Onkologickým pacientom bude pomáhať aj liečba kanisterapiou

Marcela Beňová 0

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici pripravuje pre deti s onkologickým ochorením novinku. Minulý mesiac sa vedeniu nemocnice podarilo získať kladné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k zavedeniu kanisterapie ako súčasti terapeutickej liečby chorých detí.

Na malých pacientov teda okrem štandardných liečebných metód čaká aj terapia prostredníctvom hry s cvičenými psami.

foto: shutterstock

O zavedenie kanisterapie priamo do nemocničného prostredia sa už niekoľko rokov usiluje občianske združenie Svetielko nádeje v spolupráci so združením K-7 Psovodi- záchranári SR. K tomuto úsiliu sa pridalo aj vedenie DFNsP v Banskej Bystrici. Na Slovensku ide o terapeutickú novinku.

foto: shutterstock

„Zatiaľ môžeme čerpať skúsenosti a odporúčania len zo zahraničných pracovísk a zahraničných štúdií, ktoré túto doplnkovú terapiu hodnotia veľmi pozitívne.

Pokiaľ viem, skúsenosť s touto metódou v nemocničných podmienkach na Slovensku neexistuje. Máme s ňou však skúsenosti u našich malých paliatívnych pacientov a sú veľmi pozitívne,“ vyjadril sa k schválenej kanisterapii MUDr. Pavel Bician, predseda druženia Svetielko nádeje. 

Detská fakultná nemocnica musí teraz vytvoriť metodiku vytvorenie podmienok a poskytovania samotnej kanisterapie. Nemocnica verí, že po jej vypracovaní a nastavení podmienok môžu začať s kanisterapiou prví pacienti. 

foto: shutterstock

Kanisterapia zbavuje stresu a prináša rozptýlenie

Kanisterapia sa ako overená terapeutická metóda využíva nielen pri telesne, ale aj duševne chorých, či postihnutých deťoch. Pes má vplyv na fyzickú, psychickú aj sociálnu pohodu človeka.

Hra a telesný kontakt so zvieraťom umožňujú deťom nielen rozptýliť sa, znížiť napätie, ale aj vytvárať vzťah, učiť sa zodpovednosti a ohľaduplnosti. 

Je dokázané, že interakcia so psom pomáha znižovať psychické vyčerpanie a vypätie, umožňuje odpútať sa od stresových situácií a prostredníctvom emocionálneho uvoľnenia lepšie pracovať s pacientom.

O onkologických pacientov sa stará Svetielko nádeje

Občianske združenie svetielko nádeje vzniklo v roku 2002. Poskytuje komplexnú starostlivosť o deti a mladých ľudí s onkologickým, alebo iným život limitujúcim ochorením so zreteľom na celú rodinu.

Za uplynulých 16 rokov poskytlo podporu viac ako 550 pacientom a ich rodinným príslušníkom. V starostlivosti detského mobilného hospicu malo 38 pacientov. Výletov a rekondičných pobytov Svetielka nádeje sa zúčastnilo 508 detí a 305 rodinných príslušníkov.

Za 16 rokov existencie Svetielko nádeje podporilo DFNsP v Banskej Bystrici viac než miliónom eur určeným najmä na zakúpenie prístrojov a vybavením oddelenia a ambulancie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár