dám jej aspoň trošičku do inky. Včera sme jej prvý krát dali kozie, s tým že som čítala, že vraj to sa smie pri alergiách, pýtali sme sa aj alergologičky, povedala že môžme vyskúšať. Ale teraz som na pochybách, keď som si prečítala váš príspevok. Ja som jej ho tiež neprevarila.

Alergia na kravské mlieko je stavom prechodným, ak má skutočne alergiu na bielkovinu kravského mlieka, môže mať aj skríženú alergiu na bielkovinu kozieho mlieka. Problémom je ale aj jeho zloženie, avšak dieťa v 3,5 roku má zmiešanú stravu, takže by nemalo trpieť nedostatkom kyseliny listovej a B12, železa a vápnika, ktorého je dostatok v iných potravinách. Neviem, odkiaľ máte kozie mlieko, ak z obchodnej siete, tak potom mlieko je podobne ako kravské upravené a kontrolované hygienikom.

Ako zareagovalo dieťa po podaní, teda expozícii kozím mliekom? Nezhoršilo sa vyprázdňovanie? Ak nie, môžete jej kupovať a podávať ďalej kozie syry a kozie mlieko v malom množstve, samozrejme kontrolované hygienikom. Na úpravu stolice Vašej dcérky podávajte viac cereálií, vlákniny a sledujte príjem tekutín. Je jeseň podávajte hrozno, slivky, sušené slivky a slivkový kompót, hlavne ráno nalačno a pridajte vhodné probiotiká na úpravu črevnej flóry a vyprázdňovania.

 

Jedálniček môjho dieťaťa

Myslím že môj synček papá veľa a bojím sa, aby nemal napr. niektorých látok priveľa. Keď sa narodil vážil 2 900 g. Teraz má 10 mesiacov a váži 9,30 kg. Papá skoro všetko, každé 2 hodiny.

Včera vyzeral jeho jedálniček takto:
7.00 – mlieko Hami 2 170 ml
8.00 – maslový chlebík
10.00 – mlieko 130 ml ( bez mliečka mi on nezaspí) spánok ( 10.30 – 12.00)
12.00 – čaj
12.30 – polievka mäsovo- zeleninový vývar, zemiakový prívarok
15.00 – mlieko 130 ml
17.00 – mlieko 100 ml a spánok do 17,35
18.00 – pribináčik 80g a bolo mu málo tak ešte mráčik 140 g
20.30 – mlieko 170ml a spánok do 05.00
Chcela by som sa spýtať či to na neho nie je veľa a či tá váha je dobrá na 10. mesačné dieťa a či mu musím stále dávať kupovanú vodu dojčenskú. A myslíte, že je skoro začať s kravským mliekom? Kojila som ho 5 týždňov, ale po týždni som mu dávala Nutrilon pretože moje mlieko ho dosť nezasýtilo. Od tretieho sme prešli na mlieko Hami pretože s Nutrilonu mi vracal…

Hmotnosť Vášho dieťatka je výborná, pretože dieťa by do svojho 10. až 12. mesiaca života malo strojnásobiť svoju pôrodnú hmotnosť, takže svoju hmotnosť má o 500 g vyššiu ako jen „tabuľková“. Ale ak sa dieťa dobre pohybuje a má dobrý rast, je to v poriadku. Vypije 700 ml mlieka denne, dieťa v roku a do 3. roku života má vypiť okolo 500 ml mlieka, takže v jeho veku je to v poriadku.

Zaráža ma, že mu dávate jesť „pribináčiky a mráčiky“ čo sú prípravky s vysokým obsahom tukov a cukrov a tieto odporúčam až po prvom roku života, keď sa dieťa začína stále viac a viac pohybovať. V jeho jedálničku som ale nenašla cereálie, žiadnu kašu s cereáliami, ktoré odporúčame na noc, s obsahom B vitamínu, ale zato mu dávate vysokoenergetické pribináčiky a mráčiky, ktoré deťom chutia viac, lebo sú presladené.

Do roku odporúčam prípravu všetkej potravy na dojčenskej vode a potom sa treba pozrieť, či vo Vašom bydlisku je nezávadná voda, ak však máte nejaké pochybnosti o nej, zvážte či ju budete používať.

Ďalšie zaujímavé otázky a odpovede si môžete prečítať v archíve poradne gastroenterologičky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár