Tropický priebeh tohtoročného leta priniesol aj presuny vzduchových hmôt na veľké vzdialenosti a s nimi presuny peľov rastlín. K alergikom sa tak dostali nielen pele miestnych rastlín, ale pridali sa aj tie z iných oblastí. Od polovice augusta sa na Slovensku rozbehla sezóna najsilnejších peľových alergénov leta a skorej jesene – ambrózie a paliny. Imunitné systémy alergikov tak testuje invazívna ambrózia a s oneskorením cca dvoch týždňov sa pridáva palina.
Pálenie očí, plný nos, dusivý kašeľ či bolesť hlavy. Napriek jednoznačným prejavom mnoho pacientov obchádza ambulancie alergológov a svoju liečbu odkladajú.
Sezónna alergia dá pritom zabrať imunitnému systému a bez správne nastavenej liečby sa bude každú sezónu zhoršovať.
Na čo by ste v prípade, že je v jesennom období senná nádcha bežnou súčasťou vášho života, nemali zabúdať?
1. Alergia na ambróziu je civilizačné ochorenie
Tento názor vyslovilo už viacero alergológov. 50 až 70% alergikov, ktorí trpeli problémami dýchacích ciest, mali alergiu na ambróziu. Jedným z dôvodov je nadmerná produkcia peľu.
Jedna rastlina môže vyprodukovať niekoľko miliárd peľových zŕn, pričom na vyvolanie alergickej reakcie stačí dvadsať zŕn v kubickom metri vzduchu.
2. Alergik by mal sledovať koncentráciu peľu vo vzduchu
Informácie o aktuálnej peľovej situácii nájde každý pacient na webovej stránke Národný portál zdravia alebo Peľové spravodajstvo.
Tu sa dočítate, aká je peľová situácia na území Slovenska, a rovnako sa dozviete, aká je koncentrácia peľu v jednotlivých krajoch. Táto malá pomôcka vám pomôže určiť, kedy sa napríklad vyhnúť vychádzkam do prírody.
Prečítajte si aj: Skrížená alergická reakcia
Najvyššia koncentrácia peľu býva už pravidelne zaznamenaná v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach.
3. Na koncentráciu peľu z paliny či ambrózie má veľký vplyv počasie
Kým teplé slnečné jesenné dni dýchacím cestám alergikov neprajú, daždivé počasie spôsobuje zníženie výskytu peľu vo vzduchu.
Problémom býva silný vietor, ktorý odnáša peľové zrnička desiatky kilometrov od miesta výskytu rastlín. Alergikom veľmi nepomôže ani búrka, niekedy sa po nej zvykne množstvo peľových alergénov vo vzduchu zvýšiť.
4. Pri paline aj ambrózii pomáha Vincentka
Hygiena nosa patrí medzi základné spôsoby liečby alergie. Alergici nedajú dopustiť na preplachovanie nosa Vincentkou, čo je vlastne koncentrovaná minerálna voda.
Vincentka čistí nos a zároveň posilňuje imunitu, keď pomáha obnove prirodzeného prostredia nosových slizníc. Najľahšie s to ide nosovým sprejom. Na rozdiel od iných ” nosných postrekov” nie je obmedzená dĺžkou užívania ani frekvencia za deň. Niektorý si obľúbili aj kanvičkovanie, alebo kloktanie.
Pomáha aj morská voda z lekárne.
5. Alergikom na ambróziu hrozia skrížené reakcie
Alergia na byliny sa môže prejaviť aj skríženou reakciu na neznášanlivosť určitých potrvavín.
V prípade alergie na ambróziu to môže byť opuch, svrbenie pokožky a svrbenie v ústnej dutiny po tom, ako alergici zjednia niektoré druhy ovocia a zeleniny – často je to ananás, banán, cukety, citrusové ovocie, paprika, paradajka či žltý melón.
Už tradične sa objavujú alergické reakcie na bylinkové čaje a med.
6. Pozor na zeler
Skrížená potravinová reakcia hrozí aj pri paline. Ide predovšetkým o zeler, ktorý sa zvyčajne objavuje v šalátoch, polievkach či nátierkach. Problém môže urobiť nielen v surovom, ale aj v tepelne upravenom stave.
Prečítajte si aj: Intolerancia laktózy alebo alergia
Okrem dýchavice či nádchy sa môžu u alergikov objaviť vyrážky. Alergici na palinu by sa mali vyhýbať aj bylinným likérom či vermútu, kde sa táto bylina často objavuje.
7. Prejavom alergie môžete predchádzať aj životným štýlom
Ide predovšetkým o dodržiavanie niektorých hygienických zásad, na ktoré človek bez problémov s alergiou bežne zabúda. V teplejších dňoch vždy chránte oči slnečnými okuliarmi.
Po návrate z prechádzky v prírode pomôže prezliecť oblečenie a to, kde by sa mohol zachytený peľ nachádzať, oprať. Pred spaním je dobré vyvetrať, ale pozor, okno nenechávajte otvorené. Práve v noci sa totiž rastliny odpeľujú.
Najmä v horúcich dňoch je dobré používať sieťky proti peľu a vyhýbať sa turistike či športovanu v prírode. Netreba zabúdať ani na častejšie umývanie vlasov.
8. V prírodnej medicíne sa odporúčajú zvýšené dávky vitamínu C
Alergikom pomôže napríklad čaj so šípok, ideálne jedna šálka denne. Dobré skúsenosti majú pacienti aj s kurkumou, ktorá posilňuje imunitný systém a čistí nosové dutiny.