Chemoterapia

0

Chemoterapia je liečba zhubných nádorov pomocou liekov. Lieky používané pri chemoterapii – cytostatiká – zabraňujú nekontrolovateľnému deleniu nádorových buniek a tým ich ničia. Podávajú sa vo forme tabletiek, kapsúl, sirupov, injekcií a infúzií. Bežná je tzv. kombinovaná chemoterapia, pri ktorej sa súčasne podáva viacero cytostatík v snahe zlepšiť liečebný výsledok a zmierniť vedľajšie, nežiaduce účinky liečby. Keď je dieťa počas dlhodobej liečby doma, svedomite kontrolujte, či predpísané lieky pravidelne a správne užíva. Najlepšie je, keď lieky dieťaťu podáva rodič.

Lieky treba svedomito užívať

Chemoterapia trvá spravidla 6 mesiacov až 2 roky – podľa druhu nádoru a štádia choroby v čase zistenia diagnózy, podľa celkovej konštitúcie chorého a liečebnej metódy. Väčšinou sa podáva viacero liekov súčasne podľa toho, ktorá choroba sa lieči.

Vedľajšie účinky chemoterapie

Po skončení liečby vedľajšie účinky vymiznú.  

Mimoriadne závažné sú účinky chemoterapie na kostnú dreň. Prečo? Cytostatiká silne ovplyvňujú tvorbu zdravých krviniek a krvných doštičiek (trombocytov) v kostnej dreni.

Počas liečebného obdobia hrozí Vášmu dieťaťu zvýšené nebezpečenstvo:

  • infekcií, pretože počas chemoterapie sa počet bielych krviniek (leukocytov) zmenší,
  • ľahkej málokrvnosti, pretože poklesne aj počet červených krviniek (erytrocytov),
  • krvácania, pretože kostná dreň produkuje menej krvných doštičiek (trombocytov), ktoré zabezpečujú zrážanie krvi pri poraneniach.

Ak sa u Vášho dieťaťa počas ambulantnej chemoterapie objaví infekcia, chudokrvnosť alebo akékoľvek krvácanie, je to vážny varovný signál. Informujte o tom hneď lekára!

Počas chemoterapie sa môžu vyskytnúť aj iné vedľajšie účinky:

    • napínanie na zvracanie a zvracanie,

    • bolesti alebo pocit pálenia v mieste vpichnutej injekcie,

    • vypadávanie vlasov,

    • zápal sliznice ústnej dutiny a tvorba malých defektov na jej sliznici,

    • poruchy zažívania podľa druhu podaných liekov – zápcha alebo hnačka.

    Keďže sa každé cytostatikum prejavuje inými vedľajšími účinkami, spýtajte sa lekára, ktoré lieky dieťa dostáva a aké sprievodné javy môžete očakávať.

    Na čo treba bezpodmienečne dávať pozor

    Bez konzultácie s lekárom nedajte svojmu dieťaťu žiaden liek.

    B o l e s t i  a l e b o  t e p l o t a

    Ak Vaše dieťa reaguje na chemoterapiu bolesťami alebo teplotou, hneď o tom upovedomte lekára!

    Teplota je vždy varovný signál, ktorý treba oznámiť lekárovi.

    I n f e k č n é   o c h o r e n i a  počas chemoterapie nebezpečne ohrozujú život detí so zhubným nádorom.

    Detské choroby môžu byť nebezpečné. 

    O c h r a n n é   o č k o v a n i e

    Počas chemoterapie sa dieťa nesmie očkovať očkovacími látkami obsahujúcimi živé vírusy proti detskej obrne, príušniciam, rubeole a osýpkam.

    Očkovanie proti ovčím kiahňam alebo proti kliešťovému zápalu mozgu sa musí vopred dohodnúť s lekárom. Proti tetanu možno očkovať bez obáv.

    V ý s k y t   k r v á c a n i a

    Pokles počtu krvných doštičiek zapríčiňuje sklon ku krvácaniu. V domácom ošetrení treba na to pamätať pri tvorbe denného programu dieťaťa. Poranenia pri športe alebo hrách môžu byť nebezpečné.

    Pozor na lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, napr. Acylpyrin a Anopyrin. Poraďte sa s lekárom!

    Ak napriek všetkým preventívnym opatreniam dôjde ku krvácaniu, zachovajte tieto pravidlá:

    • pritlačte čistú vreckovku na krvácajúcu ranu dovtedy, kým sa krvácanie nezastaví,
    • pri krvácaní z nosa posaďte dieťa rovno a tlačte nosné krídla proti sebe tak dlho, kým krvácanie neustane,
    • ak sa Vám krvácanie nepodarilo zastaviť, volajte lekára!

    Ak zistíte krv v stolici, moči alebo vo zvratkoch svojho dieťaťa, informujte o tom lekára!

    N e c h u t e n s t v o

    Pri nechutenstve podávať šťavy

    Keď sa počas chemoterapie zjaví u dieťaťa nechutenstvo, podávajte mu šťavy vo väčšom množstve. Odporúča sa zvýšený prívod tekutín už niekoľko dní pred najbližším podaním cytostatík a ešte niekoľko dní po ňom.

    Ponúkajte obľúbené jedlá

    Na podporu chuti do jedla, ponúkajte dieťaťu jeho obľúbené jedlá, ak si ich praje.

    Treba dbať na vysokú výživnú hodnotu jedál

    Počas chemoterapie vylúčte potraviny s nízkou výživnou hodnotou, napr. bonbóny, limonády. Podávajte dieťaťu stravu bohatú na bielkoviny a vitamíny, ovocie, tvaroh, mliečne výrobky, šťavy.

    Neskoré následky

    Potrebné sú pravidelné kontrolné prehliadky.  Mnoho detí s leukémiami a inými zhubnými nádormi sa vylieči. Liečba vedie k už známym akútnym vedľajším prejavom, ako je celková slabosť, nechutenstvo, vracanie, vypadávanie vlasov, krvácanie a náchylnosť k infekciám. Tieto po skončení liečby zmiznú. Protinádorová liečba však prináša aj riziko neskorých následkov, a preto sú po dlhý čas potrebné kontrolné prehliadky.Ak dieťa ochorie počas chemoterapie napr. na ovčie kiahne alebo osýpky, môže to byť mimoriadne nebezpečné, pretože v tele dieťaťa je veľmi nízky počet bielych krviniek zabezpečujúcich obranu proti infekcii. Každý kontakt s infikovanýmiosobamisamusíhneďohlásiťlekárovi, aby bolo možné dieťa včas zaočkovať pasívnou očkovacou látkou a zabrániť tak vypuknutiu choroby.Chemoterapia, rovnako ako rádioterapia, zasahuje do procesu delenia nádorových buniek, ale aj zdravých buniek. Z toho vyplýva celý rad vedľajších, nežiaducich účinkov. Keďže každé dieťa reaguje na cytostatiká ináč, je aj medzi vedľajšími účinkami značný rozdiel.

    Zárodočné bunky môžu byť poškodené

    Niektoré cytostatiká, najmä ak sa podávajú vo vysokých dávkach, môžu rovnako ako priame ožiarenie, poškodiť zárodočné bunky vaječníkov a semenníkov. Podľa dĺžky liečby môže mať táto za následok infertilitu, t.j. neplodnosť, čo značí stratu možnosti mať potomstvo. Váš lekár Vám v jednotlivých prípadoch podá o tomto riziku, ktoré závisí od liečebnej schémy, potrebné informácie.

    Hormonálny a sexuálny vývoj detí a mladistvých zostáva skoro vo všetkých prípadoch nenarušený.

    Žiadne väčšie riziko pre budúce potomstvo

    Chorí, ktorých schopnosť plodiť deti v budúcnosti nie je obmedzená, nemusia mať strach z toho, že by ich potomstvo bolo predchádzajúcou liečbou nejako poškodené. Nie je tu ani vyššie riziko vzniku zhubných nádorov, ani vývojových chýb u detí, ak tehotenstvo nenastalo v priebehu dvoch rokov od ukončenia liečby.

    Mnohým deťom s akútnymi leukémiami sa v snahe zabrániť relapsu musí ožiariť mozog. Diskusie o tom, či ožiarenie mozgu môže ovplyvniť schopnosť učenia sa a schopnosť koncentrácie, sa v poslednom čase upokojili, pretože dávky žiarenia na mozog sa v závislosti od osobného rizika dieťaťa znížili. Tým sa zmenšil význam týchto následkov.

    Poruchy rastu

    Ak sa musí ožiariť chrbtica alebo končatiny, môže sa v závislosti od veku dieťaťa obmedziť ďalší vývoj a rast dieťaťa.

    V jednotlivých prípadoch treba dobre zvážiť riziko relapsu a riziko liečby.

    Poškodenie vnútorných orgánov býva zriedkavé

    Vážne poškodenie vnútorných orgánov, ako je srdce, pečeň a obličky, býva zriedkavé, ale občas sa vyskytne. Ak sa napríklad musia podať vysoké dávky Adriamycinu, môže dôjsť k poškodeniu srdcového svalu, po vysokých dávkach Ifosfamidu sa môžu vyskytnúť poruchy obličiek. Počas pravidelných kontrolných vyšetrení lekári sledujú aj činnosť vnútorných orgánov Vášho dieťaťa a s výsledkom Vás oboznámia.

    Vznik druhého nádoru po skončení úspešnej protinádorovej liečby, napr. myeloidnej leukémie po intenzívnej chemoterapii, nádorov kostí po ožarovaní alebo mozgových nádorov po liečbe leukémie je zriedkavé. Napriek tomu je toto riziko vyššie ako u ľudí bez takejto liečby a nádory sa môžu občas objaviť o 10 až 15 rokov od liečby. Na základe 20 ročného pozorovania je toto riziko podľa doterajších skúseností asi 1 – 5 %.

    Pri diskusii o neskorých prejavoch protirakovinovej liečby nemožno zabudnúť, že túto diskusiu vyvolali úspechy liečby. V minulosti deti zomierali na následky ochorenia skôr, ak sa mohli výsledky liečby prejaviť.

    Zdroj

    ZHUBNÉ NÁDORY V DETSKOM VEKU – Rady pre rodičov detí a mladistvých chorých na zhubné nádory, Liga proti rakovine SR, 2003 (materiál bol uverejnený na základe písomného súhlasu vydavateľa)

    Viac na www.lpr.sk

    1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
    Loading...

    Pridaj komentár