Histamín
Histamín je biogénny amín (organická zlúčenina), ktorý je prirodzenou súčasťou živých systémov. Nachádza sa v ľudskom tele, ako aj v potravinách, predovšetkým tých, ktoré sú bohaté na bielkoviny. Zdroj histamínu pre ľudský organizmus je teda jednak endogénny (vlastný, produkovaný vo vlastnom tele), jednak exogénny (prijatý v potrave).
V ľudskom tele sa histamín spolu s ostatnými biogénnymi amínmi – serotonínom a katecholamínmi (adrenalín, noradrenalín, dopamín) uplatňuje v rámci prenosu signálov.
Konkrétne histamín plní úlohu mediátora zápal, ale inú funkciu má histamín v mozgu a inú inde v tele. V mozgu napr. plní úlohu hormónu bdelosti a spolu s adrenalínom a ďalšími látkami prispieva k schopnosti podať okamžitý výkon. Histamín plní významnú úlohu v rámci prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Zo špeciálnych bielych krviniek – mastocytov sa uvoľňuje pri úraze či infekcii a podieľa sa na ochrannej zápalovej reakcii organizmu.
Histamínová intolerancia
Histamínová intolerancia (HIT) je ochorenie, resp. stav, kedy ako dôsledok nerovnováhy metabolizmu histamínu v tele (pomeru medzi prísunom histamínu a schopnosťou odbúrať ho) vznikajú histamínové prejavy.
Táto nerovnováha môže byť spôsobená zvýšeným obsahom histamínu v potrave, prísunom látok blokujúcich enzým, ktorý histamín rozkladá (diaminooxidáza), poprípade môže byť spôsobená aj nadmerným vyplavením telu vlastného histamínu.
Medzi prejavy HIT patria:
- Svrbenie a začervenanie pokožky a tvorba „žihľavky“,
- Nadúvanie, hnačka, kŕče v bruchu,
- Upchatý nos,
- Migréna,
- Bolestivá menštruácia,
- Chronická únava.
Tieto príznaky sa zvyknú objaviť veľmi skoro po kontakte s podnetom – teda s problémovou látkou, je to v rozsahu minút až hodiny.
Diagnostika a liečba HIT
Diagnostika (str. 10) HIT patrí do rúk odborníka. Tak, ako pri iných ochoreniach, by lekár mal urobiť podrobnú anamnézu, fyzické vyšetrenie laboratórne testy. Nerobte rozhodne u vášho dieťaťa pri podozrení na HIT samodiagnostiku, ani neexperimentuje s diétou. Obráťte sa na lekára, ktorý vám poradí, akým smerom sa ubrať.
V liečbe sa primárne uplatňuje nízko histamínová diéta, prípadne lieky na zvýšenie tvorby enzýmu, ktorý rozkladá histamín.