Zápaly dolných močových ciest a zápal obličky

MUDr. Silvia Javorková 33

Ide o druhé najčastejšie ochorenie u detí hneď po ochoreniach dýchacích ciest. Infekcie močových ciest (IMC) sú vyvolané najčastejšie baktériami a sú charakteristické nálezom významného množstva týchto baktérií v moči. Môžu postihovať dieťa opakovane.

foto: isifa

V novorodeneckom veku je výskyt častejší u chlapcov, u ktorých je často spojený s vrodenými vývojovými chybami, ktoré postihujú močovo – pohlavný systém. U dojčiat sa tento rozdiel vyrovnáva. Naopak, v školskom veku sa vyskytuje asi 10 krát častejšie u dievčat, čo je ovplyvnené anatomickými pomermi – krátkou močovou rúrou a blízkosťou konečníka s ľahkým prístupom baktérií zo stolice. Ak je hygiena v oblasti pohlavných orgánov dievčatka nevhodná alebo vlhkosť a nesprávna bielizeň vedú k chronickému podráždeniu, sú takéto infekcie nepríjemnou komplikáciou zdravotného stavu.

U novorodencov sa infekcia môže šíriť krvnou cestou. U starších detí baktérie postupujú vzostupnou cestou. Zriedkavejšie IMC vyvolávajú parazity, kvasinky alebo vírusy. Z močového mechúra sa baktérie môžu dostať do obličky a poškodiť ju.

Klinický nález

Infekcia dolných močových ciest sa prejavuje pálením, u malých detí plačom, pri močení a častým močením malých porcií, dieťa s už osvojenými hygienickými návykmi sa začína pomočovať. Telesná teplota je len mierne zvýšená. Zápal močových ciest u detí však prebieha často bez klinických príznakov (asymptomaticky). Dieťa nepriberá, trpí nechutenstvom, u novorodencov niekedy býva jediným klinickým príznakom pretrvávajúca žltačka. V prvom roku života dieťaťa by sme pri každej horúčke nemali zabudnúť na vyšetrenie moču.

Diagnostika

Vyšetrenie moču patrí medzi základné diagnostické pomôcky u detí. Pomocou citlivých chemických a mikroskopických testov (moč chemicky + sediment) vieme, či má moč správne pH (rozmedzie 4,6 až 8,0). Ochorenia močových ciest spôsobujú zvýšenie zásaditosti (alkalizáciu) moču. Chemickým vyšetrením moču pomocou špeciálneho papierika zisťujeme aj prítomnosť bielkovín, krvi alebo iných látok. Po scentrifugovaní moču (tzv. močový sediment) hľadáme pod mikroskopom prítomnosť bielych a červených krviniek, baktérií a odlúpených buniek či kryštálikov močových solí.

Pre priamy dôkaz infekcie v moči treba naočkovať moč na vhodné kultivačné médium a sledovať, či na ňom rastú baktérie. Tento postup vyžaduje aspoň 12 až 48 hodín. Podmienkou pre správny výsledok kultivačného vyšetrenia moču je získanie takej vzorky moču, ktorá nie je kontaminovaná. Hovoríme o tzv. odbere stredného prúdu moču. Zachytený moč by nemal obsahovať baktérie z kože v okolí pohlavných orgánov a konečníka dieťaťa, ale mal by prezentovať vzorku z močových ciest. Takýto odber u malých detí je častým predmetom ťažkostí mamičiek.

Medzi často využívané diagnostické postupy patrí aj sonografické vyšetrenie obličiek a močového mechúra.

Liečba

K všeobecným opatreniam patrí dostatočné podávanie tekutín, starostlivosť o hygienu (uprednostnenie sprchovania, u dojčiat výmena plienok). Ak sú prítomné vrodené anomálie močových ciest, je nutné ich odstrániť. Základom je však protibakteriálna liečba (antibiotiká, sulfónamidy). Antibakteriálne pôsobia aj brusnice. Opakovanému výskytu IMC predchádzame dlhodobým podávaním antibakteriálnych látok v jednej večernej dávke. Deti po prekonaní IMC sú sledované a opakovane kontrolované.

 

Zápal obličky a obličkovej panvičky – Pyelonefritída

Ide o prudký zápalový proces obličkového tkaniva (parenchýmu). Zápal obličiek má veľa spoločného so zápalom močových ciest. Taktiež ho spôsobujú prevažne gram – negatívne baktérie a k ovplyvňujúcim činiteľom patrí vek, vrodené chyby obličiek a odvodných močových ciest, ako aj iné pridružené ochorenia. I zmeny a poruchy vyprázdňovania močového mechúra môžu druhotne spôsobiť zápal horných močových ciest, kde patrí aj samotná oblička.

Klinický obraz

Pyelonefritída sa prejavuje vysokou horúčkou a bolestivosťou v bedrovej oblasti. Občas sa môžu vyskytnúť aj ťažkosti pri močení. Zápal akéhokoľvek orgánu v detskom veku v podstate vyvolá celkovú reakciu organizmu. Klinické prejavy však nemusia byť typické. Práve naopak. Napríklad bolesť v oblasti drieku je u malých detí naozaj výnimočná.

Takže zápal obličiek nám niekedy signalizuje len celková malátnosť dieťaťa, vysoká teplota a prípadne i rôzne nejasné príznaky zo strany brušných orgánov. Opäť platí, že čím menšie dieťa, tým netypickejšie príznaky. Preto na pyelonefritídu treba myslieť pri každom horúčkovom ochorení z nevysvetliteľnej príčiny. Môže sa však stať, že aj ten najčastejší príznak zápalu – zvýšená teplota, môže u niektorých detí chýbať.

Diagnostika

Základom je vyšetrenie moču (močový sediment a mikrobiologické vyšetrenie) ešte pred nasadením liečby, spolu s jednoduchým vyšetrením zápalových parametrov, aspoň CRP (bielkoviny akútnej fázy). Netreba zabúdať, že aj správne údaje o dieťati a jeho zdravotnom stave, teda podrobný rozhovor s lekárom, môžu prispieť k správnej diagnostike.

Liečba

Už potvrdený alebo len predpokladaný zápal obličiek sa predovšetkým lieči širokospektrálnymi antibiotikami v dostatočne vysokej dávke. Chorému dieťaťu musíme zároveň zabezpečiť aj zvýšený príjem tekutín. Antibiotiká sa podávajú v plnej dávke 7 – 10 (-14) dní. Najmä menšie deti pri zápale obličiek zvyčajne končia v nemocnici. Na začiatku liečby sa totiž uprednostňuje vnútrožilová, príp. vnútrosvalová aplikácia liečiv, pričom pomocou infúzií sa zabezpečuje aj dostatok tekutín.

Vďaka takémuto podávaniu antibiotík sa dosiahne i jeho promptná vysoká koncentrácia v tkanive obličky, a tým sa minimalizuje aj postihnutie tkaniva, teda jazvenie. Postupne sa prechádza na podávanie antibiotík per os – tabletky, sirupy. Opäť je dôležitá prevencia opakovania infekcie. Preto sa nezľaknite, ak vaše dieťa bude musieť užívať lieky dlhšie ako spomínaných (v priemere) 10 dní. Je to preto, aby sa vyhlo následným infekciám, resp. aby sa ich riziko znížilo na minimum – takže počas ďalších 2 týždňov (podľa potreby aj dlhšie) sa odporúča alternatívne (chemoprofylaktické) podávanie vybraných liečiv (napr. Biseptol, Furantoin atď.) vo večernej dávke. Deti po prekonaní takejto infekcie musia byť opakovane kontrolované.

Záver

Neliečené, nedostatočne liečené alebo opakujúce sa zápaly obličkového tkaniva, ale aj močových ciest, môžu spôsobiť vytvorenie jaziev v tkanive (parenchýme) obličky. Tie môžu viesť k vážnemu poškodeniu funkcií obličiek. Žiaľ, proces jazvenia môže pokračovať aj po úprave klinického stavu dieťaťa bez akýchkoľvek príznakov a spôsobovať zmeny, ktoré sa prejavia až neskôr – najčastejšie v pubertálnom veku.

Ide najmä o zmeny krvného tlaku v zmysle hypertenzie, ale i zmeny samotných funkcií obličiek, ktoré môžu vyvrcholiť aj ich zlyhaním. Preto hlavnou úlohou lekára, ale aj pacienta, resp. jeho rodičov, je včas rozpoznať problémy a začať s liečbou najlepšie do 24 hodín od objavenia sa príznakov. Antibiotiká by mali mať širokospektrálny záber a po stanovení výsledku mikrobiologického vyšetrenia moču možno následne zmeniť liečbu podľa citlivosti mikroorganizmu na antibiotiká.

Zdroje: Buchanec J. a kol., Vademécum pediatra, 2001

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (44 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Chcela by som sa poradit, co mam robit so 4-rocnou dcerkou. Cele leto jej viac-menej pretrvava caste mocenie, niekedy aj kazdych 5 minut. Spociatku sa stazovala aj na stipanie, potom uz nie, teraz zas ano, ale nie pocas cikania, ale potom, ako docika. Teplotu nemala, davala som jej brusnicovy sirup a potom nechala kultivovat moc u lekara na kontrolu. Zdalo sa mi zbytocne zatazovat ju antibiotikami, ked nema teplotu ani ine zavaznejsie priznaky. Kultivacia bola negativna, lenze caste mocenie neustava. Znovu sme boli u lekara, nova negativna kultivacia a povedal, ze ak to bude pretrvavat nadalej, bude nasledovat gynekologicke vysetrenie. Stale chodi velmi casto, ja som uz zufala, ale ku gynekologovi s takou mlaou sa bojim ist, nema ziadny vytok, zapach ani zacervenanie, bojim sa ze ju to bude traumatizovat. Znovu som nasadila brusnice, ale neviem, ci postupujem spravne. Bojim sa, aby sme nieco nezanedbali, ale trva to uz hrozne dlho a nezlepsuje sa to. Prosim, poradte. Isli by ste na gyn. vysetrenie so 4-roc. dievcatkom, aj ked nema priznaky gyn. infekcie? Vdaka

  2. Tak ja som Veronike (2 roky) dávala počas zápalu ešte brusinkový sirup. Odporučila mi ho lekárka. Kúpala som ju v harmančeku, to mi odporučila maminka. Teplo v izbe ale nie príliš horúco. Inak od maminy viem, že by sa dieťa nemalo kúpať každý deň. No už netuším ako to bolo počas toho, keď malá zápal 🙁

  3. Tak u nás malá to tiež ľahké nemala. Ja ako prvorodička neskúsená a bojazlivá. Samozrejme, mamina stále na telefóne. Som jej neskutočne vďačná za všetky jej cenné rady a hlavne tie, ktoré už teraz rozdávam ďalej. So zápalom sme mali aj my problémy a lekárka nám poradila ešte skúsiť Uroval megabrusinkový sirup. Malej všetky kombinácie pomohli a teraz už môže pokojne skákať, behať, lietať, naháňať sa s inými deckami smile

  4. Váš komentárMy našťastie žiadny taký problém doteraz neriešili, ale kamarátka na zápal močových ciest používa UROVAL mega brusnica sirup. Môžu ho aj deti a im teda zaberá.

      1. Ahojte, tak to som netušila, že existuje nejaký takýto sirup, to je aké super! Aspoň mi to malá bude jesť a nebude to vypľúvať To je totiž náš večný boj s tabletkami. A prosím vás poslal by ste mi niekto na ten uroval sirup odkaz? Alebo dá sa to kúpiť aj v lekárni? Veľmi pekne ďakujem

  5. dobrý večer,

     

    obraciam sa na Vás s otázkou, moja štvorročná vnučka chodí málo na malú potrebu, teda neciká viac hodín naposledy cikala po 24 hodinách,

    pritom pije dostatočné množstvo tekutín. Niekedy ju svrbí pošva, hygienu dodržiava.Nesťažuje si na žiadnu bolesť.

    Ďakujem za odpoveď.

    Daniela

  6. Dobrý deň,

    my momentálne prežívame podobný problém,dcéra dobrala 3 antibiotiká v mesiaci a stále má v moči baktériu. Najskôr to bola e-coli, teraz klebsiela. Teplotu sme nemali, napriek tomu nám dr. navrhla vyšetrenie – cystografiu. Máte s tým niektorá mamička skúsenosť? moja dcérka má len 22mesiacov a neviem si predstaviť, ako toto vyšetrenie zvládne.

  7. Dobrý Deň.

    Chcem poprosit o radu. Mam 13 ročneho syna, ktorý pred rokom prekonal obojstranny zápal obličiek o ktorom sme nevedeli.

    V nemocnici bol liečeny na zápal dutin. Dnes má vysoký krvný tlak 140/100 a zjazvené obidve obličky. Berie tabletky na tlak.

    Prosim vas neviete mi poradit nejaku liečbu????

  8. Dobrý deň, mám 9 ročného syna, ktorému bolo náhodným vyšetrením moču zistené, že v moči má baktériu proteus mirabilis hodnota 10 na 6. Dostal UNASYN – 5 dní, ale pálenie ráno pri močení mal stále aj počas liečby, boli sme aj na USG obličiek nález normálny. Ďalší odber moču bol vraj zle urobený, lebo bol kontaminovaný, takže nás to zajtra čaká opäť. Zdá sa mi dlhá doba čakania na výsledok bez liekov, u nás sa čaká 5-6 dní, teraz už to bude 14 dní, čo nič neberie, lebo nemáme výsledok. Nechcem niečo zanedbať tak som mu aj kúpila URINAL k prvým antibiotikám a teraz od včera som mu začala dávať homeopatikum Urtica urens na radu homeopatičky z lekárne. Pije raz denne urologický čaj. Neviete ešte o niečom čo by som mohla ešte skombinovať?

    1. Moze. Dolezite su tiez sprievodne priznaky – ako napr. horucka, bolesti. Kazdopadne moc biely ako mlieko treba dat cim skor vysetrit.

  9. dobry den moja dcerka ma 3 roky a asi 2 tyzdne sa stale vkuse pyta cikat .kazdu chvilku. niekedy sa vycika ale tiez iba trochu a castejsie jej nic nejde. mozete mi poradit? dakujem

  10. Dobrý deň. Chcem sa spýtať, alebo lepšie poprosiť o radu. Mám 3 ročnú dcérku, ktorá mi posledné 3 týždne chodí dosť často cikať. S manželom sme to sledovali každých cca 4 minúty. Zaniesla som aj vzorku moču našej pani doktorke a výsledky boli dobré. Tak teraz neviem či sa mám znepokojovať, alebo spraviť prevenciu. Tak vás prosím o radu čo jej mám dať a či sa mám znepokojovať. Ďakujem

  11. Dobrý večer mam 7 ročnu dceru a už po druhý krát ma hnis v moči a na jeden krížik aj krv ma zapal a prvý krát to mala asi pred mesiaco a pol brala Zinnat a 12 hod a teraz ho berie tiež robim jej aj sedaci kupel harmanček+ sol,teplo sa oblieka a chranim ju pred chladom,teplotu nema len sa sťažuje na palenie nielen pri močeni a časte nutkanie na močenia, Dr.na pohotovosti mi povedala že ked sa jej to opakuje že ma isť na sono či tam niečo nie je , možte mi poradiť ako jej mam pomocť aby sa to znovu nezopakovalo????Dakujem

  12. dobry den prajem….chcela by som vas poprosit ci by mi niektora z vas nedala nejaky zoznam doktorov,specialistov na oblicky…..mam 6 rocnu dcerku ,ktora ma s tym problemy uz od 3 rokoch….uz 3 roky berie antibiotika kazdy den…..byvali sme v zahranici 10 rokov…teraz sme sa vratili na slovensko a ja vobec neviem na koho sa mam obratit….chcela by som pre dcerku najst dobreho urologa a nefrologa ….velmi prosim ak mozete pomozte mi…..momentalne byvame v blizkosti kosic…ale nie je pre mna problem ist do presova alebo popradu ak ten doktor bude seriozni….a pomoze mojej dcerke…..z celeho srdca dakujem za rady a vasu pomoc….a este by som chcela vediet vas nazor aka zdravotna poistovna je lepsia….kedze ako som spominala beri tie antibiotika a chodima casto na vysetrenia….este raz velmi pekne dakujem za vase odpovede…seriozne…

    1. Mila Janka,
      ak vam mozem poradit hodte vasu otazku este na nase FORUM – do rubriky o detskych chorobach, tam sa k vasmu problemu maminy dostanu hned ( tu pod clankom nie). Taktiez vam mozem poradit – nasu poradnu pediatra vedie MUDr. Mraz z Kosic, ktory sa specializuje na prave na problematiku obliciek. O Kosickej detskej nefrologii som pocula dobre veci. Snad som vam trochu pomohla. Vela zdaru.

      1. Váš komentár
         
        Pomoze Vam Ak si pozriete videa od Hana Blahova.. v Ke je jedna pani ktora vie diagnostkovat parazity a bakterie v tele… z druhej strany dargova .. pri policii .. hned na druhej strane cesty je Thalia..

  13. Dobrý deň!

    Volám sa Simona a chorobami močových ciest sa zaobrám už vyše dvoch rokov.Rada sa podelím o svoje skúsenosti a pomožem vám.Pomohla som už veľa ľuďom.Ak máte záujem obrátte sa na mňa na E-maile- simonka072@gmail.com

  14. aj moj syncek prekonal zapal obliciek ako 2mesacne babetko.vobec sme nechapali ako sa to mohlo stat ved je to nase vysnivane babo.po prelieceni v nemocnici sme prisli domou ale drobcek mal v moči stale bacila.aj po nasadeni dalsich liekov tam ten bacil stale bol.raz mal vysletky lepsie raz horsie .po polroku som sa rozhodla ze to nenecham len na doktoroch a zasla som za bylinkarkou.po mesiaci pitia čajika na baze cinskej mediciny sme mali vysledky uplne super.maly pil po dohode s lekarkou iba čajičky.chcela som vediet ci mu to zaberie,a nasa lekarka bola v tomto velmi ustretova.nikdy predtym som u ziadnych liecitelou aní bylikarok nebola ale teraz viem ze existuje aj nieco lepsie ako antibiotikasmile

    1. Dobrý večer!
      mám 4 mesačnú dcérku, takisto naše prvé vysnívané a úžasné dieťa. Doteraz sme nemali žiadnu chorobu a z pôrodnice sme odchádzali celkom v poriadku – vraj, dnes už tomu čo sa skonštatuje v Prešovskej nemocnici vôbec neverím. pred 20 dňami sme mali vysoké teploty a skončili v nemocnici so zápalom obličky. Po jedenástich dňoch nás prepustili s tým, že antibiotiká máme dobrať do štrnástich dní. Boli sme bez antibiotík 5 dní a opäť ležíme v nemocnici – teraz už inej, s ešte horším zápalom. Som vyčerpaná a v strese, keď si predstavím, čo všetko môžu tie zápaly spôsobiť a že sa nám to môže opäť v krátkej dobe vrátiť. Vyšetrenie u nefrológa plánujeme až po prepustení. Chcem Vás poprosiť o nejaké konkrétne odporúčania, ako by sme mohli tomuto trápeniu v budúcnosti predísť. Veľmi pekne ďakujem
      Monika

  15. Dobry den Slavka,chcela by som podakovat,za rady,aj ostatnym maminam,my sme po vysadeni antibiotik uz vyse mesiaca,raz bo maly trosku nachladeny ale moc mal dobry,tiez pri kazdej zvysenej teplotke nosime na kontrolu,je to dost stresujuce,lebo nam konecne zacali v roku aj pomalicky rast zubky,no s tazkostami.Zatial sme mali vysledky vzdy dobre.V pondelok sme boli s mocom,vcera na rocnej kontrole a vysledky boli hranicne,dnes ma dojst ten podrobny vysledok,ja mam uz krce v bruchu,lebo mam strach,ze ci nema malinky zas nejaky zapal,teploty nema,ale nieco sa mi nezda,ako by mal taku vnutornu teplotku,poti sa,ze mu nabehne na hlavicku pot,robili nam aj krvne testy,este minuly tyzden,ale okrem trosku znizeneho zeleza boli ok.Tak cakame na vysledok.Este musim dodat,ze my sme malemu zacali davat brusnice tiez po hospitalizacii,denne,zje ich naozaj vela,aj v cajiku.Dakujem.

  16. Váš komentár

    Dobry vecer,

     

    rozumiem dobre vsetkym mamickam, ktorych deti prekonali problemy s mocovymi cestami, lebo aj moja dcera, ktora oslavi v maji 4 roky mala trikrat zapalene mocove cesty a dvakrat zapalenu oblicku aj s hospitalizaciou (Naposledy minuly rok v maji). Nieco mi povysvetlovali lekari, nieco som si nastudovala sama a zaviedla som opatrenia, ktore zatial zaberaju. A su to:

    – snazila som sa zbavit plienok co najrychlejsie,

    – utierat dieta po stolici opatrne tak, aby som sa nedajboze nedotkla “cikule”, spredu dozadu, po moceni tiez tak, kedze uz chodi na WC casto sama, treba to dieta od pociatku ucit (a potom dufat, ze to robi spravne)

    -denna hygiena konecnika a pohlavnych organov. Po stolici okamzite vysprchujem tieto partie a aj ked v ten den nekaka, aj tak to urobim pri vecernej hygiene. samozrejme denna vymena spodneho pradla. (Dajako nam vychadza, ze stolicu mava doma.)

    – pitny rezim, casto treba decku aj ponukat a dohliadnut, aby riadne pilo. da sa dohodnut aj s ucitelkami v skolke a ucit dieta, aby aj samo na to pamatalo

    – pri kazdej zvysenej teplote odoberam do sterilnej skumavky moc a nesiem k lekarke na rozbor (to su zakazdym obstojne nervaky, lebo VZDY mate strach, ze su to mocove cesty, ci oblicka) – to som mala nariadene aj od lekara. Potom som objavila, ze mozem moc zakladne vysetrit aj doma a kupila som si tie testovacie pruzky, ktore mavaju aj v ordinacii. Su rozne, ja som si vybrala DEKA PHAN, ale aj tak si nie som vzdy celkom ista, ci to dobre porovnavam. Len si treba odobrat moc do sterilnej skumavky, kt. kupujem v zravot. potrebach. No a teplota je zvysena hocikedy, tak to je vzdy “zabava”. ale takto sa mi podarilo odhalit druhu pyelonefritidu uplne na zaciatku, a aj ked sme skoncili v nemocnici, nebolo to take krute ako prvykrat.

    – hned po prepusteni z nemocnice som sa zastavila v lekarni a kupila brusnicovy preparat, ktory dcere davam podnes najprv kazdy a teraz kazdy druhy den. Dufam, ze to tu mozem napisat: Max Brusinky od Swiss Natural Sources. Ja to rozpustam, je to taka podlhovasta tabletka, cisto prirodny produkt a nie je to “chutne”, lebo neobsahuju cukor a ani konzervanty. Nemaju sa davat detom pod 3 roky. A este jedna vec sa mi osvedcila, a to preparat Uroval Manosa.Tiez prirodny. To mame ako prevenciu. Je to trochu nakladnejsie, ale nez zazit zasa spital, tie horucky a 8 tyzdnov antibiotika, tak radsej investujem.

     

     

    Takto to u nas funguje. Zelam vsetkym, aby Vase deti boli co najzdravsie.

     

    S.H.

    1. Dobry den Slavka,
      dakujeme za velmi uzitocny vcerajsi prispevok. Mam jeden napad pre vas. Mozte ma prosim kontaktovat ? Dakujem. redaktorka Rodinka.sk Zuzana

  17. Dobry den.Mam podobne problemy so skoro 3 rocnou dcerou.Pred 3 tyzdnami sa zacala pocikavat a plakat pri moceni, nechcela ist cikat na zachod a vzdy sa nekontrolovatelne pocikala do nohaviciek.Po odbere mocu zistili ze ma v moci ZAPLAVU leukocitou a zaver – zapalene moc.cesty az ladviny.Zrazu prisli horucky – 40 – nasadili antibiotika a tie musime brat az 6 tyzdnov.Ach!Vysledky uz boli lepsie ale antibiotika musime brat stale.Caka nas SONO a nefrologia.Mam vsak pocit ze ma teraz castejsie zaparenu “cikajdu”, dbam na hygienu ale nejak sa mi to nezda.Skusala som dat i krem na zapareniny ale zas sa bojim ci tam nedonesiem nejaku infekciu.Dufam, ze nerobim niekde chybu.

    1. Dobry den, Tereza, aj vam odporucam obratit sa na nasu PORADNU PEDIATRA na Dr. Mraza. Zhodou okolnosti oblicky a mocove cesty su jeho parketa. Takze, nevahajte.

  18. Dobry den,mame podobny problem,ako pisu mamicky,dva tyzdne dozadu sme nocnou hodinou utekali na pohotovost s nasim 10mesacnym syncekom,chytila som nejaku crevnu virozu,kedze dojcim,malinky zacal vracat okolo polnoci,kedze nechce pit ziadne tekutiny okrem mlieka,bala som sa,ze bude dehydrovany,tak nas hospitalizovali,dostal infuziu,ale rano v moci zistili zapal spodnych mocov.ciest,zvysene hodnoty,po troch dnoch sme sli domov na priepustku,kedze sme neteplotovali,mali sme prist na kontrolu s mocom,ale teplotky sa o dva dni dostavili,to uz nabralo rychly spad,zapal hornych mocovych ciest a oblicky,nasadili nam antibiotika do zily,4dni bol napojeny na infuziu,teraz uz dostava antib.v sirupceku.Sme doma,ale caka nas vysetrenie,ci nahodou sa moc nevracia spatne do oblicky,momentalne sme nachladeny,tecie nam z nosteka a kasel,tak musime poliecit.Okrem toho sa nam na cikaciku vytvorilo nieco,ked pretiahneme predkozku,tak tam ma ako nejaku cysticku,alebo nieco naplnene vodou,vyzera to ako biely vredik,urolog nas este len caka.Poprosim o radu,najvacsi problem je s pitim,ked bol malinky,pil aj s flase aj z prsnika,no casom totalne flasu odmietal,pekne papal lyzickou,aj pil po troske zo salocky,teraz je odmieta vsetko,nalievam cajik nasilu,co ma dost mrzi,potebuje vela tekutin,ale posledne dva dni uz ani mliecko,len pred spanim.Vyskusali sme vsetky druhy cumlov,flasiek,cajikov,staviciek,nezabera.Kolko tekutin by malo 10mesacne dieta vypit?Dakujem monika.

  19. Váš komentár

    Dobry vecer.Prave čítam túto stránku lebo táto choroba trápy moju 4 ročnú dcérku.Ako mala tri roky zničoho nič sa jeden den prebrala vo vysokých horúčkach a pri cikaní mi neustále plakala,tak sme išly doktorke ktorá nás poslala hned do nemocnice kde sme si týžden poležali.Zistili jej že má zápal močových ciest.A teraz prednedávnom sa to zopakovalo.Tiež v horúčkach.Bola by som strašne rada ak by ste mi poradili ako sa to dá lepšie liečiť.Dakujem velmi pekne.

  20. Dobry deň ja by som chcela radu.Moja 6 ročna dcera ma problemy s pohlavnym organom od malička z ničoho jej zčervenie a pali ju stale sme davali vyšetrovať moč niekedy neukazalo nič a niekedy ukazalo zapal močovych ciest na ktory nasledne brala antibiotika ale teraz mala v moči hnis a po odbere krvy ma zvišeny kreatin.Prosim vas poradte mi je to ešte male dievčatko a nechcem aby trpela.Ďakujem

    1. Dobry deň. Práve som si otvorila túto stránku lebo môj 4 ročný syn
      pred 10 dňami ochorel na prechladnutie mal teploty začal brať antibiotiká teploty ustúpily mysleli sme si že sme už zdravý ale tento týždeň v utorok poobede sme z ničoho nič dostali teplotu 39,5
      pani doktorka mu v stredu odobrala moč aj krv a zistilo sa že tam má krv a hnis. Povedala nám že je tam zápal.
      Chcela by som vedieť či to mohlo byť z liekov alebo sme niekde spravili chybu a ako dlko bývajú vysoké teploty lebo dnes je piatok a máme ešte 38,5 stupňov. V stredu večer sme nasadili nové lieky a kedy začnú účinkovať.Ďakujem

  21. Váš komentár

    Dobry den, mam len nedavne spomienky na 3-tyzdnovy pobyt v nemocnici, kde moj maly syncek mal zapal mocovych ciest, bacila v oblicke a urosepsu, bolo to strasne ak boli aj lekari bezradni, pretoze mu liečba v prvych dnoch nezaberala. No chcela by som sa dozvediet viac o tom ako sa tomu mame vyvarovat, o hygienu maleho sa staram ako kazda vzorna mamicka, denne kupanie, pravidelna vymena plienok, urobila som chybu ja pri jeho ochoreni?

Pridaj komentár