Alergická rinitída – alergická nádcha

MUDr. Silvia Javorková 6

Jar so sebou prináša aj zvýšený výskyt ťažkosti u mnohých alergikov. Ešte stále je jar a niekedy ani leto neznamená pre alergika bezproblémové obdobie.

Alergická rinitída – alergická nádcha

je zápalové ochorenie nosovej sliznice postihujúca 10 – 25% populácie. Rozdeľujeme ju na sezónnu a celoročnú.

Shutterstock

Hoci alergická rinitída nepatrí medzi ochorenia ohrozujúce život, predstavuje vážny zdravotnícky problém, pretože zhoršuje kvalitu života, znižuje výkonnosť, bráni plnému spoločenskému a profesijnému uplatneniu a navyše môže vyústiť do bronchiálnej astmy.

Príznaky môžu vzniknúť bezprostredne po kontakte s alergénom alebo 8 – 24 hodín po expozícii. Pri väčšine alergických rinitíd je alergická reakcia sprostredkovaná protilátkami (typu IgE).

Sezónna alergická rinitída

je najčastejšie alergické ochorenie, ktoré postihuje 6 – 10% populácie. Je vyvolané sezónnym výskytom peľov (polinóza).

Jedná sa o pele tráv, hlavne lipnicovitých (80 – 90%), pele burín – palina, ambrózia (50%), pele obilnín – raž, stromov – breza, lieska, jelša (20 – 30%). Často obviňovaný topoľ je príčinou alergie len asi u 5% pacientov, keďže práve v čase poletovania „vaty“, ktorá je plodom topoľa, kvitnú trávy.

Znečistenie vonkajšieho prostredia a klimatické zmeny sú zodpovedné za zmeny spektra a alergénnosti jednotlivých peľov. Účinkom otepľovania atmosféry dochádza k presunu typických južných rastlín do stredného pásma. Civilizačný stres (výfukové plyny, zásahy do prirodzených spoločenstiev) núti rastliny produkovať peľové zrnká (zárodočné bunky) s vyšším obsahom bielkovín, zväčša silných alergénov.

Ingimage

Pele vetromilných rastlín sa počas obdobia kvitnutia nachádzajú v množstvách až 3000 zrniek na meter kubický, pričom na vyvolanie príznakov stačí 20 – 50 zrniek.

Niektoré stromy začínajú kvitnúť už vo februári (lieska, jelša), kým niektoré buriny kvitnú ešte v novembri (mrlík, palina). Sezónne príznaky tak môžu pretrvávať po celý rok. Negatívny účinok stresu a psychiky na vznik alergie dokazuje prevaha polinózy u vysokoškolsky vzdelaných ľudí (21%).

Klinický obraz

Sezónna alergická rinitída je charakterizovaná záchvatovitým kýchaním, vodnatou sekréciou z nosa a svrbením nosa. Opuch nosovej sliznice vedie až k upchatiu nosových priechodov, ktoré si dieťa snaží uvoľniť „alergickým salutom“.

Nočné škrípanie zubami môže byť takisto jedným z príznakov alergickej nádchy. Je snahou uvoľniť opuchnuté ústie Eustachovej trubice (spája stredné ucho s nosohltanom, a tým zabezpečuje vyrovnávanie tlaku vzduchu medzi stredným uchom a atmosferickým tlakom vzduchu). 

Mohlo by vás zaujímať: 17 tipov na liečbu laryngitídy.

Nie sú zriedkavé poruchy sluchu a nehnisavý zápal stredného ucha. Častým príznakom je krvácanie z nosa. Dýchanie s otvorenými ústami, tmavé alergické kruhy pod očami, opuch a ekzematické zmeny mihalníc, svrbenie a začervenanie sú prejavy alergickej konjunktivitídy – zápalu očných spojoviek, ktorý často sprevádza alergickú nádchu.

Alergická rinitída môže v neskoršom štádiu prejsť do astmy, alebo sa môžu vyskytovať súčasne.

Peľová astma bronchiale

sa vyskytuje asi u 40% detí aj bez príznakov rinitídy. Kontakt so vzdušným alergénom môže spôsobiť na koži prejavy atopického ekzému alebo akútnu žihľavku pri priamom dotyku s rastlinou.

Celkové príznaky ako predráždenosť, únava, nesústredenosť, poruchy spánku udáva takmer 80% pacientov. Skrížená alergia s potravinovými alergénmi sa môže prejaviť ako orálny alergický syndróm (prejavy rinitídy pri požití alergénnej potraviny).

Neliečená alergická rinitída môže prejsť do chronického ochorenia so zdurením nosovej sliznice a pocitom upchatého nosa. Sekrécia z nosa je vtedy slabá, chýba aj kýchanie a svrbenie nosa.

Shutterstock

Diagnostika

Klinický obraz je charakteristický. Pomocou cielene kladených otázok sa môže určiť príčinný alergén, zistiť časovú súvislosť ťažkostí s expozíciou peľom (pobyt v prírode, kvety vo váze).

Kožné (prick) testy alebo špecifické protilátky (typu IgE) potvrdia príčinný alergén. Stanoveniu diagnózy napomáhajú aj laboratórne vyšetrenia (krvný obraz, celkové protilátky typu IgE, vyšetrenie sekrétu nosovej sliznice).

Diferenciálna diagnóza

Od alergickej nádchy je nutné odlíšiť nádchu infekčnej povahy, pri ktorej sa často vyskytuje zvýšená telesná teplota, hlienovitý, postupne žlto – zelený výtok z nosa, neprebieha sezónne.

Terapia

Eliminácia peľových alergénov je prakticky nemožná, je nutné sa však snažiť znížiť expozíciu ( upraviť režim dňa, klimatické pobyty). Pre účinnú liečbu je nutné navštíviť ORL, imuno – alergologickú, pneumologickú ambulanciu. Úlohou špecialistu je v prvom rade včas stanoviť presnú diagnózu a nasadiť liečbu. Správne liečený pacient nemá symptómy a vedie porovnateľný život so zdravým človekom.

Symptomatická liečba zahŕňa antihistaminiká a vazokonstrikčné látky (napr. Nasivin, Sanorin – nemajú sa používať dlhšie ako 7 dní, potom by mohli pacientovi paradoxne zhoršiť nosové príznaky), ďalej kromoglykány a lokálne kortikoidy.

Z antihistaminík sú to napr. Zaditen (má aj imunoregulačné vlastnosti), Zyrtec, Claritine, Fenistil (má výrazný protisvrbivý účinok), Livostin (vo forme nosného sprayu, očných kvapiek).

Kromoglykány (napr. Lomusol nosný spray, Intal kapsle, Cromohexal nosný spray, očné kvapky) sú bezpečné nesteroidné protizápalové lieky s vysokou účinnosťou, najmä pri preventívnom podávaní. V súčasnosti sa používajú zriedkavejšie.

Lokálne kortikosteroidy (napr. Flixonase nosný spray, Beclomet nasal aqua) sú najúčinnejšie protizápalové lieky, najmä pri ovplyvnení opuchu nosovej sliznice. Vedľajšie účinky sú minimálne.

Odpoveď na jednotlivé lieky je individuálna. Často sa kombinujú na dosiahnutie čo najlepšieho účinku.

Alergénová imunoterapia (hypo – , desenzibilizácia), ktorá je vlastnou príčinnou liečbou, patrí do rúk alergológa. Jedná sa o podávanie štandardných alergénových extraktov v postupne sa zvyšujúcich dávkach. Najvyššia účinnosť sa udáva pri desenzibilizácii na pele brezy, tráv, ambrózie a parietárii.

Prevencia

Prevencia polinózy je spoločná všetkým atopickým chorobám. Eliminácia alergénov spočíva v starostlivosti o zelené plochy pri našich obydliach (kosenie trávy, ničenie buriny), zlepšení ekologickej situácie.

Priama prevencia ťažkostí vyžaduje dodržiavanie zásad v peľovej sezóne (obmedziť pobyt v prírode, opakované sprchovanie vlasov, ochranné okuliare, zatváranie okien, čističky vzduchu, klimatické pobyty v inej nadmorskej výške). 

Prognóza

Polinóza je nepríjemná choroba s dobrou prognózou. Rizikom je prechod do bronchiálnej astmy. Mierne príznaky môžu pretrvávať po celý život. Riziko vzniku polinózy alebo iného alergického ochorenia v rodine sa udáva 20 – 80%. 

Inšpirujte sa: Ako uvoľniť upchaté dutiny.

Celoročná alergická nádcha má klinické prejavy v podstate rovnaké ako sezónna alergická nádcha s tým rozdielom, že trvá počas celého roka. Najčastejšie ju vyvolávajú alergény domáceho prostredia (hlavne roztoče, alergény domácich zvierat a plesní).

Liečba

Odstránenie vyvolávajúcej príčiny môže úplne vyriešiť ťažkosti pacienta, čo je spravidla jednoduché pri domácich miláčikoch. Oveľa ťažší je boj s roztočmi domáceho prachu, ktorý musí byť systematický. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. so všetkými postrehmi súhlasím…..dodávam: ak nie ste alergický na včelie produkty, odporúčam kloktať vodný roztok propolisu. Pozor ak ste na včelie produkty alergický, može to byť pre Vás nebezpečné. Propolis pomáha mnohým chorobám.

  2. My na úľavu pri alergii používame inhalovanie. Na uvoľnenie dýchacích ciest je dobrá vincentka, pokiaľ chcete niečo prírodné. Máme doma inhalátor CompAIR basic kids od Omronu – malá je alergička a veľmi rýchlo si naň zvykla, v rizikovom období pravidelne inhaluje dva krát do dňa ráno a večer. veľmi dobre jej to uvoľní dýchacie cesty a takmer vôbec nemá problémy. Okrem vincentky sa takýmto spôsobom dajú inhalovať aj iné prípravky z lekárne, dokonca j kvapky do nosa je možné užívať takto.

  3. š komentár : treba vecer v TV VYSIELAT RELACIU S NAZORNYM DETAILOM AKO SKODIA FAJCIARI VLASTNEJ RODINE A HLAVNE DETOM ,KED SU CASTO CHORE. Staci byt v blizkosti cloveka,ktory vyfajcil 1 cigaretu a dieta kasle. KED LUBIME SVOJE DETI ASPON V CASE CHOROB NEFAJCITE NIKDY SOM NEFAJCILA ZIAL LUDIA V KANCELARII BOLI SILNE FAJCIARKY A FAJCIARY A JA ESTE DNES MAM PROBLEMY S DYCHANIM.ONI SICE UZ NEZIJU POMOHLI IM CIGARETY PRESTALI FAJCIT BOLO NESKORO.PISEM TO KVOLI KRASNEJ VNUCKE,KTOREJ SA OPAKUJE KASEL.AJ NEUSTALE DAZDE NA OSTROVOCH NEPROSPIEVAJU DETOM A PRIEDUSKAROM.SU TO ZNALOSTI ZO SUCASNEHO ZIVOTA. VED PRI MORI TREBA BYT SKORO RANO PRED VYCHODOM SLNKA.

  4. Kacena, napis prosim ta kde si bola na tej biorezonancii (staci internetova stranka). Mam 3-rocnu dceru, ktora ma aj alergicku nadchy spojenu a aj zhorseny sluch kvoli nadche, lieci sa antihistaminikami a sprejmi uz od vyse pol roka a stale nie je v poriadku. Dakujem za odpoved.

  5. Presne viem o čom to celé je…totálna katastrofa a ani som preto nechodila von keď som akurát nemusela. Ale teraz sa to celé zmenilo Cool Cool videla som v televízii jednu reláciu o biorezonancii. Po 4 sedeniach terapie sa mi poľahčilo tak, že doteraz som vonku ako všetko kvitne použila asi 2 vreckovky za pol dňa Surprised Surprised Surprised Minulý rok to bolo za pol hodinu celé balenie servítkov a ako som sa cítila a ni nepíšem…Pozrite si všetko o BIOREZONANCII na nete a za vyskúšanie zaplatíte menej ako za lieky od lekára!!!! Vrelo odporúčam!!! Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Pridaj komentár