Detské chorobyKoža

Život s psoriázou

 Monika Batková   05.10.2011   22

Kúpanie vo vani, mazanie, slnenie, vizity , čakanie na verdikt od lekára - už môžeš ísť domov...to boli moje detské prázdniny v kúpeľoch, aby som ako tak „prežila“ školský rok s “kamoškou, ktorá ťa neopustí“ - PSORIÁZOU.

Potešila som sa teda , že už aj „MY“ máme svoj svetový deň – aby sa mali možnosť i tí na „druhej“ strane niečo dozvedieť a možno potom lepšie pochopiť...

Ľudia by mali pochopiť, čo znamená žiť s psoriázou

Psoriázou trpí podľa rôznych údajov približne 1 až 5 % svetového obyvateľstva, čo znamená, že každý 50. človek na zemi má nejakú formu psoriázy. Je teda približne taká častá ako cukrovka. Celosvetovo postihuje až 125 miliónov ľudí, na Slovensku je to asi 200 tisíc pacientov.

Psoriáza život neberie, no ničí ho výrazným spôsobom

Život v koži psoriatika znamená žiť v koži, ktorá svojím vzhľadom deprimuje majiteľa, bolí a niekedy svrbí a odpudzuje okolie, natierať sa páchnucimi masťami, brať lieky so závažnými vedľajšími účinkami, obávať sa odmietnutia zo strany partnerov či priateľov, na verejných kúpaliskách riskovať, že vás vykážu z bazéna či jazera, lebo fľaky na vašom tele vzbudzujú odpor a pohoršenie.
Podľa prieskumu vplýva psoriáza na psychiku pacienta horšie než kardiologické a onkologické ochorenia či cukrovka! Psoriáza nie je infekčné ochorenie a nie je pravdou, že vzniká z nedostatočnej hygieny! Dobrou spoluprácou a modernou liečbou sa kvalita života psoriatika môže blížiť k životu zdravého človeka.

Záujmy psoriatikov na Slovensku zastupuje už 17 rokov Spoločnosť psoriatikov a atopikov Slovenskej republiky (SPaA SR), ktorá sa zasadzuje o to, aby čím viac psoriatikov malo prístup k modernej liečbe psoriázy (či už novými liekmi alebo kúpeľnou terapiou).

Mýty o psoriáze

 • Psoriáza je iba kozmetická chyba krásy: Psoriáza je v súčasnej dobe pravdepodobne najskúmanejším kožným ochorením. Psoriatici trpia tak fyzicky, ako aj psychicky. Po fyzickej stránke ich ničia bolesti kĺbov, popraskaná koža a svrbenie. So psoriatickou artritídou sa nezriedka spája invalidita. Okrem bolesti sa zhoršuje aj chôdza a schopnosť manuálne pracovať.
 • Psoriáza je iba ľahké ochorenie: Psoriáza nebýva smrteľná, no ak sa zápal rozšíri po celom povrchu tela, pacient v dôsledku odlupovania kože stráca svoju prirodzenú imunitu, a je tak vystavený mnohým infekciám, ktoré môžu spôsobiť vážne komplikácie. Psoriáza je po depresii 2. najhoršie znášané ochorenie, dostala sa dokonca pred kardiologické a nádorové ochorenia aj cukrovku.
 • Psoriáza je infekčné ochorenie: Červené fľaky a odlupujúce šupinky síce nepekne vyzerajú, no dotykom ani nijako ináč sa neprenášajú na iného človeka. Presné príčiny ochorenia stále nie sú známe. Medzi odborníkmi však panuje presvedčenie, že na vzniku psoriázy sa významne podieľajú genetické predispozície, civilizačné faktory, stres, fajčenie, časté užívanie liekov alebo prejedanie sa ťažkými jedlami.
 • Psoriáza pretrváva z nedostatočnej hygieny: Opak je pravdou – psoriatik si chladivým a očistným kúpeľom pomáha, preto sa väčšina psoriatikov o svoju kožu stará podstatne viac ako ostatní ľudia.

Ako sa dá psoriáza liečiť

 • Psoriatici nie sú ani malomocní, ani bezmocní. Aj keď dnešná medicína nevie psoriázu vyliečiť, pozná niekoľko účinných spôsobov, ako priebeh ochorenia zmierniť. Cieľom liečby je zvýšenie kvality života pacienta do tej miery, aby bolo ochorenie pod kontrolou, a aby malo čo najmenší dopad na kvalitu jeho života. Výsledkom liečby má byť tiež predĺženie obdobia remisií. Súčasná medicína pozná tri hlavné spôsoby liečby, ktoré sa neustále zdokonaľujú:
  1. Lokálna liečba: Lokálne účinkujúce látky (externá) sú základom terapie ľahkej a stredne závažnej formy psoriázy, pri ťažkých formách majú doplnkový charakter. Tento spôsob liečby zahŕňa balneoterapiu (kúpeľnú liečbu) a nasadenie lokálnych kortikoidov, dechtov, retinoidov, cignolínu, D vitamínu, a imunomodulátorov.
  2. Fototerapia: Pozitívny účinok slnečného žiarenia na niektoré kožné ochorenia je známy už od staroveku. Balneofototerapia, fototerapia a fotochemoterapia sú fyzikálne metódy liečby využívajúce umelé zdroje ultrafialového žiarenia a patria k významným, účinným a relatívne bezpečným spôsobom liečby psoriázy.
  3. Systémová liečba: Celkovú liečbu vyžadujú pacienti so stredne ťažkou a ťažkou formou psoriázy alebo pacienti nereagujúci na lokálnu liečbu a fototerapiu. Uprednostňuje sa aj v prípadoch, keď treba dosiahnuť rýchly nástup účinku alebo na miestach ťažko prístupných lokálnej liečbe či u osobitných foriem psoriázy. Nevýhodou liečby sú vedľajšie účinky, ktoré si vyžadujú pravidelné kontroly pacienta.
   Na základe rozširujúcich sa poznatkov molekulovej biológie vznikli predpoklady pre vývoj novej skupiny liekov s cieleným pôsobením v ľudskom organizme – biologík. Tie v dnešnej dobe predstavujú špičku v oblasti celkovej liečby psoriázy. Zhotovujú sa „na mieru“ konkrétnej cieľovej molekuly, ktorá má kľúčové postavenie vo vývoji chorobného stavu. Ich vysoká selektivita sa odráža najmä na lepšej znášanlivosti liečby, čo umožňuje jej dlhodobé podávanie a priebežnú kontrolu prejavov ochorenia.
 • Každé zlyhanie terapie prináša pocity sklamania, rezignácie pred ďalšou liečbou a neraz je z neúspechu obviňovaný aj ošetrujúci dermatológ.
 • Pozitívne je pôsobenie pacientskych združení so vzájomnou výmenou poznatkov, diskusiami s odborníkmi-dermatológmi. Nové postupy v liečbe psoriázy má odporúčať dermatológ (kožný lekár).
 • Vzhľadom na vážne psychické dopady ochorenia má svoje miesto v liečbe psoriázy pomoc psychológa.

Kde sa psoriáza lieči

Najznámejším miestom, kde sa psoriáza dá udržať v prijateľnej miere sú kúpele SMRDÁKY.

Sú to veľmi špecifické kúpele nachádzajúce sa 80 km severozápadne od hlavného mesta Slovenska - Bratislavy. Ich špecializáciou je predovšetkým liečba kožných ochorení v kombinácii s chorobami pohybového aparátu s využitím jedinečného prírodného bohatstva - sírovodíkovej minerálnej vody a sírneho bahna.

Už aj názov kúpeľov SMRDÁKY prezrádza, že voda, ktorá lieči, nie je práve levanduľová... Pacient od nej „vonia“ ešte ďalší mesiac, no aspoň ochorenie zmierni. Ľudová povesť o vzniku kúpeľov hovorí, že minerálne pramene objavil kedysi dávno pastier, ktorý si kúpaním v neobvykle páchnucej vode prameňa vyhojil svoje „boľavé“ nohy. Zvesť o liečivom účinku prameňa sa rýchlo šírila a ľudia zo širokého okolia ho začali vyhľadávať.

Vznik názvu Smrdáky je zaujímavý. Podľa historických dokumentov sa osada kedysi volala po slovensky Nová Ves /Villa Nova/. Terajšie meno dostala od zapáchajúcich minerálnych prameňov. Keď sa roľníci z príležitosti výročia jarmokov schádzali v susedných mestách, tých, čo prišli z Novej Vsi prezývali „Smrdáci“. Toto meno sa potom tak vžilo, že nahradilo predošlé meno osady.

Ďalšou alternatívou liečebného miesta sú kúpele Trenčianske Teplice

Svetloliečba – TOMESA, ktorá sa pri liečbe využíva je súčasné pôsobenie selektívneho ultrafialového žiarenia a kúpeľa obohateného soľou z Mŕtveho mora.

Samozrejme nie menej podstatným miestom pre liečbu psoriázy je MORE - slaná voda a slnko pôsobia zázračne. Škoda len, že na Slovensku ho nemáme... Takže ak to človek pojme optimisticky, vlastne s PSORIÁZOU môžeš neustále cestovať, liečiť sa, spoznávať nové miesta, a hľadať možnosti, ktoré ti ako pacientovi s psoriázou pomôžu ľahšie žiť život so „svojou vernou kamarátkou“.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 23 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
marfuš napísané 30.04.2015 09:10

skúsila som tu masť golden ointment , skúste možno aj vam pomože nám určite ☺

brujes napísané 03.05.2015 15:40

Váš komentár

 

aj ja mam dobre skusenosti s mastou golden ointment, sestre velmi pomohla

Henrieta napísané 25.10.2014 11:36

Moja mamina trpi psoriazou. Ma to vo vlasoch na koncekov prstov. A uz zacinaju aj flaky objavovat po celom tele. Odporucili nam liecebny centrum tomesa. Tak som zvedava. Ma niekto skusenosti ?

dusan napísané 03.02.2015 09:23

tomesa mi pomohla je to prijemna liecba hradi aj ZP

andrej napísané 10.11.2011 17:22

Veru tak Akupunktura je to čo mi pomohlo.psoriazu mam už 10 rokov a len táto jediná vec mi pomohla.

 

odporúčam

Henika napísané 10.10.2011 14:45

Môj názor: vyhľadať dobrého homeopata. To, že medicína nedokáže vyliečiť takmer nič, je stará známa vec. Psoriáza sa lieči chémiou a to určite nepomôže, leda ak tak pribudnú nežiadúce účinky. Odporúčam prírodnú liečbu_ je pre človeka prirodzená a účinná. zwinker

Milan RK napísané 08.10.2011 23:37

Dobrý večer, reagujem na posledný komentár od "Sponky".

Mame dvoch chlapcov vo veku 2 roky a 2 mesiace. Ked mali asi 1 a pol roka, tak sme boli vedla Podhajskej, presne kde sa liecia atopicke exemy. Chalani ich mali po celom tele. Boli sme tam len tri dni a uz sme videli velke zlepsenie. Jedna sa o ODBRORNY LIECEBNY USTAV - www.odlu.sk. Nie je to hotel Hilton, ale starostlivost je tam uzasna. Vodu dovazaju externe v bareloch z Podhajskej, kazdy pacient ma vlastnu vanu. Vysoko odporucujem. Slovaci to maju moznost hradit z poistenia. My sme to riesili hotovostou, nemohli sme cakat.

Sponka napísané 25.09.2011 11:32

Chcela by som sa spýtať, bol niekedy niekto vyskúšať Podhájsku, vraj tam pomáha voda na ekzémy aj na psoriázu, prosím, pridajte svoje skúsenosti.

 

Ďakujem

Peter napísané 16.06.2011 21:55
Enikő napísané 09.05.2011 12:28

Jasom mala psoriázu od základnej školy a ja viem,že čo je to trpieť psoriázou,je to HRôZA!Ja som mala na celej hlave,niekedy zjavila mi na kolená,alebo na tváre,aj ja som vyskúšala-myslím si všetky možné produkty,možnosti,ako ostrániť psoriázu.

No,a teraz mám 20 rokov a môžem povedať že som sa "uzdravela",lebo nemám nejaké príznaky.Viac ako pol roka používam určitý produkt a pritom,že nemám psoriázu,zbavila som aj silnú alergiu,schudla som a som štastná,že som sa oboznámila s touto produktou.

Keď máte záujem,tak mi kludne napíšte na e-mailovú adresu : endzsi69@gmail.com ,a ja Vám poradím!

hippokratin napísané 24.03.2010 14:16

www.hippokratin.sk - na tomto webe nájdete unikátny liek, ktorý Vás vylieči. Treba vyskúšať a uvidíte skutočný účinok.

eva napísané 18.03.2010 12:42

uškodiť to môže to redšej nerob,skus UV žiarenie vo vlasovej časti a uvidíš zmenu alebo rybičky ,podobné kúpele s rybkami sú aj na východe v Humennom.

veľa šťastia

www.garraspa.sk

Gabika napísané 27.11.2009 22:15

Ahoj neviete niekto niečo o lieku Sandimmun Neoral.Lekár mi to predpísal a neviem nič o ňom, len že sú to veľmi veľké tobolky.

PETRA napísané 08.11.2009 00:05

My teraz skusame kozmetiku Dr.Michaels, je draha ale vraj z nej po 8 tyzdnoch psoriaza mizne a ked sa vrati po niekolkych mesiacoch tak len v 20 percentach

Vlado napísané 30.10.2009 21:02

V bratislave su otvprene nove kupele s rybkami a pomaha to dost dobre.treba vidiet.maju stranku www.garrafishspa.sk

mancika02 napísané 02.10.2009 17:55

Váš komentár Razz ahoj poznate dobry krem na psiorazu na nohach?dakujem

sima napísané 23.07.2009 23:29

ahojsmile..chcela by som sa opýtať či si môžem nafarbiť vlasy šampónom ak mám v hlave psoriázu...či to nemôže nejak uškodiť..

viera napísané 05.04.2009 19:37

Váš komentárahoj moja dcera trpi na psoriazu sme iba na zaciatku liecby a som zufala s kazdeho neuspechu s kazdej novej virazky fak nevedele som ake to maju psoriatici v zivote tazke Confused

Helen napísané 30.01.2009 13:21

Vyskusaj produkty z Mrtveho mora drnona-arche. Mozes ho mat doma vo vani.

Maja napísané 24.01.2009 19:31

Ahoj, počula som, že pomôcť môže aj nejaká dieta, neviete niekto o nejakej? Mne uz mastiškynezaberajú. smile

mija napísané 17.01.2009 02:35

ahoj dada, ak máš konkrétnu dobrú skúsenosť,mohla by si mi dať kontakt?ďakujem

Dada napísané 30.12.2008 10:41

Váš komentár

Akupunktura a cinska medicina dokaze s psoriazou divy.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
marfuš napísané 30.04.2015 09:10

skúsila som tu masť golden ointment , skúste možno aj vam pomože nám určite ☺

brujes napísané 03.05.2015 15:40

Váš komentár

 

aj ja mam dobre skusenosti s mastou golden ointment, sestre velmi pomohla

Henrieta napísané 25.10.2014 11:36

Moja mamina trpi psoriazou. Ma to vo vlasoch na koncekov prstov. A uz zacinaju aj flaky objavovat po celom tele. Odporucili nam liecebny centrum tomesa. Tak som zvedava. Ma niekto skusenosti ?

dusan napísané 03.02.2015 09:23

tomesa mi pomohla je to prijemna liecba hradi aj ZP

andrej napísané 10.11.2011 17:22

Veru tak Akupunktura je to čo mi pomohlo.psoriazu mam už 10 rokov a len táto jediná vec mi pomohla.

 

odporúčam

Henika napísané 10.10.2011 14:45

Môj názor: vyhľadať dobrého homeopata. To, že medicína nedokáže vyliečiť takmer nič, je stará známa vec. Psoriáza sa lieči chémiou a to určite nepomôže, leda ak tak pribudnú nežiadúce účinky. Odporúčam prírodnú liečbu_ je pre človeka prirodzená a účinná. zwinker

Milan RK napísané 08.10.2011 23:37

Dobrý večer, reagujem na posledný komentár od "Sponky".

Mame dvoch chlapcov vo veku 2 roky a 2 mesiace. Ked mali asi 1 a pol roka, tak sme boli vedla Podhajskej, presne kde sa liecia atopicke exemy. Chalani ich mali po celom tele. Boli sme tam len tri dni a uz sme videli velke zlepsenie. Jedna sa o ODBRORNY LIECEBNY USTAV - www.odlu.sk. Nie je to hotel Hilton, ale starostlivost je tam uzasna. Vodu dovazaju externe v bareloch z Podhajskej, kazdy pacient ma vlastnu vanu. Vysoko odporucujem. Slovaci to maju moznost hradit z poistenia. My sme to riesili hotovostou, nemohli sme cakat.

Sponka napísané 25.09.2011 11:32

Chcela by som sa spýtať, bol niekedy niekto vyskúšať Podhájsku, vraj tam pomáha voda na ekzémy aj na psoriázu, prosím, pridajte svoje skúsenosti.

 

Ďakujem

Peter napísané 16.06.2011 21:55
Enikő napísané 09.05.2011 12:28

Jasom mala psoriázu od základnej školy a ja viem,že čo je to trpieť psoriázou,je to HRôZA!Ja som mala na celej hlave,niekedy zjavila mi na kolená,alebo na tváre,aj ja som vyskúšala-myslím si všetky možné produkty,možnosti,ako ostrániť psoriázu.

No,a teraz mám 20 rokov a môžem povedať že som sa "uzdravela",lebo nemám nejaké príznaky.Viac ako pol roka používam určitý produkt a pritom,že nemám psoriázu,zbavila som aj silnú alergiu,schudla som a som štastná,že som sa oboznámila s touto produktou.

Keď máte záujem,tak mi kludne napíšte na e-mailovú adresu : endzsi69@gmail.com ,a ja Vám poradím!

hippokratin napísané 24.03.2010 14:16

www.hippokratin.sk - na tomto webe nájdete unikátny liek, ktorý Vás vylieči. Treba vyskúšať a uvidíte skutočný účinok.

eva napísané 18.03.2010 12:42

uškodiť to môže to redšej nerob,skus UV žiarenie vo vlasovej časti a uvidíš zmenu alebo rybičky ,podobné kúpele s rybkami sú aj na východe v Humennom.

veľa šťastia

www.garraspa.sk

Gabika napísané 27.11.2009 22:15

Ahoj neviete niekto niečo o lieku Sandimmun Neoral.Lekár mi to predpísal a neviem nič o ňom, len že sú to veľmi veľké tobolky.

PETRA napísané 08.11.2009 00:05

My teraz skusame kozmetiku Dr.Michaels, je draha ale vraj z nej po 8 tyzdnoch psoriaza mizne a ked sa vrati po niekolkych mesiacoch tak len v 20 percentach

Vlado napísané 30.10.2009 21:02

V bratislave su otvprene nove kupele s rybkami a pomaha to dost dobre.treba vidiet.maju stranku www.garrafishspa.sk

mancika02 napísané 02.10.2009 17:55

Váš komentár Razz ahoj poznate dobry krem na psiorazu na nohach?dakujem

sima napísané 23.07.2009 23:29

ahojsmile..chcela by som sa opýtať či si môžem nafarbiť vlasy šampónom ak mám v hlave psoriázu...či to nemôže nejak uškodiť..

viera napísané 05.04.2009 19:37

Váš komentárahoj moja dcera trpi na psoriazu sme iba na zaciatku liecby a som zufala s kazdeho neuspechu s kazdej novej virazky fak nevedele som ake to maju psoriatici v zivote tazke Confused

Helen napísané 30.01.2009 13:21

Vyskusaj produkty z Mrtveho mora drnona-arche. Mozes ho mat doma vo vani.

Maja napísané 24.01.2009 19:31

Ahoj, počula som, že pomôcť môže aj nejaká dieta, neviete niekto o nejakej? Mne uz mastiškynezaberajú. smile

mija napísané 17.01.2009 02:35

ahoj dada, ak máš konkrétnu dobrú skúsenosť,mohla by si mi dať kontakt?ďakujem

Dada napísané 30.12.2008 10:41

Váš komentár

Akupunktura a cinska medicina dokaze s psoriazou divy.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised