Bruxizmus – škrípanie zubami

Mária Kopčíková 0

Neškríp tými zúbkami! Pokazia sa ti. Budeš štrbavý. Alebo nejaký iný argument použije rodič, ak jeho potomok začne škrípať zubami a naháňa mu zimomriavky. Niekedy si z nás deti robia žarty a zubami zaškrípu, lebo vedia, že trpíme už len pri tom zvuku.

Shutterstock

Pokiaľ ale v noci idete skontrolovať vaše spiace zlatíčko a namiesto pokojného dychu počujete škripot zúbkov, možno rozmýšľate či to treba riešiť alebo nie. Poďme sa spoločne pozrieť, čo si o tomto probléme myslia odborníci.

Čo je bruxizmus

Je to lekársky termín pre škrípanie zubami,  je to najznámejšia forma takej aktivity žuvacieho systému, ktorá neprináša žiadny úžitok. Zubný lekári pod týmto pojmom rozumejú aj neprimeraný tlak zubov na seba. Lekári upozorňujú na fakt, že zubovina sama a zubný aparát sa kvôli dlhotrvajúcemu preťažovaniu poškodzujú.

Bruxizmus sa objavuje cez deň, zvyčajne keď je dieťa veľmi sústredené na nejakú činnosť, alebo je v napätí, a potom v noci – uvádza sa, že sa objavuje vo všetkých fázach spánku.

Tento problém sa častejšie vyskytuje u detí, než u dospelých. Udáva sa, že sa objaví asi u 50% dojčiat vo veku 10 – 12 mesiacov pri prerezávaní zubov. U starších detí sa vyskytuje asi v 10 – 20%.

O bruxizme sa častejšie hovorí u detí s detskou mozgovou obrnou, s mentálnou retardáciou a s hyperkinetickou poruchou. Výrazným predispozičným faktorom sú vrodené anomálie zubov a skusu. No a samozrejme už spomínaný stres.

V detskom veku tento problém prináša so sebou častejšie nočné budenie, čo môže mať za dôsledok narušenie denného režimu dieťaťa.

Prečo vlastne škrípeme zubami

Medzi odbornou verejnosťou dlho prevládal názor, že škrípanie zubov je vyvolávané rušivými zubnými kontaktmi pri žuvaní. Po ich odstránení vy však bruxizmus musel zmiznúť. Toto sa ale nepotvrdilo. Neskôr sa začal presadzovať názor, že príčina sa nachádza v centrálnom nervovom systéme. Potom je možné aj bruxizmus zaradiť k poruchám spánku.

Špecificky u detí sa bruxizmus môže objaviť ako dôsledok toho, že:

  • horné a dolné zuby nie sú správnej rovine,
  • je to reakcia na bolesť ucha alebo zubov,
  • je dieťa po tlakom, v napätí alebo sa zlostí (na to je iste príčin v živote dieťaťa dosť a dosť).

Škrípanie zubami zvyčajne nemá nejaké silne negatívne sprievodné znaky. Avšak u niektorých detí môže spôsobiť poškodenie zubnej skloviny, bolesti v tvári alebo v čeľusti. Plus je to zvukovo nepríjemné pre ostatných členov rodiny alebo spolužiakov.

Shutterstock

Diagnostika a liečba bruxizmu

Väčšina detí, ktorých sa škrípanie zubami týka, si neuvedomuje, čo robí. Preto sú to zvyčajne rodičia či súrodenci, ktorí si uvedomia, že je nejaký problém. To, čo by ste si mohli všimnúť u dieťaťa, je:

  • hluk, nejaké zvuky v čase spánku dieťaťa,
  • sťažnosti na bolesť v čeľusti alebo bolesti tváre v dopoludňajších hodinách,
  • bolesť pri žuvaní.

Ak máte podozrenie na bruxizmus, navšívte zubného lekára, aby skontroloval prípadné štiepanie zubnej skloviny a citlivosť zubov.

Peter Špalek z Neurologickej kliniky SZU hovorí, že bruxizmus sa diagnostikuje na základe klinických príznakov. Potom pri špeciálnom vyšetrení v spánku sa počas bruxizmu registruje zvýšená rytmická aktivita žuvacích svalov vo všetkých štádiách spánku. Tiež pripomína, že u všetkých pacientov je potrebné EEG vyšetrenie, aby sa vylúčilo, či rytmické zášklby v žuvacom svalstve nemôžu byť epileptického pôvodu.

Čo sa týka liečby bruxizmu, tak väčšina zdrojov sa zhoduje v tom, že neexistuje žiadna terapia, ktorá by pacienta trpiaceho týmto problémom úplne „oslobodila“ od jeho ťažkostí. Existuje však viacero možností, ako ťažkosti zmierniť.

Prečítajte si: 6 tipov, ako pomôcť dieťaťu, čo škrípe zubami.

Spracované podľa: kidshealth.org, primar.sk, bedekerzdravia.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár