Detské chorobyKeď to bolí

Suché a sekundárne topenie – aké ich sprevádzajú príznaky

 Mária Kopčíková   25.06.2016   0

Pred krátkym časom sa stalo nešťastie na jednom zo slovenských kúpalísk a utopil sa tam 4-ročný chlapček. K nešťastiu však nedošlo pri pobyte dieťatka vo vode, ale až neskôr.

Tento nešťastný prípad pritiahol väčšiu pozornosť ľudí k pojmom tzv. „suché utopenie“ a „sekundárne utopenie“.

Zdroj ingimage.com

 

Suché či sekundárne topenie

Nie je to to isté, napriek tomu, že tieto dva pojmy sa často používajú ako synonymá. O čo teda ide?

Pri tzv. mokrom topení problém nastáva vniknutím vody do pľúc. Asi u 10 – 20% prípadov k tomuto nedôjde, ale prúd vody, ktorú dieťa prehltlo, môže spôsobiť kŕč hlasiviek – tzv. laryngospazmus. Kŕč hlasivkovej štrbiny vlastne spôsobí nepriechodnosť dýchacích ciest a nastáva tak problém s okysličovaním organizmu. Postihnutému tak hrozí riziko udusenia. Toto je ono tzv. suché utopenie.

„Keď sa voda dostane k hlasivkovej štrbine, vznikne kŕč hlasiviek následkom podráždenia, to je automatický reflex. Tomu sa nedá zabrániť. Keď sa kŕčovite uzavrú, neprechádza vzduch do pľúc a takisto nie je možné vydýchnuť.  Za 2-3 minúty prestanú fungovať mozgové bunky, človek upadne do bezvedomia“, opisuje mechanizmus suchého topenia záchranách MUDr. Dobiáš.

Príčinou laryngospazmu môže byť aj plávanie s plným žalúdkom a následné vdýchnutie žalúdočného obsahu. K suchému utopeniu dochádza v krátkom čase po pobyte vo vode.

O sekundárnom u/topení hovoríme vtedy, ak sa do pľúc dieťaťa dostal malý objem vody, ktorý perspektívne spôsobí opuch pľúc alebo vyvolá zápalový proces. Voda vnikajúca do pľúc poškodzuje látky na povrchu pľúcnych mechúrikov a dochádza k opuchu pľúc. Objavuje sa pena v ústach.

Tento problém sa nemusí prejaviť hneď po pobyte vo vode, ale až do cca 24 hodín. To, že sa dieťa dostalo pod vodou ne niekoľko sekúnd, sa vám vôbec nemusí javiť ako dramatické, no je veľmi dôležité venovať pozornosť tomu, ako neskôr reaguje.

Zahraničné zdroje uvádzajú veľmi nízke percento výskytu týchto dvoch problémov, okolo 1 – 2%. Netreba teda žiť v neustálom strachu z toho, že ak pôjdete s deťmi ku vode, vždy im hrozí najaký problém. Je to však dobrý dôvod na ostražitosť. 

Určite si prečítajte: Ako spoznám, že sa niekto topí.

Rozdiel medzi slanou a sladkou vodou

Pri problémoch s topením je rozdiel, či problém nastal v slanej či sladkej vode. Pri aspirácii (vdýchnutí) slanej morskej vody, ktorá je hypertonická oproti krvi, tzn. voda v pľúcach je slanšia ako krv, dochádza k prestupu krvných tekutín a bielkovín z telového obehu do pľúc a rýchlo k opuchu (edému) pľúc.

Ak niekto vdýchne sladkú vodu, ktorá je naopak hypotonická, tzn. krv je slanšia ako voda v pľúcach, dochádza k vstrebaniu vody z pľúc do krvného obehu, pritom dochádza k poškodeniu štruktúry pľúcnych mechúrikov s následným opuchom pľúc. Pri vdýchnutí veľkého množstva sladkej vody vzniká hemolýza (rozpad červených krviniek).

Zdroj: ingimage.com

 

Príznaky možné suchého či sekundárneho topenia

Rodičia alebo opatrovatelia, zohrávajú v prevencii topenia, či utopenia významnú úlohu. K utopeniu môže prísť veľmi rýchlo.

Na prvom mieste je potrebné deti sledovať pri kúpaní, či už je to bazén na záhrade alebo otvorené more. Obzvlášť zraniteľné sú deti do piatich rokov veku, pretože hoci vedia plávať, môžu pri prehltnutí vody rýchlo spanikáriť.

Čo si treba na dieťati všímať:

  Jeho  aktivitu, ospalosť – dieťa, ktoré dovtedy bolo veľmi aktívne, bláznilo sa, skákalo, je zrazu akoby unavené. Posedáva, polihuje ... To by mohlo znamenať, že v jeho tele sa prejavuje nedostatok kyslíka. Nikdy takéto dieťa nedávajte do postele, aby si oddýchlo, kým ho nevyšetrí lekár.  

  Dýchanie  - ak zaznamenáte zvýšenú dychovú činnosti, rýchle plytké dýchanie, je to znakom toho, že by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

  Kašeľ - pretrvávajúci kašeľ alebo kašeľ spojený so zvýšenou dychovou činnosťou, je potrebné skontrolovať.

  Zábudlivosť alebo zmeny v správaní. Pokles kyslíka v krvi môže spôsobiť u vášho dieťaťa pocit nevoľnosti alebo mdloby.

  Zvracanie. Zvracanie je známkou stresu, telo takto reaguje v dôsledku zápalu a niekedy aj nedostatku kyslíka, tiež sa môže objaviť pretrvávajúce grganie. 

Mohlo by vás zaujímať: Ako minimalizovať riziká pri záhradnom bazéne.

Čo robiť pri podozrení na suché či sekundárne topenie 

  1. S dieťaťom treba vyjsť z vody už pri náznaku topenia sa alebo po vdýchnutí väčšieho množstva vody.
  2. Pľúca treba zbaviť vody, dieťa umiestnite do polohy naboku alebo na bruchu.
  3. Ak dieťa dýcha, musí si oddýchnuť a upokojiť sa.
  4. Dýchacie cesty by mal v každom prípade skontrolovať lekár.
  5. Pri bezvedomí po topení treba dať dieťa do stabilizovanej polohy a bezodkladne volať 155.

Čas je v takomto prípade veľmi dôležitý, lebo lekári dokážu skontrolovať a priebežne sledovať zásadné signály, urobia röntgen hrudníka a prípadne dokážu akútne zasiahnuť podávaním kyslíka.

Spracované s použitím: is.muni.cz, webmd.com, parents.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised