Vždy postupujte opatrne
Aj keď je vaše dieťa zvyknuté na isté potraviny, výrobcovia niekedy menia výrobné postupy a receptúry, resp. zmenia dodávateľa. A už sa vám v produkte môžu objaviť „zvyšky orechov“.
Na to, aby ste znížili kontakt s alergénmi na čo najnižšiu mieru, mali by ste:
- Zvážiť možnosť urobiť váš domov „bezorechový“, teda môžete sa kvôli dieťaťu rozhodnúť, že orechy doma nebudete držať v žiadne podobe.
- Ak sa rozhodnete, že kvôli ostatným členom rodiny orechy doma mať chcete a chcete ich konzumovať, mali by ste dať pozor na kontamináciu náčinia a riadu. Pre dieťa s alergiou potom treba mať oddelený riad, príbor. Uvedomte si, že problémom môže byť napr. hriankovač, v ktorom ste ohriankovali chlieb obsahujúci semienka a následne chlieb pre dieťa s alergiou na orechy.
- Nepoužívajte polotovary, ak si nie ste istí tým, čo presne obsahujú.
- Ak vaše dieťa má alergiu na orechy, mali by o tom vedieť všetci, ktorí sa oň starajú – od starých rodičov až po kuchárku v škole. Ak sa nedohodnete v zariadeniach spoločného stravovania na úprave stravy pre vaše dieťa, zvážte, či je vôbec vhodné, aby tam na obedy dochádzalo. Rovnako opatrne treba pristupovať k občerstveniu na rôznych výletoch, hrách u kamarátov a školských akciách.
- Pokiaľ dieťa už niekedy malo anafylaktický šok, mali by ste mať preň k dispozícii adrenalínové pero – teda ono by ho malo mať neustále so sebou.
S trochou prípravy a prevencie deti s alergiou na orechy žijú normálny každodenný život, tak ako ich rovesníci.
Skrížená alergia a na čo si ešte dať pozor
Skrížená alergia na orech a na peľ sa objavuje najčastejšie u alergie na lieskové oriešky a na peľ brezy. V našich oblastiach sa, celkom logicky, objavuje najčastejšie alergie na vlašské orechy a alergia na lieskové oriešky. Aj alergia na arašidy (búrske oriešky), vzhľadom k rozšíreniu, sa vyskytuje vo vyššom množstve než alergické reakcie na paraorechy alebo kešu oriešky.
Orechy sa používajú nielen ako pochutina a súčasť jedál, ale často sa z orechov vyrábajú aj stolové oleje. Tieto oleje podľa typu výroby môžu, ale nemusia obsahovať alergény a preto je potrebné sa v niektorých prípadoch vyhnúť aj konzumácii týchto olejov. Niektoré orechy sa tiež používajú v kozmetickom priemysle a tak napríklad mandľový olej je súčasťou krémov, ktoré u postihnutých osôb môžu vyvolať alergickú reakciu v styku s pokožkou.
Prognóza
Vekom sa prejavy alergie u detí zmierňujú. Postupne deti tolerujú aj potraviny, ktoré im predtým robili problém. U detí do 3 rokov sa odporúčajú kontrolné alergologické testy každých 6 – 12 mesiacov, u detí nad 3 roky sa tieto testy robia každých 12 – 24 mesiacov.
Spracované s použitím: kidshealth.org
Foto: isifa.com