Predčasne narodené deti

Tatiana Šušková, publicistka 3

Potrebujú predčasne narodené deti inkubátor? Cítia deti za sklenenou stenou prítomnosť rodiča? Aké sú najčastejšie príčiny predčasného pôrodu? Dá sa predpokladať, ktoré zdravotné komplikácie môžu vyvolať predčasný pôrod? Ako je to s kvalitou života nedonosených detí?

Tatiana Šušková si pozvala do relácie Slovenského rozhlasu „ PIATKY PRE MATKY“ hosťa – Doc. MUDr. Darinu Chovancovú. Uverejňujeme ich rozhovor:

 

  • Inkubátory na jednotke intenzívnej starostlivosti nie sú nikdy prázdne.
  • Všetko má určitý význam. Ak je bábätko nezrelé, potrebuje stabilnú teplotu, ktorú mu zabezpečuje inkubátor, pretože si nedokáže udržať telesnú teplotu, keďže ešte malo byť nejaký mesiac v maternici. Preto je umiestnený v inkubátore na mäkkej podložke uložené do polohy, v ktorej sa snažíme uvoľniť bábätko tak, ako sa nachádzalo v maternici – v klbku. K tomu slúži aj „U“ – úzky vankúšik, v ktorom je navlečená plienočka a bábätko sa môže do klbka vypolohovať, aby bolo relaxované, pokojné. Má zavedené hadičku cez nos, je to sonda, ktorou ho kŕmime, ktorá vedie do žalúdka. Bábätko v pravidelných intervaloch dostáva mlieko do žalúdka. Môže byť aj v podpornej infúzii, aby sme mohli podporiť jeho výživu, pretože výživa je veľmi dôležitou súčasťou liečby nezrelých detí. Ak by sme nedokázali dieťa pokryť všetkým tým, čo potrebuje, nielenže nebude rásť, ale nebude ani dýchať, pretože nebude mať dosť energie na dýchanie. Veľmi detailne preratúvame všetky kalórie, živiny, ktoré bábätko potrebuje, aby sme zabezpečili jeho fungovanie mimo maternice, kde ho živinami zásobovala cieva, ktorá prinášala od matky cez placentu všetky potrebné lásky aj s kyslíkom.

  • Cítia deti za sklenenou stenou inkubátora prítomnosť rodičov?
  • Určite. Máme skúsenosti s bábätkami, ktoré sú často nepokojné, ale keď príde matka, ktorú poznajú po hlase, ktorý si z obdobia vnútromaternicového života pamätajú, upokoja sa. Ak sú klinicky stabilizované, snažíme sa prikladať bábätká na hrudník matky. Zistili sme, že takéto „klokankovanie“ veľmi bábätká upokojuje a skracuje sa tým aj doba hospitalizácie, pretože bábätko lepšie spí, je, rýchlejšie prospieva, znižuje sa percento komplikácií.
    Hoci sú priestory novorodeneckej kliniky na Antolskej ulici v Bratislave vyhradené malým bábätkám, personál s radosťou víta aj väčších návštevníkov.

    Predčasne narodené deti.

  • Hmotnosť novorodenca pri normálnom pôrode sa pohybuje. Deti sa rodia zvyčajne v 38.-40. týždni. Sú však deti, ktoré sa pýtajú na svet skôr. Kedy hovoríme o predčasne narodených deťoch?
  • Z hľadiska posudzovania novorodenca hodnotíme dva aspekty. Jedným je hmotnosťou – cca 3000 g je normálna hmotnosť dieťaťa, ktoré sa narodí v termíne. Ďalší faktor, ktorý nám hovorí aj o tom, aké komplikácie dieťatko bude mať, je, v ktorom gestačnom týždni sa narodí. To znamená, 9 lunárnych mesiacov trvá tehotnosť. Ak sa dieťa narodí skôr, znamená to, že sa narodí pred 37. týždňom – to je hranica daná Svetovou zdravotníckou organizáciou. Ak sa narodí pred 37. týždňom, už ho považujeme za predčasne narodené. Takéto dieťa môže mať z nezrelosti rôznych systémov komplikácie. Čím kratšie tehotnosť trvá, tým je bábätko nezrelšie, až sa dostávame na hranicu, kedy dieťa nie je schopné prežiť mimo maternicového života. Je to hranica viability, o ktorej sa diskutuje, je to okolo 25.týždňa, podľa niektorých krajín aj neskôr, pretože šance na prežitie sú v týchto veľmi nízkych gestačných týždňoch malé a zvyšuje sa percento komplikácií.
    Ďalšou kategóriou je hmotnosť, ktorá nám hovorí, aká bola výživa plodu počas vnútromaternicového života a môže sa kombinovať – nemá dobrú výživu a narodí sa predčasne – to je najhorší variant, ktorý môže ďalej skomplikovať stav novorodenca po pôrode.

  • Dôležitá je starostlivosť v tehotenstve, aby lekári vedeli zistiť, či sa matky nachádzajú v rizikovom stave.
  • Prenatálna starostlivosť je dôležitá. Každá žena, ktorá otehotnie, by mala chodiť na pravidelné kontroly, aby sa dal včas odhaliť patologický proces, ktorý môže ohroziť matku, ale aj komplikovať priebeh tehotnosti.

  • Aké sú najčastejšie príčiny predčasného pôrodu?
  • Patria sem socioekonomické príčiny, ktoré súvisia s ťažkou prácou, ďalej psychologické – stres, depresia, domáce násilie, ale aj dôvody pôrodnícke – ak boli predtým vykonané potraty alebo dnes programy, ktoré vedú k umelému oplodneniu, zvyšujú počet plodov v tehotnosti a tým sa zvyšuje riziko predčasného pôrodu.

  • Je tehotenská cukrovka indikáciou predčasného pôrodu?
  • Je veľmi vážnou komplikáciou tehotnosti a vyžaduje dôsledné sledovanie a spoluprácu diabetológa a gynekológa. Keď je dobre kompenzovaná, dá sa prejsť určitým komplikáciám. Ale mnohé bábätká, ktoré sa narodia matkám, ktoré majú cukrovku, sú zdravé, majú šancu na plnohodnotný život, pretože sa zabezpečila dobrá starostlivosť. Ale matka môže predčasne porodiť aj v súvislosti s cukrovkou.

  • Viete predpokladať, že niektoré zdravotné komplikácie môžu vyvolať predčasný pôrod?
  • Rizikových faktorov, ktoré spôsobujú predčasný pôrod, je viac. Niekedy sa ani v spolupráci s pôrodníkom nepodarí odhaliť príčinu predčasného pôrodu. Vždy závisí aj od priebehu konkrétnej tehotnosti, ktorá tými komplikáciami nám môže naznačovať, že môže k predčasnému pôrodu dôjsť. Vtedy sa matky hospitalizujú na rizikovom tehotenstve a sleduje sa stav plodu a aj zdrav matky. Je to dosť široký problém. Niekedy nemusíme príčinu predčasného pôrodu poznať.

  • Ak sa niektoré matky vzpierajú, že sa cítia dobre a nechcú si ísť ľahnúť do nemocnice na oddelenie rizikového tehotenstva, je asi dobré poslúchnuť lekárov. Pri predčasnom pôrode je dôležité, aby sa dieťa nemuselo prevážať sanitkami.
  • Z hľadiska starostlivosti o ženy, ktorým hrozí predčasný pôrod, je dôležité si uvedomiť, že pokiaľ plod netrpí nedostatkom kyslíka, nie je podvyživený, nie je v infekčnom prostredí, sme vďační za každý deň, ktorý bábätko môže prežiť v maternici. Ak hrozí predčasný pôrod, najlepším transportným inkubátorom, miestom, ako sa dá najlepšie transportovať takéto bábätko, je maternica vlastnej matky. Preto sa na celom svete organizujú tzv. perinatologické centrá, špecializované pracoviská, kde sú tímy odborníkov z hľadiska pôrodníkov, neonatológov, odborníkov v starostlivosti o novorodenca, ktorí sa dohodnúť na tom, ako viesť pôrod a ako sa postarať o takéto bábätko. Ideálom je, keď IS pre novorodenca je cez okno spojená s pôrodnou sálou.

  • S akými problémami prichádzajú na svet nedonosené deti? Ako môže vyzerať kvalita ich života?
  • Všetko závisí od týždňa, kedy sa bábätko narodí. U dieťaťa, ktoré sa narodí predčasne, môžu byť všetky systémy nezrelé, tzn. nie sú ešte pripravené na to, aby dieťa fungovalo mimo maternice. My sa snažíme simulovať situáciu, aby sme zlepšili a predĺžili čas, pokiaľ sa jednotlivé systémy zadaptujú. Na 1. mieste je u týchto detí neschopnosť udržať si telesnú teplotu, ďalej majú nezrelú kožu, dýchací systém, narušená cirkulácia a je aj zvýšené riziko infekcií, lebo obranyschopnosť týchto detí je oslabená. Trávenie – enzýmy sa tvoria neskôr. Starostlivosť je zameraná na to, aby sme preklenuli toto obdobie a zlepšili prognózu detí, ktoré pripravíme do života bez nejakého handicapu.

    Odznelo v relácii Slovenského rozhlasu Piatky pre matky.

     

    1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
    Loading...

    Komentáre k článku

    1. ahoj volam sa katka mam 24rokov.v19som porodila predcasne synceka mala som 32tyzdnov.lezel 3mesiece v presove ked som ho priniesla domov nebol celom v poriatku po niekolkich mesiacov mu zistili espilepsiu a aj zosalabnute dolne koncatiny.dnes uz ma tri roky a este nechodi ako to je mozno preco predcasne deti maju niejaky problem poradte mi diki

    2. ahoj volam sa katka mam 24rokov.v19som porodila predcasne synceka mala som 32tyzdnov.lezel 3mesiece v presove ked som ho priniesla domov nebol celom v poriatku po niekolkich mesiacov mu zistili espilepsiu a aj zosalabnute dolne koncatiny.dnes uz ma tri roky a este nechodi ako to je mozno preco predcasne deti maju niejaky problem poradte mi diki

    3. Ak sa vám stalo, že vaše dieťatko sa narodilo predčasne, dokonca veľmi predčasne, nezúfajte. Sama mám dcérku, ktorá sa mi narodila v 29. týždni a vážila 1300g. Teraz je z nej dvojročná slečna, veľmi šikovná, dokonca šikovnejšia ako jej vrstovníci narodení v riadnom termíne. netrpí žiadnymi následkami a robí nám veľkú radosť.

      Veľa zaujímavých informácií k predčasne narodeným detičkám nájdete aj v priloženom linku:

      http://www.biobaby.sk/produkt/625_predcasne_narodene_dieta.aspx

    Pridaj komentár