Detské chorobyKoža

Lymská borelióza

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   26.03.2015   8

"Môj malý má asi boreliózu." Týmito slovami ma privítala v telefóne vystresovaná kamarátka. "Pred týždňom boli na chate, kde chytil kliešťa, a teraz sa mu robí okolo miesta prisatia čoraz väčší fliačik." Hneď ma zahrnula množstvom otázok: či neurobila chybu pri vyberaní kliešťa, kedy jej potvrdia či má boreliózu alebo nie, ako dlho sa bude liečiť, či sa vylieči úplne, aké môže mať následky. A tak ma napadlo, že možno viacerým z vás prídu tieto informácie vhod, lebo obdobie chatovačiek, stanovačiek, opekačiek a vôbec dobrodružných pobytov v prírode sa práve začína.

Baktéria menom Borélia

Pôvodcom ochorenia je borélia (Borrelia burgdorferi). Je to spirochéta a patrí k baktériam. Žije v tráviacom trakte kliešťa, odkiaľ sa môže preniesť na človeka. Kliešť (Ixodes ricinus) je aktívny od jari do jesene. Nákazu prenášaj slinami pri zakusnutí, ktoré vypúšťa do rany, aby v mieste vpichu obmedzil zrážanlivosť krvi. Sliny obsahujú tiež látky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď napadnutého organizmu, ako na kliešťa, tak aj na pôvodcu nákazy, ktorú prenášajú. Na prenose sa môže podieľať aj črevný obsah kliešťa. Na Slovensku je boréliou infikovaných asi 10% kliešťov, no sú lokality, kde je to percento omnoho vyššie. Predpokladaný výskyt na Slovensku je viac ako 1000 nových ochorení ročne.

Čo s prichyteným kliešťom

 • prichyteného kliešťa treba odstrániť pinzetou (nie kovovou!!!, vhodná je plastová pinzeta pre psov – kúpiť ju môžete v chovateľských potrebách)
 • zachyťte telo kliešťa pinzetou, čo najbližšie pri koži,
 • pevne, ale opatrne ťahajte kliešťa priamo z kože von – už sa neodporúča kliešťom točiť, ani kývať zo strany na stranu,
 • nepoužívajte mydlo ani olej, kliešť by sa dusil a vtedy je vysoká pravdepodobnosť, že vyvráti obsah svojho žalúdka priamo do rany (ak je kliešť infikovaný, tak je obsah plný borélií)
 • vytiahnutého kliešťa usmrťte – najlepšie vložením do liehu,
 • postihnuté miesto následne dezinfikujte lekárskym liehom alebo aspoň dobre omyte vodou a mydlom

Navštívte lekára, ak

 • kliešť bol zachytený v koži viac ako 24 hodín,
 • časť kliešťa (hlavička) ostala v koži,
 • u dieťaťa sa vytvoril v danej oblasti akýkoľvek fľak (najmä ak je červený, uprostred bledý a postupne sa rozširuje),
 • miesto sa javí byť infikované (rastúca bolesť, začervenanie, opuch, až hnis),
 • u dieťaťa sa objavili príznaky, ako je horúčka, bolesť hlavy, závrate, zimnica, stuhnutá šija, bolesti kĺbov alebo svalov,
 • dieťa malo kliešťa - po troch týždňoch mu dajte odbrať krv na borélie

Príznaky

Lymská borelióza má skoré a neskoré štádium ochorenia.

Skoré štádium:

Typickým príznakom je pomaly sa šíriaca červená škvrna, nazývaná "erythema migrans", ktorá sa objaví v mieste prisatia kliešťa. Škvrna sa zväčšuje a má ohraničený lem s bledším miestom v strede. Objavuje sa niekoľko dní až týždňov po prisatí kliešťa. Najčastejšia inkubačná doba je 7 - 14 dní. Erytém sa objavuje len asi u polovice pacientov s lymskou boreliózou.

Skorým príznakom môže byť tiež horúčka, triaška, bolesti vo svaloch, únava. Táto fáza môže pripomínať chrípkové príznaky.

U detí, menej často u dospelých, sa niekedy nájde na koži ušného lalôčika, nosa, na prsnej bradavke alebo na miešku po prisatí kliešťa modročervený uzlík 1 - 5 cm veľký, ktorý môže byť sprevádzaný zdurením príslušných lymfatických uzlín. Niekedy sa objaví i za niekoľko týždňov až mesiacov.

Po niekoľkých týždňoch, väčšinou však nie dlhšie než za 3 mesiace, sa môžu vyskytnúť rôzne prejavy postihnutia nervového, kardiovaskulárneho a kĺbového systému. K nervovým príznakom patria bolesti hlavy, ztuhnutie šije, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny - a to hlavne tvárového nervu, bolesti v chrbte i v končatinách. Postihnutie kĺbov sa prejavuje bolesťami, ktoré majú tendenciu sa sťahovať z jedného kĺbu na druhý a trvajú krátku dobu. Srdcové obtiaže sa môžu prejaviť dušnosťou a môžu pripomínať infarkt myokardu.

Neskoré štádium:

Nastupuje mesiace až roky po infikovaní (najmä u pacientov, ktorí sa neliečili antibiotikami). Najčastejšie sa prejavuje postihnutím kĺbov, kože, nervového systému. Má chronický priebeh.

Diagnóza

Diagnózu pomôže stanoviť vyšetrenie krvi špeciálnymi testami. V bežnej praxi však nemá význam robiť vyšetrenie hneď po infikovaní, nakoľko zisťované ukazovatele sa v krvi ešte nenachádzajú v dostatočnom množstve (IgM protilátky sú detekovateľné 3 - 6 týždňov po infekcii, IgG protilátky sa tvoria asi po 6 týždňoch, vrcholia po šiestich mesiacoch a pretrvávajú dlhodobo.) Preto sa vyšetrenie krvi odporúča až s odstupom niekoľkých týždňov po prisatí kliešťa (cca 3). V niektorých špecifických prípadoch sa na vyšetrenie môže použiť moč, kĺbová tekutina alebo mozgovomiechový likvor.

Diagnóza by mala byť stanovená na podklade všetkých troch faktorov: údajov o prisatom kliešťovi, príznakov ochorenia a výsledkov pomocných vyšetrení.

Liečba

Základom liečby sú antibiotiká. Antibiotické schémy sú pomerne dobre prepracované a v prevažnej väčšine prípadov postačuje ambulantná liečba. Liečba trvá pomerne dlho (týždne). Dĺžka liečby i druh antibiotika závisí od príznakov, celkového stavu dieťaťa a výsledkov laboratórnych vyšetrení. Pri zaklieštení a odstránení kliešťa doporučujú niektorí lekári vrámci prevencie užiť jednorazovo antibiotikum. Aby bolo znížené riziko prechodu choroby do neskoršieho – chronického štádia, mala by byť liečba zahájená čo najskôr.

Zaujímavosti

 • Aby mohol byť človek infikovaný, predpokladá sa, že je potrebná prítomnosť kliešťa na koži viac ako 24 hodín. Preto každodenná prehliadka tela i odevu na prítomnosť kliešťov môže byť prevenciou vzniku ochorenia.
 • Očkovacie látky pre človeka sú v štádiu výskumu a klinických štúdií, problémom je variabilita a neustála zmena povrchových antigénov borélií najmä v Európe.
 • Prekonaním lymskej boreliózy nevzniká imunita proti borelióze. Je možné sa znovu nakaziť a ochorieť.
 • V oblasti výskytu kliešťa na koži je obvykle malá ranka alebo začervenanie, ktoré je normálnou reakciou na zaklieštenie.
 • Dojčením sa ochorenie na dieťa neprenáša.

Myslite na prevenciu

Pri pobyte vonku, najmä v lesnatých a krovinatých miestach, by malo dieťa nosiť:

 • odev s dlhým rukávom a dlhé nohavice, ponožky, topánky
 • na hlave čiapku a dlhé vlasy ukryté pod ňou.

Používajte repelenty (pri deťoch starších ako 2 roky). Po pobyte vonku dieťa dobre prezrite (najlepšie pri večernom sprchovaní), zamerajte sa na krk, miesto za ušami, v podpazuší a v oblasti slabín. Nezabudnite, kliešť si hľadá teplé miesto s jemnou kožou. Je potrebné skontrolovať i odev, vzhľadom na možnosť prítomnosti i veľmi malého kliešťa.

 

>>> DOMÁCI REPELENT PROTI KIEŠŤOM. RECEPT NÁJDETE TU

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
matasa napísané 19.08.2012 14:48

Ja som mala boreliozu ako 16 ročná, tiež trvalo 2 mesiace, kým zistili, čo mi je (v 90.rokoch) Antibiotika zabrali hneď, ale na krv treba chodiť pravidelne cca 10 rokov, vie sa totiž vrátiť. Doteraz v pohode, ale zas som si našla 3x kliešťa a posledné 3 dni mám opäť tie známe príznaky. Zajtra idem na krv. Som zvedavá. Len aby to nebola encefalitida.

Janka napísané 23.05.2012 12:25

Aby mohol byť človek infikovaný, predpokladá sa, že je potrebná prítomnosť kliešťa na koži viac ako 24 hodín - predpokladá sa zle. Môj priateľ mal kliešťa prichyteného asi necelú hodinu a po 10 dňoch sa začali prejavovať príznaky po infikovaní, testy to potvrdili.

anonym napísané 27.03.2012 21:48

uz rok na antibiotikach a este stale nie je koniec... a niekto si mysli, ze to vylieci za dva tyzdne...

katarína matejáková napísané 27.03.2012 22:06

anonym zwinker .... viem nie je jednoduché žiť s boreliozou... poznám a veľmi dobre. Ale s hnevom v duši tú chorobu neporazíš. Už ako dieťa som si tým prešla, hnevala som sa na ten malý tvor - kliešťa, ktorý ma nakazil, tuhli mi nohy, nevládala som nimi hýbať, dvihnúť ruku s lyžičkou k ústam a najesť sa. Mám úžasných rodičov a ľudí okolo seba, ktorí ma povzbudzovali a pomáhali mi. A dnes chodím. Nie som vyliečená a asi ani nikdy nebudem, ale nenechám sa len kvôli antibiotikám a kvôli tomu, že mi dopichali akupunktúrou uši, infúziami ruky a prešla som si všakovakými oddeleniami v nemocnici znechutiť život. Mám úžasné 4 deti aj napriek tomu že od 10 rokov mám boreliozu. A potrebujem tu byť hlavne kvôli nim. Nevzdávaj sa.. viem nie je to jednoduché... stojí to veľké úsilie.... držím palce...

Luptakova Marta napísané 17.11.2010 20:56

Mam Boreliozu,liečenu po dvoch rokoch,pokial mi prišli na diagnozu.Desať rokov sa preliečujem ATB pretože opakovane som pozitivna.Mam nizku imunitu a Gonartrozu - artroza kolenných klbov.Okrem toho bolesti svalov,hlavy,pocit obmedzenej hybnosti šije.Pomaha mi kupelna liečba a telesný pohyb.Stale bojujem a nevzdavam sa.Mam rada šport a pohyb.Liečba je pre mna nakladna a preto hľadam riešenie ako postupovať dálej v liečbe pre bolesti. pekný večer

delta73 napísané 23.01.2010 01:05

V poslednej dobe sa dosť píše a i niektoré medicínske výskumné ústavy prinášajú pozitívne ohlasy na Cistus Incanus a

jeho značnú schopnosť ničiť rozne skupiny vírusov.

Cistus má značnú schopnosť ničiť vírusy Boreliozy.

Štúdie a správy roznych inštitúcii si možeš pozrieť trebárs tu:

 

www.youtube.com/watch

 

Informácie o rastline Cistus, o jej dokázaných účinkoch sa dozvieš tu:

 

cistus.fm.site90.com

 

Moj kolega z práce to začal užívať, a zlepšenie pocítil.

Katarina Matejakova napísané 11.11.2008 21:56

Váš komentár

Boréliozou ma nakazil kliešť ešte ako dieťa. Veľmi som sa potešila ked som mala negat. výsledky. Teraz som bola asi 4 roky negat. bol to úžasný pocit a cítila som sa dobre. Posledné mesiace som ale začala cítiť dosť veľkú únavu, bolesti hlavy až migrény, a veľké bolesti chrbta, krížov. Myslela som si, že je to únava, predsa len mám 4 detičky a aj pracujem. Keď sa to ale zhoršovalo tak som išla k lekárovi a dala som si vziať krv aj na boreliózu. A výsledok IgM je pozitívny. Neni som si ale vedoma toho, že by ma štipol kliešť alebo nejaký iný hmyz. je možné aby sa to len tak bez následného infikovania vrátilo? Neteší ma to a verím že budem zas v poriadku. Nerada by som vrátila späť obdobia keď som chodila o barlách. Verím ale že ak človek chce vie bojovať so všetkým.... pekný zbytok večera zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
matasa napísané 19.08.2012 14:48

Ja som mala boreliozu ako 16 ročná, tiež trvalo 2 mesiace, kým zistili, čo mi je (v 90.rokoch) Antibiotika zabrali hneď, ale na krv treba chodiť pravidelne cca 10 rokov, vie sa totiž vrátiť. Doteraz v pohode, ale zas som si našla 3x kliešťa a posledné 3 dni mám opäť tie známe príznaky. Zajtra idem na krv. Som zvedavá. Len aby to nebola encefalitida.

Janka napísané 23.05.2012 12:25

Aby mohol byť človek infikovaný, predpokladá sa, že je potrebná prítomnosť kliešťa na koži viac ako 24 hodín - predpokladá sa zle. Môj priateľ mal kliešťa prichyteného asi necelú hodinu a po 10 dňoch sa začali prejavovať príznaky po infikovaní, testy to potvrdili.

anonym napísané 27.03.2012 21:48

uz rok na antibiotikach a este stale nie je koniec... a niekto si mysli, ze to vylieci za dva tyzdne...

katarína matejáková napísané 27.03.2012 22:06

anonym zwinker .... viem nie je jednoduché žiť s boreliozou... poznám a veľmi dobre. Ale s hnevom v duši tú chorobu neporazíš. Už ako dieťa som si tým prešla, hnevala som sa na ten malý tvor - kliešťa, ktorý ma nakazil, tuhli mi nohy, nevládala som nimi hýbať, dvihnúť ruku s lyžičkou k ústam a najesť sa. Mám úžasných rodičov a ľudí okolo seba, ktorí ma povzbudzovali a pomáhali mi. A dnes chodím. Nie som vyliečená a asi ani nikdy nebudem, ale nenechám sa len kvôli antibiotikám a kvôli tomu, že mi dopichali akupunktúrou uši, infúziami ruky a prešla som si všakovakými oddeleniami v nemocnici znechutiť život. Mám úžasné 4 deti aj napriek tomu že od 10 rokov mám boreliozu. A potrebujem tu byť hlavne kvôli nim. Nevzdávaj sa.. viem nie je to jednoduché... stojí to veľké úsilie.... držím palce...

Luptakova Marta napísané 17.11.2010 20:56

Mam Boreliozu,liečenu po dvoch rokoch,pokial mi prišli na diagnozu.Desať rokov sa preliečujem ATB pretože opakovane som pozitivna.Mam nizku imunitu a Gonartrozu - artroza kolenných klbov.Okrem toho bolesti svalov,hlavy,pocit obmedzenej hybnosti šije.Pomaha mi kupelna liečba a telesný pohyb.Stale bojujem a nevzdavam sa.Mam rada šport a pohyb.Liečba je pre mna nakladna a preto hľadam riešenie ako postupovať dálej v liečbe pre bolesti. pekný večer

delta73 napísané 23.01.2010 01:05

V poslednej dobe sa dosť píše a i niektoré medicínske výskumné ústavy prinášajú pozitívne ohlasy na Cistus Incanus a

jeho značnú schopnosť ničiť rozne skupiny vírusov.

Cistus má značnú schopnosť ničiť vírusy Boreliozy.

Štúdie a správy roznych inštitúcii si možeš pozrieť trebárs tu:

 

www.youtube.com/watch

 

Informácie o rastline Cistus, o jej dokázaných účinkoch sa dozvieš tu:

 

cistus.fm.site90.com

 

Moj kolega z práce to začal užívať, a zlepšenie pocítil.

Katarina Matejakova napísané 11.11.2008 21:56

Váš komentár

Boréliozou ma nakazil kliešť ešte ako dieťa. Veľmi som sa potešila ked som mala negat. výsledky. Teraz som bola asi 4 roky negat. bol to úžasný pocit a cítila som sa dobre. Posledné mesiace som ale začala cítiť dosť veľkú únavu, bolesti hlavy až migrény, a veľké bolesti chrbta, krížov. Myslela som si, že je to únava, predsa len mám 4 detičky a aj pracujem. Keď sa to ale zhoršovalo tak som išla k lekárovi a dala som si vziať krv aj na boreliózu. A výsledok IgM je pozitívny. Neni som si ale vedoma toho, že by ma štipol kliešť alebo nejaký iný hmyz. je možné aby sa to len tak bez následného infikovania vrátilo? Neteší ma to a verím že budem zas v poriadku. Nerada by som vrátila späť obdobia keď som chodila o barlách. Verím ale že ak človek chce vie bojovať so všetkým.... pekný zbytok večera zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised