Gynekologické ťažkosti u malých dievčatiek

MUDr. Radka Vetešníková – Koubová 2

Mnoho mamičiek sa teraz iste začuduje – dievčatká a u gynekológa? To snáď nie je potrebné. Samozrejme, že preventívne gynekologické vyšetrenia dievčatiek rozhodne nie sú potrebné a ani vhodné.

Predtým bola povinná prehliadka v 15 rokoch, dnes nie je a je len na mamičkách, prípadne dcérach, kedy sa prvýkrát ku gynekológovi vyberú, ak teda nemajú žiadne ťažkosti (najneskôr od 15 rokov menštruujú, po 2-3 rokoch pravidelne atď.). Skutočne však existujú ťažkosti, kedy by malo byť dievča vyšetrené. Preberieme tie najčastejšie. 


Najprv by som odporučila vyhľadať v okolí gynekológa s atestačnou skúškou z detskej gynekológie, pretože okrem odborných skúseností je tiež zvyknutý s deťmi pracovať, nesúri ich, nadviaže s nimi najskôr kontakt. Vyšetrenie potom nie je pre dievča traumatizujúce. Veľkú úlohu tiež hrá, aby si mamička s dievčaťom vopred vysvetlili, čo sa bude diať, aby sa dievča zbytočne nebálo.

O prvom vyšetrení u gynekológa si prečítate v článku:  Ako pripraviť dieťa na gynekologické vyšetrenie

Synechia vulvae. zrast malých pyskov ohanbia.

Často nás v pôrodnici lekári o starostlivosti o dievčenské genitálie neinformujú vôbec alebo, ešte horšie, hovoria, že sa ich nemôžu dotýkať. Opak je pravdou.

Genitálie je potrebné pravidelne umývať a čistiť od tzv. smegmy, ktorá mnohokrát len vodou a mydlom “nepustí”, pretože je veľmi ,,prichytená, prilepená“. Býva typicky v ryhe medzi malým a veľkým pyskom ohanbia a je potrebné ju tyčinkou na čistenie uší namočenou do detského oleja zotrieť.

Keď na genitáliách smegma zostáva a ešte niekoľkokrát denne natrieme genitálie masťou proti zapareninám, tak sa postupne malé pysky ohanbia zlepia, zvyčajne smerom od zadočka hore.

Vo fáze zlepenia pomôže, keď si dáte vedľa pošvového vchodu palce a budete nimi hýbať do strany tak o 2-3 cm a tým pysky ohanbia mechanicky od seba oddeľovať. Toto “cvičenie” je dobré robiť po každom kúpaní.

Keď sa pysky ohanbia zlepia a neodelia, zrastú.

Na synechiu príde zvyčajne lekár pri preventívnej prehliadke v 1.roku, 18 mesiacoch či 3 rokoch. Čím neskoršie, tým horšie. Dievča čaká vyšetrenie u gynekológa, kde sa buď ambulantne podarí oddelenie synechie alebo je potrebné zrast v narkóze rozrezať. Potom sa týždeň ranka natiera masťou Dermazulen. Mamička je poučená o starostlivosti o genitálie, ktorú prevádza do školského veku (aspoň 1x týždenne).

Mamičky si niekedy synechiu pletú s panenskou blanou, ale tá je len v oblasti pošvového vchodu, u dojčených detí akoby vyliezala von. Pri synechii pošvu, ani močovú trubicu vôbec nevidíte, pretože je ukrytá pod zrastom. Varovným znamením pri synechii väčšieho rozsahu je, že dievča močí smerom dopredu.

Rast prsníkov

V tehotenstve prechádzajú placentou k bábätku ženské hormóny estrogény, preto novorodenci oboch pohlaví majú opuchnuté prsíčka. Krátko po pôrode môžu niektoré dievčatká aj krvácať.

Nález krvi na plienke mamičky obvykle vydesí, ale nie je potrebné sa báť, jedná sa o krvácanie “zo spádu estrogénov”, ktoré naraz, odstrihnutím od pupočníka, výrazne poklesli (je to rovnaké ako krvácanie v pauze pri užívaní hormonálnej antikoncepcie).

Ak ale dojčíte, tak v materskom mlieku bábätku ďalej estrogény posielate, preto niektoré dievčatká majú opuchnuté prsíčka po celý čas dojčenia. Je to dané jednak hladinou estrogénov u matky a jednak citlivosťou receptorov na estrogény u bábätka.

Po skončení dojčenia by ale prsíčka mali zmiznúť. Ak sa tak nestane, potom by už malo dievča byť sledované detským gynekológom, pretože sa môže jednať o prvý príznak predčasnej puberty a je potrebné dievča pre istotu pravidelne sledovať.

Predčasná puberta

Predčasná puberta sa prejavuje rastom pŕs, ochlpenia, ale tiež pubertálnou akceleráciou rastu (dievčatá bývajú vyššie než ich vrstovníčky), ale v nižšom veku (pod 9 rokov).

Ak ,,prepasú“ rodičia príznaky, môže dievča začať aj menštruovať. Najväčším nebezpečím predčasnej puberty nie je to, že by dievča menštruovalo trebárs od 9 rokov, ale že sa s dokončenou pubertou uzavrú rastové chrupavky a dievča by zostalo navždy výrazne malej postavy. Ak sa však na predčasnú pubertu príde včas, možno ju liečiť a dočasne zastaviť. Spolupracuje gynekológ s endokrinológom.

Výtok

Až s nástupom puberty, ktorá začína normálne cca v 9-10 rokoch, sa objavuje prirodzený pošvový sekrét, laicky výtok z rodidiel. Ak sa ale výtok objaví u mladšieho dievčatka, je vždy známkou prebiehajúcej infekcie pošvy. Vždy je potrebné zájsť na gynekológiu a výtok liečiť, inak hrozí, že infekcia prejde do chronického štádia a bude dievča sprevádzať celý život.

Pri výtoku je dôležité vyšetrenie tzv. vaginoskopom, čo je tenká trubička, ktorou sa možno aj cez panenskú blanu pozrieť do pošvy, nahrádza „dospelácke“ gynekologické zrkadlá.

U dievčat je dôležité prevedenie kultivácie a liečenie až cielene, na základe jej výsledku, pretože tým sa vyhneme tomu, že sa lekár “netrafí” a po týždni každodenného prehovárania sa zistí, že dievča potrebuje iné čípky ďalší týždeň.

Najčastejšími pôvodcami zápalu pošvy u dievčat sú

  • črevné baktérie (u dospelých žien rozhodne vedú mykózy). Tieto baktérie sa dostávajú na rodidlá v dôsledku zlých hygienických návykov, napr. úplne nesprávneho utierania po stolici zozadu dopredu alebo zo zašpinených nohavičiek.
  • Pri opakujúcich sa výtokoch je tiež potrebné myslieť na parazity. Mrľa detská žije v čreve, v noci potom samička vylieza a okolo análneho ( ritného) otvoru kladie vajíčka, to vyvoláva silné svrbenie. Dievča sa potom v noci v polospánku škriabe a zanesie si črevné baktérie na rodidlá.
  • Najmä v predškolskom veku môže výtok vyvolávať cudzie teleso (korálka, figúrka z hier, sponka do vlasov apod.) zavedené do pošvy. Niekedy je tam aj mesiace, dievča sa nepochváli, veľakrát aj zabudne. Keď sa prevedie len kultivácia z pošvy bez vaginoskopu, tak jednak môže byť výsledok skreslený z vonkajších rodidiel a jednak sa nepríde na eventuálne cudzie teleso. Výtok sa dočasne prelieči, ale čoskoro sa objaví znovu, pretože sa nevyriešila príčina, nevybralo sa cudzie teleso.

Výtok by mal byť taktiež liečený vždy pošvovými čípkami (robia sa špeciálne malé pre dievčatká), nie antibiotikami celkovo – z nich sa do pošvy dostane len nepatrná časť, tá potom na vyliečenie nemusí stačiť a zaťažujeme zbytočne organizmus dieťaťa liekmi. Keď sa dievčatko maže len mastičkou zvonka, tak samozrejme baktérie vo vnútri pošvy zostanú a ďalej prežívajú.

Úraz rodidiel

Pomerne často sa na detskej gynekológii možno stretnúť s dievčatami, ktoré majú poranenie rodidiel. Obvykle sú to pády roznožmo na čokoľvek – na rám bicykla, na preliezku, pri vyliezaní z vane, apod.

Väčšinou sú to len veľké tzv. hematómy, krvné výrony, na ktoré je potrebné prikladať ľad – chladiť a po týždni sa potom troška nareže koža a krv sa vytlačí von, sama sa nevstrebe.

Niekedy je ale potrebné previesť aj niekoľko stehov, keď je poranenie tzv. tržné. To sa potom dôkladne vyšetruje a šije v celkovej narkóze, aby dievčatko nemalo traumu a zbytočné bolesti. Ak rodič pri poranení nebol a má tržný charakter, musí sa vždy myslieť aj na pohlavné zneužitie.



Zdroj :

Tento článok bol uverejnený s písomným súhlasom zdroja.  www.starostlivostodieta.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (25 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň, dcérka má 8 rokov a už sa jej tvorí ochlpenie v oblasti genitálií. Môže to byť priznak predčasnej puberty? Ďakujem

  2. Mam spoluziacku ktora ma zapalenu posvu ale vravela my ze ide na zachod ked sa vicika a oblecie tak jej do gatiek natecie moc poomozte mi prosim

Pridaj komentár