V Slovenskej republike ochorie ročne na zhubný nádor zhruba 23 000 osôb, z toho okolo 164 detí a mladistvých do 19 rokov. Zhubné nádory sú na druhom mieste ako príčina smrti u detí. Na prvom sú úrazy a otravy. Nádorové ochorenia sú u dospelých vel’mi časté. Na rozdiel od nich sú nádory detí vcelku zriedkavé – tvoria necelé jedno percento nádorov dospelých. Zhubných nádorov je okolo sto druhov. Priebehom, liečbou a možnosťami vyliečenia sa od seba vel’mi odlišujú.
V našom tele sa nachádza obrovské množstvo buniek. Slúžia rôznym účelom, a preto majú aj rôzny tvar, veľkosť a funkciu. Zdravé, normálne bunky, ktoré tvoria tkanivá a orgány nášho tela, rastú, množia sa a správajú usporiadaným spôsobom. Ak sa normálna bunka potrebuje deliť (rast tela, náhrada odumretých alebo poškodených buniek), dostane signál zo svojho jadra a rozdelí sa. Delenie buniek je pod prísnou kontrolou. Normálna bunka vie, kedy má delenie zastaviť.
Ak sa z rôznych príčin v jadre bunky niečo zmení, riadiaci a kontrolný systém prestane fungovať.
Bunka dostáva nesprávny signál a “zblázni sa” –
začne sa nenormálne deliť. Z jednej bunky vzniknú dve dcérske bunky, ktoré dedia vlastnosti “zbláznenej” materskej bunky. Tie sa ďalej nekontrolovane delia a vytvoria nádor. Bunky zhubného nádoru sa k svojmu nositel’ovi začínajú správať asociálne a agresívne.
Prenikajú do okolia, rozrušujú a ničia orgán, v ktorom rastú. Jedinou úlohou buniek zhubného nádoru je prežiť a agresivitou si zabezpečiť priestor a živiny pre svoje delenie. Keď zhubný nádor dosiahne určitú veľkosť, môžu nádorové bunky preniknúť z miesta svojho vzniku do krvného alebo lymfatického obehu, čím sa dostávajú do rôznych častí tela a vytvoria tam druhotné nádorové ložiská metastázy. Tento jav sa nazýva metastázovanie. Trochu iná je situácia pri zhubných ochoreniach krvi, krvotvorby a lymfatického systému. Budeme o nich hovoriť neskôr.
Čo vyvoláva a zapríčiňuje vznik zhubného nádoru, nie je dodnes dostatočne známe. Platí to najma pre nádorové ochorenia v detskom veku. Odborníci sú toho názoru, že tu hrajú úlohu rozličné faktory v organizme i mimo neho.
V našej novej rubrike o nádoroch (viď. SÚVISIACE ČLÁNKY) nájdete krátke popisy jednotlivých druhov nádorov detského veku, informácie o prvých varovných signáloch, o spôsoboch stanovenia diagnózy, o priebehu a liečebných možnostiach týchto ochorení.
Zhubné nádory môžeme rozdeliť do dvoch vel’kých skupín:
a) nádorové ochorenie krvi, krvotvorby a lymfatického systému, súhrnne nazývané systémové nádorové ochorenie,
b) zhubné nádory jednotlivých orgánov tela, zvané tiež solídne nádory.
Zdroj: Zhubné nádory v detskom veku, KuzmaI., Liga proti rakovine 2003 (tento materiál je uverejnený so písomným súhlasom Ligy proti rakovine)
Viac info: www.lpr.sk