Aj Vám už tečie z nosa a deti znovu kašlú? Bacily sa nám tuším šíria geometrickým radom.
Medzi príznaky chrípky patrí:
- horúčka (nad 38 stupňov Celzia),
- bolesť hrdla,
- suchý, dráždivý kašeľ,
- upchatý nos,
- bolesti hlavy, svalov, kĺbov,
- strata chuti do jedla,
- silná únava, vyčerpanosť.
Nechceme vás strašiť. Skôr naopak: ak už nemáte chuť bežať k pediatrovi po x-tý sirup proti kašľu, či nebodaj antibiotiká, prečítajte si domáce “babské” recepty.
Pre porovnanie uvádzame tradičné, rokmi overené recepty a tiež moderné spôsoby prevencie a liečenia infekcií dýchacích ciest.
Tradičné recepty pri nádche a kašli
alias “Ako nádchu, kašeľ a ostatné príznaky infekcií liečili naše prababky, v časoch, keď o antibiotikách ešte nechyrovali?”
Upozornenie
V tradičných receptoch sa hojne používa med (veď je právom považovaný za všeliek), no v časoch, keď tieto recepty a postupy vznikali, nebolo toľko alergikov. Ak ste alergickí (vy, či vaše deti) alebo má vaše bábätko menej ako 1 rok, nahraďte med cukrom. Prípadne sa pokúste zohnať medovicový med, ktorý neobsahuje pele a je použiteľný aj pre alergikov.
Pri všetkých prírodných produktoch (nielen mede) treba najmä u najmenších detí dávkovať najskôr malé množstvo a sledovať reakcie, aby nedošlo k alergickej reakcii!
Cibuľa na všetky spôsoby
vám okrem uzdravenia aj krásne prevonia váš domov 🙂
- Cibuľový čaj – nakrajanú cibuľu zaliať vriacou vodou, nechať 10 – 15 minút postáť, scediť a dosladiť medom. Pomaha najmä pri zápale priedušiek a hlasiviek. Niektoré recepty boli obohatené o fenyklové semienka či majoránku: 700 ml vody, 1 cibuľa,1 lyžica feniklových semienok, 1 polievková lyžica sušeného majoránu. Postup: do vody dať 1 prekrojenú cibuľu aj s 1 vrstvou šupky, pridať 1 lyžicu feniklu, priviest do varu avarit 10 minút. Potom pridať lyžicu majoránu a variť 5 minút. Precedit a piť.
- Cibuľový extrakt (sirup) je dobrý pre lepšie vykašliavanie hlienov. Našla som viacero receptov, no najviac sa mi pozdával tento: 1 väčšiu cibuľu a ošúpaný citrón nakrájame na kolieska a ukladáme do vyššej nádoby, (napr. zavárací pohár). Naspodok dáme citrón, potom cibuľu, zalejeme 1-2 lyžicami medu (prípadne posypeme kryštálovým cukrom). Vrstvíme opäť citrón, cibuľa, med. Dame na teplé miesto a o 2-3 hodiny cibuľa a citrón pustia šťavu. Zlejeme a podávame deťom po lyžičkách. Autorka odporúča pre staršie deti 6-8 lyžíc denne po dobu 4-6 dní, ak zbadáte ústup kašľa, znížte dávkovanie. Mladším deťom maximálne 4xza deň. Dôležité: sirup sa musí pripravovať každý deň čerstvý, neskladovať!
- Cibuľové vrecko – cibuľu pokrájať na drobno (prípadne úplne rozpučiť), dať do plátenného alebo bavlneného vrecka (prípadne zabaliť do látkovej vreckovky) a zavesiť na noc blízko hlavy prechladnutého človeka. Uvoľňuje to nos a dutiny (upokojuje sliznicu) a pomáha v spánku lepšie dýchať.
- Cibuľový obklad pri bolestiach hrdla a laryngitíde (zápale hlasiviek) – Cibuľu pokrájať na krúžky, ohriať na panvici (pozor, aby nebola horúca), zabaliť do bavlnenej plienky a zaviazať okolo krku.
Med a propolis pri liečbe prechladnutia
- Med samostatne, alebo osvedčený trojboj: cesnak+med+citrón
- Propolis – koncentrát propolisu v liehu je silný a veľmi účinný, no mal by sa podávať len výnimočne a v malých dávkach. Je dobrý aj na drobné poranenia a bodnutia hmyzom. Na trhu existujú aj jemnejšie propolisové kvapky, ktoré je možné užívať preventívne a môžu ich užívať aj deti.
- Teplé mlieko s medom pred spaním – ukľudňuje zapálené hrdlo aj nervy 🙂
Bylinky
- Echinacea – prevencia v obdobiach zvýšeného výskytu chrípkových nákaz v studených a vlhkých ročných obdobiach. Má značnú antibiotickú aktivitu, a to nielen proti baktériám, ale aj proti niektorým vírusom.
Prečítajte si aj: 10 prírodných liekov na zapálené hrdlo
- Skorocelový sirup tlmí suchý, dráždivý kašeľ.
- Brečtanový sirup podporuje vykašliavanie.
- Lipový čaj – na vypotenie pri teplote.
- Šípkový čaj – ako prevencia, alebo aj počas liečby
- Baza čierna – čaj a sirup, pomáhajú pri horšich stavoch, teplote.
- Šalvia – silný odvar na kloktanie pri zápaloch hrdla, angíne.
- Zázvor – 25g čerstvého zázvorového koreňa najemno. Zaliať 2 dl vriacej vody. Nevariť! Precediť cez jemné sitko do väčšej nádoby a doplniť vriacou vodou do 4-5 dl. Horúci nechať odstáť. Nepripravovať koncentrovanejší, veľmi silne pálivý, mohol by podráždiť žalúdok, pečeň. Užívať maximálne 2-krát denne. Zázvorový čaj sa odporúča aj pri tehotenských nevoľnostiach. Treba sa však pripraviť na to, že má pikantnú chuť.
- Bazalka – do varenia aj ako čaj proti kašľu.
- Jablkové šupky pripraviť ako čaj: tento dobre pôsobí pri vykašliavaní
- Zmes pri prechladnutí: 30g harmančeka, 30 g lipového kvetu a 20 g tymiánu zmiešame a jednu polievkovú lyžičku byliniek zalejeme 1/4 litra horúcej vody. Necháme to 10 minút vylúhovať, potom sa môže osladiť – ideálne medom a pije sa teplý.”
ja na babske rady a recepty nedavam, nikdy mi zatial nepomohli, mam rada domace veci ale overene, preto odporucam stopkasel sirup z lekarne ktory je prirodny spolahlivy a lacny
Vsak ked mate imunitu dole a chripku ta skoro odcvaknete..A este ked ste k tomu anafylakticka,ta nemozzete pouzit hocico! Co v takom pripade?
Kopu ludi je dnes allergikov-co trebs robit v tskom pripade<
nezvykneme kupovat sirupy proti kaslu z lekarne ale mala uz dost kaslala tak som skusila bylinny stopkasel pre deti a zabral, takze ked nieco tak len ten
Nám výborne zaberá zázvorový čaj s citrónom a medom. Cibuľový čaj je fajn ale u nás ho do nikoho nedostanem
Nám proti soplíkom výborne zaberá physiomer Baby (www.physiomer.sk). Proti kašľu je najlepší cibuľový čaj. Keď do ňho pridáte veľa medu, vypijú ho aj deti v pohode
Nám na upchatý noštek momentálne super zaberá aloe vera sprej, ktorý okrem aloe obsahuje aj kopu byliniek. Teraz sme použili Colostrum, čo síce nie je bylinka, ale je to to najprirodzenejšie čo máme. A zabralo až nad moje očakávania. Jeden za 1 deň zdravý, druhý ani len poriadne neochorel. 🙂 Mám ešte nejaké doma, ak by niekto potreboval
domáce recepty sú najlepšie a najúčinnejšie, čo však pri kašli ja z lekárne ešte používam je bylinný stopkašeľ sirup dr.weiss, vždy mi vďaka nemu rýchlejšie kašeľ ustúpi
Veľmi dobre napísané.
Všetko z článku mám vyskúšané, u nás zásadne na chrípku kombinujeme zázvorový čaj s medom, poriadne kyslú kapustnicu na obed a nedám dopustiť na (pokiaľ to ide) čerstvé šťavy z ovocia. Len pre príklad tu je malá tabuľka http://www.eujuicers.sk/sk/novinky/bojujeme-proti-chripke-s-cerstvymi-stavami koľko Cčka obsahujú niektoré druhy ovocia, pravidelne ich jeme buď surové alebo v ovocných šťavách – určite zdravšie ako tabletkové Cčko z lekárne a po chrípke za dva dni ani stopy
bol by som zvedavý ako by išli na everest
U nás je ten problém, že moje deti pomaly nič domáce do úst nedajú ako tie domáce sirupy a čaje… fakt len zriedka kedy… tak ja im musím kupovať, lebo boje u nás nemajú význam, čo si obľúbili sú stopkašle sirupy a tie im aj celkom zaberajú
ja vždy v chrípkovom období pijem stopbacil sirup, preferujem totiž prevenciu pred liečbou 😛 a k tomu aj hlivu
Cibuľový čaj je TOP – strašne smrdí ale pomáha veľmi u nás doma bylinky veľmi fičia. Dobrú skúsenosť máme celkovo aj s enzýmami, už som nevedela čo s opakovanými zápalmi dýchacích ciest -manželovi riadne strpčujú život. enzými super pomohli, my sme skúšali wobenzym a môžeme len odporučiť. ale babské recepty starých mám treba rozhodne šíriť ďalej!
u nas zabera cibulovy sirup ako v clanku, akurat bez citrona- smrdi,ale detom chuti. To jedine najlepsie zabera na kasel-rychlo a ucinne. Do aromalampy eukalyptus pri zaspavani, a rozmarinovy olej na hrudnicek pri zaspavani.
Váš komentár Vyborne recepty, prave me prepadla ryma
uz jsem nejake aplikovala, budu pokracovat, dekuji
Jana
goji vyrazne stimuluje imunitu-http://www.predajbylin.sk/goji_plod/index.html
Vidis, fakt, to je ten moj eurocentrizmus
No ved aj himalajske babky su babky
Uz ich vidim, tie nase babky chodit po lese a zbierat echinaceu a goji bobule…