Čo v prípade, že je drobec chorý až príliš často?

Zuzana Uríčková/PR 0

Škola je už pár týždňov v plnom prúde. Aj keď je ich „budúcnosť“ nevyspytateľná, väčšina detí ešte stále pravidelne zasadá do lavíc; menšie deti zas čaká škôlka. Okrem povinností, ktoré to so sebou prináša, musia rodičia riešiť aj zvýšenú chorobnosť svojich ratolestí.

Aj keď svojim potomkom od mala vštepujeme zásady o zdravej strave a potrebe konzumácie čerstvej zeleniny a ovocia, nie vždy naše slová padnú na úrodnú pôdu. Na druhej strane, ich imunita sa stále iba vyvíja, pričom bežné ochorenia k celému procesu prirodzene patria. Čo však v prípade, že je drobec chorý až príliš často?

Chorých detí za posledné roky neustále pribúda, v minulosti bola prirodzená obranyschopnosť silnejšia a odolnejšia ako dnes. Niektorí lekári tvrdia, že imunitu si prekonávaním bežných chorôb dieťa posilňuje, no je na zvážení, kedy je jeho zdravotný stav „akurát“ napádaný nástrahami okolia a kedy je toho už dosť.

Zároveň, vyslať svoje nepreliečené dieťa do kolektívu je veľmi nezodpovedné a ohrozujúce pre ostatných. Doposiaľ nepoznané baktérie a vírusy doslova striehnu na čo i len mierne oslabený organizmus. Ako však nájsť vhodnú mieru toho, kedy je naša starostlivosť o dieťa príliš úzkostlivá, a kedy je na mieste podniknúť opatrenia za statočnú a silnú imunitu?

1.      K zdravému životnému štýlu veďte od malička

Imunitný systém potrebuje na svoje fungovanie dostatok živín, ktoré prijíma z vhodnej stravy, Aj keď sú naše ratolesti v zdravom jedle viac ako prieberčivé, snažte sa urobiť maximum, aby mali zeleniny a ovocia v jedálničku dostatok. Sladkosti či iné nutrične chudobné potraviny obmedzte a doprajte im ich len výnimočne. Skvelým spôsobom na budovanie silnej imunity je pravidelný pohyb. Dbajte, aby ho mali (nielen) vo voľnom čase dostatok – rodinné prechádzky, výlety či túry, prípadne kolektívne športy sú skvelým spestrením víkendového programu.

2.      Dezinfikujte, ale s mierou

Dezinfekcia často používaných predmetov v domácnosti (kľučky, vypínače, klávesnice, mobilné telefóny a pod.) sa aktuálne stala súčasťou nevyhnutej starostlivosti o náš interiér, pristupujeme k nej takmer automaticky. Prinesené baktérie zvonka domov môžu totiž narobiť poriadnu spúšť. Aj tu však platí, že prílišná sterilita detskej imunite neprospieva. Samozrejmosťou je hygienický štandard, na ktorý sa aktuálne kladú vyššie nároky, no tam, kde nie je väčšie riziko to s dezinfekciou preháňať netreba.

3.      S podozrením radšej k lekárovi

Pri skutočne opakujúcich sa ochoreniach sa odporúča navštíviť imunoalergológa. Poruchám imunity môže v niektorých prípadoch predchádzať aj genetická predispozícia. O bežných preventívnych imunitných opatreniach snáď ani netreba hovoriť – vyvážená strava (s prevahou bielkovín a rastlinných tukov nad tukmi živočíšneho pôvodu), zdraviu prospešný pohyb a dostatok spánku by mali zabezpečiť imunitný základ.

Odporúča sa dieťa neumiestňovať do kolektívu pred dovŕšením troch rokov, no ako vieme, v dnešnej dobe je to už viac-menej bežné. Ďalej je dobré otužovať sa – v primeranej miere aj odevom alebo sprchovaním detí vlažnou, nie celkom horúcou vodou. Pestrosť životného štýlu detí a ich aktivít, striedanie dovoleniek pri mori, na horách, môžu imunite iba pomôcť. Deti by sme nemali počas nachladnutia ťahať so sebou po nákupných centrách, či miestach, kde sa vyskytuje nadmerné množstvo ľudí.

Ochorenia, ktoré najčastejšie hrozia deťom v predškolskom veku, sú zápaly horných a dolných dýchacích ciest, infekcie v nose, krku a na mandliach, hnačkové ochorenia, nebezpečný zápal mozgových blán, či kožné vyrážkové ochorenia, akými sú ovčie kiahne alebo šarlach.

4.      Imunita ocení enzýmovú podporu

Okrem bežných metód posilňovania imunity môžete deťom, ktoré trpia oslabenou imunitou, dodávať enzýmy zvonka. Podporia sa tým imunitné pochody v detskom organizme, kedy už ich vlastné enzýmy nestačia. Posilnenie oslabenej imunity je dlhodobý proces, ktorému zodpovedá aj spôsob podpornej terapie. Pre deti s oslabenou imunitou je najlepšie začať užívať enzýmový liek v období, kedy sú najviac ohrozené – teda na jeseň či na jar a pri zvýšenej fyzickej či psychickej námahe alebo pri strese, a to na dobu niekoľkých týždňov.

Pokiaľ ich už virózy alebo angíny sužujú, je najlepšie začať užívať enzýmy čo najskôr. Okrem potrebného posilnenia imunity, enzýmy v lieku pomáhajú rýchlejšie a lepšie zvládnuť ochorenia. Pri súčasnom užívaní s antibiotikami zvyšujú účinnosť prípadnej antibiotickej liečby. Pokiaľ by sme sa chceli chrániť v období rekonvalescencie proti prípadnému ochoreniu alebo prechodu zápalu do chronického stavu, je tiež vhodné užívať enzýmový liek (napríklad Wobenzym). Na rozdiel od iných liekov, prírodné enzýmy nezasahujú proti prejavom alebo pôvodcom určitého ochorenia, ale mobilizujú imunitný systém, aby sa aj detský organizmus s ochorením popasoval čo najlepšie sám.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár