Emócie a nedôvera. Prečo (ne)očkujeme?

Saša/redakcia 0

Lekár, susedia, internet, farmafirmy – čo všetko a ako ovplyvňuje rodičov pri očkovaní ich detí? Slovenskí vedci sa v prieskume na postoj k očkovaniu opýtali budúcich matiek i rodičov. Na názor sa ale pýtali aj vyslovených odporcov očkovania.

Foto: Ingimage

Vedci z Ústavu experimentálnej psychológie SAV riešili v rámci projektu VEGA sociálne vplyvy v individuálnom rozhodovaní.

„Pýtali sme sa na skúsenosti s očkovaním, zdroje informácií a postup rozhodovania pri očkovaní ich detí,“ vysvetľuje Mária Hatoková z vedeckého tímu.

„Skúmali sme zrozumiteľnosť a presvedčivosť najčastejších spôsobov prezentácie proočkovacích posolstiev, ktorými zdravotnícke autority snažia presvedčiť verejnosť o prínosoch očkovania. Identifikovali sme témy a argumenty zástancov a odporcov očkovania.“

Na Slovensku je podľa zákona povinné očkovanie pre niektoré choroby u detí do šesť rokov. Výskum sa podľa Márie Hatokovej nesnaží argumentovať v prospech očkovania ani proti nemu, ale zmapovať, ako túto tému vnímajú respondenti.

Vedci sa zameriavali aj na to, ako sa na ich názoroch prejavujú sociálne vplyvy.

Foto: Ingimage.com

Chýba nám kľúč k správnemu rozhodnutiu

Rozhodovanie sa rodičov o očkovaní je príkladom zložitého rozhodovacieho procesu. Ľahko dostupné sú niekedy až zaplavujúce informácie o pozitívach a negatívach očkovania z viac či menej spoľahlivých zdrojov, zároveň chýba akýsi kľúč vedúci k “správnemu” rozhodnutiu.

„Rodičia unavení zložitým zvažovaním pre a proti v snahe urobiť zodpovedné a obhájiteľné rozhodnutie siahajú po rozhodovacích skratkách – heuristikách. Spoliehanie sa na sociálne informácie je jedna z nich,“ vysvetľuje Mária Hatoková.

Ide predovšetkým o opakované odvolávanie sa na názory blízkych alebo inak významných osôb vo svojom okolí, aby podporili svoje názory a vymedzili sa voči názorom, s ktorými nesúhlasia.

Súčasťou je aj zdieľanie pozitívnych či negatívnych príbehov o očkovaní vo svojom okolí. 

Foto: Ingimage.com

Emócie, dôvera a farmafirmy

Svoju rolu pri rozhodovaní určite zohrávajú aj emócie. Dôležitú úlohu má dôvera alebo nedôvera rodičov v zdravotnícky systém. Osobitne sa spochybňovali úmysly farmaceutického priemyslu.

„V súčasnosti vidíme zmeny vo vnímaní lekárskej autority. Rodičia očakávajú zdieľané, čiže spoločné rozhodovanie o zdravotných záležitostiach svojich detí, chcú partnerstvo namiesto autoritárskeho prístupu lekára,“ opisuje odborníčka.

Rodičia si uvedomujú potrebu udržania kolektívnej imunity, dôležitejšie je však pre nich zdravie ich vlastného dieťaťa a majú strach pred jeho poškodením.

V téme strachu z očkovania svojich detí je podľa Márie Hatokovej dôležité rozlišovať, či sa rodičia viac obávajú následkov chorôb, proti ktorým sa očkuje, alebo vedľajších účinkov vakcín.

Tento strach je prirodzený a je súčasťou rodičovstva, a očakávaný pocit viny, ak by bolo dieťa tak či onak poškodené, významne prispieva k voľbe stratégie, ako rodičia zdravie dieťaťa chránia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár