To, že alergia môže v princípe vzniknúť na čokoľvek a v akomkoľvek veku, je známe. Veľa rodičov malých detí rieši otázku, či deti môžu jesť jahody, či iné drobné červené bobuľovité ovocie. Prípadne či dojčiaca matka môže jesť jahody, aby dieťa nedostalo alergiu.
Je „alergia“ na jahody naozaj alergia?
Jahody sú veľmi obľúbené v kuchyni, v kulinárstve, často sa používajú pri pečení. Obsahujú veľa antioxidantov, preto ich radi odporúčajú aj lekári,č i odborníci na výživu.
Často sú však spomínané ako príčina alergických reakcií. Vo veľa prípadoch sa nakoniec pri odbornom alergologickom vyšetrení zistí, že nešlo o alergiu, ale o intoleranciu.
Príznaky alergie či nealergickej precitlivenosti
Príznaky sa objavia do pár minút až dvoch hodín po konzumácii jahôd. Medzi najčastejšie sa radí:
- Oblasť hrdla a úst – svrbenie v krku, opuch, problémy s prehĺtaním, pocit pálenia a pichania na perách i vo vnútri ústnej dutiny, koprivka na vnútornej strane líc.
- Oči – slzenie, nekontrolovateľné prúdy sĺz,
- Nos – opuch slizníc, svrbenie v nose, výtok z nosa, kýchanie,
- Koža – opuch a začervenanie kože, ktorá prišla do kontaktu s jahodami.
Ako zriedkavé príznaky sa popisujú bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, zrýchlený pulz či anafylaktický šok.
Alergické prejavy u detí, ktoré si rodičia najčastejšie všimnú, sú na koži. Červené vyrážky s drsným povrchom, veľmi svrbiace. Môžu byť po celom tele, najčastejšie však na nohách, rukách a na tvári.
Pseudoalergia – častý jav
Ako sme už vyššie uviedli, na jahody nemusíme mať práve alergiu, napriek tomu sa môžu objaviť určité problémy. Najmä u detí sa často po ich konzumácii objaví koprivka – vyrážka.
Doc. MUDr. Viktorinová uvádza, že koprivky vyvolané mechanizmami neimunologickej precitlivenosti sa označujú ako pseudoalergické. Objavujú sa tzv. intermitentne (nepravidelne) a môžu sa prejaviť už po prvej konzumácii potraviny.
Pokiaľ sa teda jedná o pseudoalergickú reakciu, nie je to odpoveď nášho imunitného systému, ale je to dôsledok toho, že v našom tele nemáme napr. dostatok enzýmov na spracovanie určitej látky, ktorá sa vo zvýšenej miere nachádza v danej potravine, napr. histamínu. Tak je tomu i u jahôd, ktoré sa radia medzi tzv. histaminoliberátory – teda potraviny, ktoré podporujú uvoľňovanie histamínu z buniek (sem patrí napr. aj čokoláda, ananás, paradajky).
Skutočná alergia na jahody
Odborníci uvádzajú, že skutočná potravinová alergia na jahody sa objavuje ako reakcia na proteíny obsiahnuté v ovocí, ktoré náš imunitný systém vyhodnotí ako patogén a začína proti nim tvoriť protilátky.
Ak sa potvrdí skutočná alergia, lekár zrejme odporučí užívanie antihistaminík, prípadne iné liečivá na zmierňovanie príznakov spomenutých vyššie.
Pokiaľ sa alergia na jahody prejaví u detí, treba byť opatrní pri výbere akýchkoľvek potravín. Jahody bývajú pomerne častou príchuťou rôznych jogurtov, krémov, čokolád, nápojov.
Prečítajte si aj: Aký je rozdiel medzi alergiou a potravinovou intoleranciou?
Na mieste je samozrejme sledovať aj zdroj, z ktorého jahody pochádzajú. Iné je, keď si ich dopestujete sami na záhrade a viete, ako boli ošetrené či skladované. A iné je, keď ich kúpite v hypermarkete a boli k nám dovezené z ďalekej krajiny. Ak ku nám mali prekonať dlhú cestu, zrejme boli chemicky ošetrené (a nie málo). Tieto chemické a konzervačné látky sa tiež vysokou mierou môžu podieľať na vzniku alergie, či prejavení pseudoalergickej reakcie.
Spracované s použitím: medisato.com, solen,cz, ulekare.cz, allergysymptomsx.com,