Autor: Mária Kopčíková

Bolestivá menštruácia u dievčat

Keď si spomínate sa svoje prvé stretnutia s každomesačným cyklom, čo vám napadá? Aké informácie ste dostali od mamy, babky, aké to pre vás bolo. Dovolím si predpokladať, že väčšina žien nespomenie nič moc príjemné, ako že „tešila som sa“ alebo „užila som si to“.

menzes, krvacanie, perioda
ingimage

 

Tiež by som spadala do tejto kategórie žien, a nielen vtedy, pred X rokmi.

Asi pred ¾ rokom som zachytila na STV dokument slovenskej autorky Mesiac v nás, ktorý sa celých svojich 70 minút venuje menštruácii, jej prežívaniu ženami, dáva podnety na zamyslenie sa nielen nad ženským cyklom ako takým, ale aj nad tým, čo z toho vlastne môžeme mať – získať. Bolestivosť pri menštruácii je jedna z tém a keď budete mať chvíľu čas, pozrite sa na film, možno aj spolu s vašimi dorastajúcimi dcérami.

Bolestivá menštruácia – dysmenorrhea

Takmer 60% žien trpí pri menštruácii bolesťami, niektoré sú na prvé 1 – 2 dni „vyradené z prevádzky“. Gynekologička Christiane Northrupová (Žena – tělo a duše) sa domnieva, že je tomu sčasti preto, že vo vzťahu k našim telám niečo nie je v poriadku, že sme v konflikte s vlastnou  ženskosťou a očakávaniami, ktoré na nás kladie spoločnosť.

Dysmenorrhea sa delí na dva typy:

Prečo menštruácia bolí?

Na tomto bode sa úplne presne nezhodujú ani odborníci z oblasti gynekológie a psychológie. Približne pred polstoročím sa presadzovala myšlienka, že menštruačné bolesti sú najmä psychického rázu a súvisia s tým, že žena nie je šťastná že je ženou.

Od konca 70. rokov 20. storočia sa začali objavovať štúdie, ktoré potvrdzovali, že žena, ktorá trpí menštruačnými bolesťami má v menštruačnej krvi vysokú hladinu prostaglandínu F2 alfa. Keď sa tento hormón v priebehu odlučovania sliznice maternice dostane do krvi, maternicu postihnú kŕče, čo spôsobuje známe bolesti.  

Iná teória predpokladá, že bolesti spôsobuje zhoršený odtok krvi, napríklad kvôli zlej polohe maternice.

A aby sme sa vrátili k faktorom ktoré „sú v hlave“ a nie v bruchu - vysoký počet dysmenorrhey u mladých dievčat sa vysvetľuje aj tým, že dievčatá sú zle poučené a očakávajú, že menštruácia bude bolestivá, a preto ju aj ako nepríjemnú prežíva (tu je možno otázka na nás mamy, ako svoje dcéry informujeme, aký kód im odovzdáme. Nie je to tak trochu podobné ako s pôrodnými strastiplnými historkami?).

Zrejme všetky vyslovené hypotézy nesú istý diel pravdy. Niektorým dievčatám sa bolestivá menštruácia zmierni nasadením hormonálnej antikoncepcie (stabilizovaním hormónov), inej pomáhajú uvoľňovacie masáže alebo cvičenie, ďalšia sa dysmenorhey zbaví až po pôrode.

Ako si pomôsť pri bolestivej menštruácii

Možností je viacero, pomôže úprava stravy, bylinky, či cvičenie.

Viac o úľave od bolesti počas menštruácie si prečítajte tu. 

Spracované podľa: Christiane Northrupová: Žena – tělo a duše