Horúčka u detí

MUDr. Katarína Fabriciová 16

Určite ste sa u svojho dieťatka stretli s náhlou zmenou správania: inak mimoriadne čulé až neposedné dieťa sa samo ukladá a zaspí v úplne nezvyčajný čas. Únavu často sprevádzajú lesklé očká a keď priložíme na čelo ruku – je to jasné.

O zvýšenej teplote – subfebrilite – hovoríme, ak teplota meraná v podpazuší (axilárne) stúpne nad 37ºC (teplotu v konečníku – tzv. rektálnu teplotu nameráme o 0,5ºC vyššiu). Ak telesná teplota stúpne nad 38ºC, ide o horúčku, teplotu nad 41ºC nazývame hyperpyrexia.

Zdroj: istockphoto.com

Čo spôsobuje zvýšenie teploty?

Tzv. pyrogény – najčastejšie cudzorodé látky. Môžu nimi byť baktérie, vírusy alebo chemické látky, ktoré sa do organizmu dostanú zvonku. V niektorých prípadoch aj organizmus sám môže „vyrobiť“ látky, ktoré spôsobia zvýšenie telesnej teploty. Pyrogény pôsobia na centrálny nervový systém, kde sa nachádza centrum pre udržiavanie teploty. Spustia sa na seba nadväzujúce reakcie a výsledok vidíme na stupnici teplomera.

Je potrebné vedieť, že zvýšenie teploty patrí medzi obranné reakcie, organizmus sa touto formou bráni voči votrelcom, aktivuje si imunitné reakcie. Do hodnoty 38ºC by sme preto teplotu nemali aktívne znižovať. Správne obranné mechanizmy začínajú totálne zlyhávať, ak sa teplota blíži k 40°C.
Preto je dôležité chorému dieťaťu merať telesnú teplotu teplomerom a nespoliehať sa len na odhad.
U inak zdravého dieťaťa by sme mali zasiahnuť vždy, ak sme namerali viac ako 38,5°C.

Najbežnejším liekom, ktorý môžeme použiť aj u novorodenca, je paracetamol: Nájdeme ho vo forme Paralenu, (čípky, tabletky,) Panadolového, Paracetamolového sirupu. Ktorú z uvedených foriem zvolíme, závisí od veku a práve prebiehajúceho ochorenia.

Ak má teplotu dieťa, ktoré vracia, siahnime po čípku. Ak je choré dojča do 1 roku, ktoré hnačkuje, skôr si poradíme so sirupom ako s tabletkami. Dôležité je ustriehnuť dávku: Paracetamol sa bežne podáva v dávke 10 mg/kg telesnej hmotnosti a dávku, nie častejšie ako každých 6 hodín. Prakticky vzaté, ak chceme podať Paralenový čípok 5kg vážiacemu bábätku, tak podáme 50 mg – to znamená ½ zo 100 mg čípku. Dávku môžeme zopakovať o 6 hodín.

U detí starších ako 3 mesiace môžme podávať ibuprofen. V lekárni ho dostaneme ako sirup Nurofen, Brufen (u Brufenu sa odporúča podávanie od 6 mesiacov veku a nie deťom s nižšou hmotnosťou ako 7 kg) alebo tabletky Ibuprofen, Ibalgin. Používa sa aj pri iných ťažkostiach ako horúčka. Jeho podávanie pri zvýšenej teplote je dostačujúce v dennej dávke 20 mg/ kg telesnej teploty. Toto množstvo môžeme rozdeliť na 3-4 dávky.

Opäť príklad: 12 kg vážiace dieťa má na celý deň potrebu 240 mg ibuprofenu, ak zrážame teplotu. Jednotlivú dávku 80 mg môžeme aplikovať každých 8 hodín. V 5 ml sirupu je 100 mg, takže jednorázovo podáme 4 ml. Ak budeme liek podávať každých 6 hodín, tak jednotlivá dávka bude 60 mg.

Zdroj: istockphoto.com

Ale čo spraviť, keď teplota vôbec neklesla

alebo o tri hodiny je ešte vyššia? Po podaní lieku treba počkať minimálne 30 minút, kým teplotu skontrolujeme. Ak sa úplne zbytočne snažíme očami zastaviť stúpajúce hodnoty na teplomeri aj po tomto čase, máme dve možnosti. Ak dieťa nemá známky závažnej centralizácie krvného obehu- to znamená ľadové ruky a nohy – môžeme zvoliť fyzikálne ochladenie buď zábalom, alebo vlažnou sprchou.

Pri zábale vždy chladíme hrudník a nie končatiny. Zábal necháme pôsobiť 10 minút, potom celú procedúru zopakujeme. Po druhom zábale premeráme teplotu. Ak uprednostníme sprchu, musíme vedieť, že teplotu vody z príjemnej postupne znižujeme na vlažnú, nikdy nie studenú! Dieťatko nenecháme pod sprchou dlhšie ako 1 minútu. Kožu neutierajme úplne dosucha, aj odparovanie z kože pomáha znižovať teplotu.

Môže sa stať, že po niekoľkých hodinách je teplota opäť vysoká. Paralen sme už podali, zábaly taktiež. Ak dieťa prijíma dostatok tekutín, môžeme si pomôcť kombináciou paracetamolu a ibuprofenu, to znamená, že po 2-3 hodinách od podania jedného z nich využijeme druhý liek. Tu je skutočne dôležité upozorniť na dostatočný príjem tekutín u dieťaťa. Aj lieky na znižovanie teploty môžu mať svoje nežiaduce účinky, ktoré by sa mohli skôr prejaviť pri nedostatočnom zavodnení organizmu (vtedy dosahujú relatívne vyššie koncentrácie v krvi) a ich súčasnej kombinácii.

Dieťa s horúčkou nikdy nebalíme takpovediac do dvoch perín. Malé deti sa nevedia efektívne potiť a mohli by sme spôsobiť prehriatie organizmu. Dieťa v závislosti od teploty okolia necháme len v pyžamku alebo ho zakryjeme ľahkou prikrývkou.

Ak sa napriek nášmu úsiliu nedarí teplotu znížiť pod 38,5ºC, sme si neistí svojim postupom alebo sa nám nepáči správanie dieťaťa, vždy vyhľadajme lekársku pomoc.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (70 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ahojte tiež mam z druhim dietatom take iste problemi ked je chory vždy ma vysoke horučki a to je skoro každy druhi mesiac a tiež sa osvedčili miešanie nurofen sirup a po 2 hodinach čipok paralen kombinacia a potom je to ok zwinker

  2. Váš komentárahojte tiež mam z druhim dietatom take iste problemi ked je chory vždy ma vysoke horučki a to je skoro každy druhi mesiac a tiež sa osvedčili miešanie nurofen sirup a po 2 hodinach čipok paralen kombinacia a potom je to ok zwinker

  3. paracetamol je hepato- a nefrotoxicky, ibubrofen je karcinogen, tak si vyberte. lieky su potrebne, ale netreba ich pouzivat casto a bezhlavo.

  4. dobry den vie mi niekto poradit co mozem dat 4mesacnemu chlapcekovi nieco po ockovani na horucku.a kedy mu mozem dat nieco ked bude mat vyssiu ako 38 ci ako.Dakujem

  5. Tiež poznám takú situáciu, keď dieťa má iba horúčku a nič iné. No keď nie je horúčka vyššia ako 38, dávam dieťatku iba zábaly a veľa piť. Pri vyššej tabletky.

  6. Áno, keď mala dcérka iba horúčku a nič iné, čakala som 2 – 3 dni, dávala lieky a zábaly a keď horúčka bola aj tak, išla som k lekárovi. No pri horúčke vyše 39 by som nečakala a išla odrazu.

  7. Keď je iba horúčka vyše 38 – 38,5, dávam lieky, no dieťa nesmie vracať. Pri vracaniu čipky, no u vätšieho dieťaťa ich nemá každý pri sebe, odporúčam preto kúpiť aj čipky. Osvedčilo sa.

  8. Áno mala som to isté, dcérka mala horúčku a nič iné. Dva dni som čakala a keď horúčka bola stále 37 , 8 – 38, dala som jej lieky. Tri razy odporúčanú dávku a bolo po horúčke. zwinker

  9. Pripajam sa s dobrou skusenostou s liekmi. Aj ked syn vracal cely den, po liekoch nevracal, ostal v nom a rychlo zaspal, lebo horucka bola rychlo prec a celu noc pekne spal.

  10. Lieky sa osvedčili aj nám. Po očkovaniu som dala vždy preventívne polovičnú dávku, keď som zbadala, že je synček neklidný alebo viac plače.

  11. Ak mala dcérka horúčku nad 38, vždy som dávala lieky, čipky alebo sirup, keď mala vyše roka. Zaberá rýchlo a celú noc pokojne spávala, nezobudila sa. Do 38 lekárka odporúčala nerobiť nič, no ne vždy som vydržala. Keď plakala a zle spávala, dala som jej lieky aj pri nižšej horúčke.

  12. no, ta teplota a nic ine, to moze byt aj 6. choroba, na 3. den vyskocia vyrazky…Moj syn ma tiez teploty z ockovania a vzdy sme museli pouzit lieky a dalsi den uz mu nic nebolo. A ani striedat sme nikdy nemuseli, ale viem, ze tak po 4 hodinach.

  13. mate niekto skusenost ze dieta ma teploty a nic ine…vyskoci mu teplota 38 stupnov a nemame ani sopliky ani kasel takto sa to taha 3-4 dni a je pokoj,predtyzdnom sme to mali a teraz zasa

  14. dobrý den….moja 2,ročná dcera je chorá,najprv to vyzeralo,že je len prechladnutá,no včera sa jej teplota vyšplhala až nad 38st.celzia,dnes rano je to už 38,9….zdda sa mi ,že má studene nohy ale celá horí…je očkovaná prevenarom 13….

  15. mam otazku ak nezaderie proti horucke napriklad cipok po akom intervale mozem podat dietat iny liek .dakujem

Pridaj komentár