Leukémia (rakovina krvi)

redakcia 8

Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 % všetkých nádorových ochorení u detí. Vzniká v kostnej dreni, krvotvornom orgáne ľudského tela.

Niečo o krvných bunkách

Krvné bunky, ktoré kostná dreň vyrába, možno zatriediť do troch hlavných skupín: <tr></tr></tr><//tr>

  • Červené krvinky (erytrocyty) majú na starosti prenos kyslíka v tele.
  • Krvné doštičky (trombocyty) zabezpečujú zrážanie krvi po poranení.
  • Biele krvinky (leukocyty) bojujú proti infekciám v tele.
    Poznáme tri druhy bielych krviniek: granulocyty, lymfocyty,monocyty.

 Vývoj krviniek je zložitý, postupne prebiehajúci proces, pri ktorom zo základnej bunky kostnej drene – zárodočnej bunky – vznikne cez viacero medzistupňov červená krvinka, biela krvinka alebo krvná doštiška. Tomuto javu sa hovorí vyzrievanie krviniek. Nedozreté krvinky sa nazývajú blasty.

Čo je to LEUKÉMIA?

Leukémia vznikne, ak sa z rôznych, doteraz neznámych, príčin preruší dozrievanie mladých foriem bielych krviniek a počet nezrelých krviniek – blastov – sa nekontrolovane zväščuje. Blastov je stále viac a viac, ale nakoľko sú nezrelé, nedokážu plniť svoju úlohu ( sú takými anarchistami v doteraz fungujúcom systéme). Ich rast a rozmnožovanie však ide na úkor ostatných „zdravých“ krvných buniek červených a bielych krviniek, ako aj krvných doštičiek. Ich počet v krvi sa oproti norme znižuje a z toho vyplývajú často prvé príznaky ochorenia.

Druhy leukémií

Poznáme akútne a chronické leukémie, pričom akútne sa delia na dva druhy: lymfocytárne a myeloidné. Chronické leukémie sú u detí zriedkavé. Veľká väčšina detí trpí na akútne formy, ktoré neliečené vedú v priebehu niekoľkých týždňov k úmrtiu.

Akútna lymfoblastická (lymfoidná) leukémia -ALL

  • Najčastejšiu formu leukémie v detskom veku – viac ako 80% všetkých leukemických ochorení – predstavuje akútna lymfoblastická leukémia (ALL).
  • Vzniká, keď lymfocyty (jedna podskupina bielych krviniek) nedozrejú, ale sa nekontrolovateľne množia v podobe leukemických blastov.
  • Postihuje najčastejšie deti vo veku od troch do siedmich rokov. Ochorieť však môžu aj mladiství i dospelí. Častejšia je u chlapcov ako u dievčat.
  • Choroba sa začína väčšinou nenápadne, vychádza z kostnej drene a vedie k zväčšeniu lymfatických uzlín, pečene a sleziny. V pokročilom štádiu choroby môžu leukemické blasty napadnúť aj mozgové blany, semenníky, kožu alebo obličky.

Akútna myeloblastická (myeloidná) leukémia – AML
Asi 20% detí s leukémiou má akútnu myeloidnú leukémiu (AML). Vznikne pri rozmnožení nezrelých granulocytov (iná podskupina bielych krviniek), ktoré zaplavia kostnú dreň.
Akútna myeloblastická leukémia sa lieči ťažšie ako lymfoblastická. A predsa sa v posledných rokoch dosiahol výrazný pokrok.

Stanovenie diagnózy leukémie

Na orientačné vyšetrenie slúži obyčajný odber krvi na stanovenie krvného obrazu.
Či ide skutočne o leukémiu, môže objasniť len podrobné vyšetrenie krvi a kostnej drene. Dôležité je pritom určiť, ktorá podskupina bielych krviniek sa malígne zvrhla, lebo podľa toho sa riadi celá liečba. Základným vyšetrením je mikroskopické vyšetrenie krvi. Ďalšie laboratórne testy umožňujú veľmi presné a podrobné posúdenie choroby.
Pre určenie spôsobu liečby je potrebné vedieť, či okrem kostnej drene sú leukemickými bunkami postihnuté aj iné orgány, napr. centrálny nervový systém, lymfatické uzliny v medzihrudí a iné. Presné informácie sa získajú röntgenovým a sonografickým vyšetrením, aj vyšetrením kostnej drene a mozgomiešneho moku.

Varovné signály pri leukémii

Zmena krvného obrazu
Keď dieťa ochorie na leukémiu, nastanú v jeho krvi určité zmeny:

  • Počet červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík do telesných tkanív, poklesne. Deti sú bledé, unavené, telo a jeho orgány nie sú dostatočne zásobované kyslíkom.
  • Nedostatok bielych krviniek, ktoré majú chrániť pred infekciou, vedie k tomu, že v krvi nie je dosť buniek na boj proti rôznym infekciám.
  • Znížený počet krvných doštičiek, ktoré hrajú úlohu pri zrážaní krvi, vedie k tomu, že dieťa choré na leukémiu je náchylné na krvácanie a na tvorbu krvavých výpotkov.
    Tieto zmeny v detskom organizme sa navonok prejavia celým radom príznakov.

    Nakoľko príznaky svedčiace pre leukémiu sú veľmi nešpecifické a často sa objavujú i pri „obyčajných“ zdravotných ťažkostiach, je dobré aspoň o nich vedieť.

Možné príznaky leukémie

  • zvýšená teplota bez zjavnej príčiny,
  • bledosť dieťaťa,
  • ťažko zastaviteľné krvácanie z nosa, ďasien a krvácanie do kože,
  • modriny (krvné podliatiny) sa objavujú už pri malom zásahu zvonku,
  • striedavé bolesti kostí a kĺbov,
  • únava a beználadové stavy, spavosť,
  • zápaly v ústnej dutine,
  • časté infekcie,
  • bolesti brucha a nechutenstvo,
  • zdurenie lymfatických uzlín,
  • bolesť hlavy, poruchy videnia.

    Ak ste objavili u svojho dieťaťa zistili jeden alebo viacero príznakov, ktoré by mohli vzbudiť podozrenie na leukémiu, nezľaknite sa. Vo väčšine prípadov sa po vyšetrení ukáže, že ide o neškodnú príčinu. Ak však máte mať bezsenné noci, radšej dajte dieťaťu odobrať krv.

Zdroj: www.lpr.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (36 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň mám 13 rokov a picháva ma v hlave v spánkoch a často mi bolesť vysteľuje aj do kľúčnej kosti alebo zápestia. Bývam unavená a dnes som mala takú bodavú bolesť v stehenej kosti … Bojím sa či by to nemohla byť aj táto choroba … Okrem toho už od 5rokov sa mi opakujú zápaly močových ciest… Vopred ďakujem za odpoveď

  2. Dobrý deň.Mám 14 rokov a chcela by som sa opýtať že už asi pol roka mávam teploty bez príčiny,som unavená,malátna a mám hnisavé vredy na tele.Môže to byť vážnejšie ochorenie? Kedže aj lekárka mi hovorí že mám zvýšené leukocyty.

  3. Dobrý deň,

    chcela by som sa spýtať, čo môže vyvolať leukémiu. Myslím tým, či leukémiu nemôže vyvolať konkrétne nejaká strava, alebo lieky, alebo nejaké chemické látky, načo si treba dávať pozor?

    Ďakujem

  4. Váš komentárdobry den chcem sa spyt.moj sym ma jeden a pol roka a zacal krivat na jednu nohu nic ho neboli.je to priznak leukemie?

  5. Dobrý deň. Ja mám 12 rokov, a chcem sa opýtať, že ja mávam bolesti hlavy (nie stále, len keď sa rýchlo postavím, alebo pozerán telku…), teploty som mávala stále asi pred rokom, šla som do nemocnice a zistili mi prekonanú infekciu, včera večer ma pichalo v lítku (v kosti). Mala som asi pred mesiacom črevnú chrípku, a niekedy ma bolí hrdlo. Je to vážne? prosím, odpíšte mi…

Pridaj komentár