Piata choroba

Mária Kopčíková 2

 

Piata choroba – Erythema infectiosum

alebo parvoviróza – je ochorenie spôsobené parvovírusom B 19, ktoré postihuje predovšetkým deti vo veku 5 – 15 rokov. Šíri sa najmä v detských kolektívoch, škôlkach, školách.

Zdravé deti majú spravidla nekomplikovaný priebeh, bez trvalých následkov. Ak sme v detstve neprekonali piatu chorobu, nemáme protilátky a môže sa nám choroba rozvinúť v dospelosti. Vážne riziko predstavuje piata choroba v tehotenstve, kedy môže ohroziť nenarodené dieťa.

Čo je piata choroba

Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou.

Označenie pochádza niekedy zo začiatku 20. storočia, kedy boli infekčné ochorenia sprevádzané vyrážkou zoradené za sebou takto:

  1. Osýpky
  2. Šarlach
  3. Rubeola
  4. Rubeola scarlatinosa
  5. ERYTHEMA INFECTIOSUM (piata choroba)
  6. Exanthema subitum (šiesta choroba)
  7. Príznaky piatej choroby

    Je to ochorenie, ktoré väčšina detí prekoná rýchlo a bez väčších problémov. Objavuje sa obvykle v období od konca zimy do začiatku leta a šíri sa medzi deťmi kvapôčkovou infekciou pri kýchaní či kašľaní alebo pri telesnom kontakte.

    Piata choroba vyrážka

    Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa – takže je problém zabrániť šíreniu tohto ochorenia napr. v detských kolektívoch. Vyrážka je imunitnou reakciou na infekciu a objaví sa vlastne v čase, keď choroba odoznieva.

    Podľa portálu kidshealth.org asi 40% až 60% dospelých na celom svete má podľa laboratórnych testov minulú skúsenosť s parvovírusom B19, väčšina si však nespomína na žiadne príznaky ochorenia.

    To vedie k domnienke lekárov, že väčšina ľudí s B19 mala buď veľmi mierne alebo žiadne príznaky.

     

    Priebeh piatej choroby

    Piata choroba sa obvykle začína mierne zvýšenou teplotou, bolesťami hlavy a akoby príznakmi chrípky – upchatým nosom alebo miernym priehľadným výtokom z nosa.

    Tieto príznaky rýchlo prejdú a zdá sa, že choroba je preč – no o niekoľko dní sa objaví vyrážka na tvári – už spomínaný „motýlik“. Staršie deti a dospelí sa niekedy sťažujú, že vyrážka svrbí.

    O niekoľko dní neskôr sa zvyčajne vyrážka a mierne červené škvrny rozšíria na trup, paže a nohy. Zriedka sa objavujú nevoľnosti alebo bolesti kĺbov – zápästia, kolená alebo členky.

    Bolesti kĺbov sa objavia skôr u dospelých a väčších detí, u dospelých dokonca až v 80% prípadov piatej choroby. U dospelých sú kĺbové prejavy dokonca častejšie než typická vyrážka.

    Ďalšie príznaky, ktoré sa niekedy vyskytujú s piatou chorobou zahŕňajú opuch lymfatických uzlín, červené oči, bolesť hrdla a zriedkavo vyrážky, ktoré vyzerajú ako pľuzgieriky alebo modriny.

     

    Vyrážka – motýlik – pri piatej chorobe

    Vyrážka sa začína na tvári a v okolí nosa, na koreni nosa splýva a vytvára „motýlikovité“ začervenanie. Často chýba okolo úst.

    Koža pripomína akoby spálenie od slnka a zvykne ustúpiť cca do 4. dňa. Čoskoro sa vyrážka presunie na telo – hrudník a brucho a najmä na končatiny. Vyrážka obchádza dlane a chodidlá.

    Na začiatku vyrážka vyzerá ako tmavočervená škvrna, ktorá postupne od stredu bledne. Spočiatku vyzerá ako veľké červenofialové škvrny, ktoré postupne splývajú a od stredu blednú.

    Úplné vymiznutie vyrážok môže trvať  niekoľko týždňov. Vyrážky sa zvyknú opätovne objaviť po väčšej fyzickej námahe alebo pri strese.

    foto: DA H.C.

    Inkubačná doba piata choroba

    Inkubačná doba pri tomto ochorení je cca 10 – 21 dní.

    Už sme spomenuli, že dieťa s parvovírusovou infekciou je najviac infekčné ešte v čase než sa objaví vyrážka. Nákaza sa šíri z človeka na človeka v sekrétoch z nosa, úst, krku, pri kýchaní, kašľaní, používaní spoločného riadu …

    V domácnostiach, kde sa nachádza dieťa s piatou choroba, ďalší člen rodiny, ktorý nebol predtým nebol nakazený parvovírus B19 má asi 50% šancu, že sa u neho toto ochorenie prejaví.  

    Diagnostika piatej choroby

    Lekári zvyčajne diagnostikujú piatu chorobu podľa typických kožných zmien. Pre potvrdenie diagnózy sa môže vykonať odber krvi a vyšetrenie protilátok proti parvovírusu B19.  Iné testy v bežnej praxi nie sú obvyklé.

    Ako sa lieči piata choroba

    Liečba sa v tomto prípade týka len symptómov ochorenia. V prípade veľmi zvýšenej teploty môžu rodičia podať antipyretiká. Ak sa dieťa sťažuje na svrbenie vyrážok, môžu byť podané antihistaminiká.

    Pre dieťa je dôležitý kľudový režim a dostatok tekutín. V prípade, že sa dieťa sťažuje na bolesti kĺbov, treba sa o podaní vhodných liekov poradiť s pediatrom.

    Dokedy som infekčný pri piatej chorobe

    Zhruba týždeň po objavení sa príznakov by dieťa malo zostať v domácej starostlivosti, ale nie je potrebné vyradiť ho z kolektívu na celý čas trvania vyrážky. Je vhodné, aby choré dieťa obmedzilo telesnú aktivitu, športy.  

    »»»»»»» Prečítajte si aj: Kedy škôlka odmietne zobrať choré dieťa.

    Prevencia. Ako sa chrániť pred piatou chorobou

    Proti piatej chorobe neexistuje žiadna prevencia, žiadny spôsob, ako zabrániť šíreniu vírusu.

    V rámci prevencie všetkých vírusových ochorení je vhodné zamerať sa na budovanie hygienických návykov – umývanie rúk, nepiť z pohára po inom dieťati, nejesť z toho istého taniera, ako jedol už niekto predo mnou ..

    Piata choroba v tehotenstve

    Najčastejšie zmieňovanou komplikáciou tohto ochorenia je nebezpečenstvo pre gravidnú ženu, resp. pre dieťatko, ktoré nosí. Tento vírus je schopný prejsť cez placentu a nakaziť tak dieťatko – môže u neho vzniknúť ťažká anémia.

    Pokiaľ tehotná žena zistí, že bola v kontakte s niekým, kto má piatu chorobu, mala by o tom okamžite informovať svojho gynekológa a situáciu s ním konzultovať. 

    Veľká väčšina dospelých žien je voči piatej chorobe imúnna, vďaka tomu, že ju sama prekonala v detstve. Závažné problémy sa vyskytujú u menej ako 5% žien, ktoré sa nakazili počas tehotenstva.

    »»»»»»» Prečítajte si aj: 11 symptómov, ktoré by ste nemali ignorovať, ak ste tehotná.

    Spracované s použitím: kidshealth.org, 5th-disease.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (30 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dnes som zistila podla tohto clanku ze moje dve deti a ja mame 5.chorobu myslela som si ze co sa tyka mna ze je to nejaka alergia na dezinfek.prostriedky z nemocnice kde pracujem ,mala som a este mam flaky na rukach a mam velke bolesti klbou na kolenach a zapesti , 3.dni my bolo nevolno, ruky sa mi zacali nalievat a 2. den trpnu tak idem na pohotovost neviem to riesit ,dcerka ma teplotu 38 a cerveny flak na lici a vyrazky na nom, syn je flakaty zacalo to cervenym licom a bolestami hlavy a klbou

  2. Moja dcérka dostala piatu chorobu, ked som bola tehotna. Bol to strasny sok. Gynekologovi som to povedala, nic neriesil. Povedal mi, ze liecit sa to neda, len cakat, ako to dopadne. Moc ma teda neukludnil, keby som sama na internete nehladala informacie, zblaznila by som sa od strachu. Nastastie – ako sa pise aj tu v clanku – drviva vacsina dospelej populacie sa uz s virusom stretla, chorobu prekonala (mozno aj skryto) a ma protilatky. My sme dopadli dobre, dietatko sa narodilo uplne v poriadku.

Pridaj komentár