Paronychia – zápal nechtového lôžka

Mária Kopčíková 3

Minule sa kamarátka sťažovala, že jej syn má zahnisaný necht na ruke, najprv tento problém liečili doma, potom už museli vyhľadať aj pomoc lekárky a pravidelne chodiť poranenie čistiť. Nuž – nie je to nič príjemné, keď sa objaví

zápal nechtového lôžka.

Jedná sa o druh kožnej infekcie, ktorá vznikne pri poranení danej oblasti. Môže sa objaviť napr. ak si dieťa obhrýza nechty alebo odtrháva jemnú kožu v okolí nechtov. Rozlišujú sa tri typy paronychie:

  • Bakteriálny zápal nechtového lôžka
  • Hubová parynochia – spôsobená hubou
  • Kandidózny zápal nechtového lôžka – spôsobený určitým typom kvasiniek

Obvykle pri tomto probléme môžeme pozorovať začervenanú, bolestivú a opuchnutú oblasť okolo nechta, prípadne pri bakteriálnej infekcií aj hnisom naplnený pľuzgier.

Zápal nechtového lôžka obvykle nie je žiadny veľký problém a možno ho liečiť doma. V zriedkavých prípadoch sa môže infekcia rozšíriť na zvyšok prsta a vyžaduje lekársku pomoc.

Keď je koža poškodená, môžu sa na nej usídliť mikroorganizmy a spôsobiť infekciu. Tieto mikroorganizmy môžu byť baktérie alebo huby (plesňové zápal nechtového lôžka).

Deti a dospievajúci sa môžu k zápalu nechtového lôžka dostať najčastejšie ak:

  • si obhrýzajú nechty,
  • často si sajú prst,
  • strihajú sa im nechty príliš na krátko, prípadne sa strihá kožička na okraji nechta,
  • ak majú ruky vo vode príliš dlho,
  • väčšiu šancu na tento problém majú deti s diabetom.

Príznaky a diagnóza paronychie

Bakteriálny zápal nechtového lôžka sa zvyčajne objaví náhle, zatiaľ čo pri plesňovom zápale sú príznaky menej viditeľné. Chronický zápal nechtového lôžka môže spôsobiť zmeny na postihnutom nechte – môže mať inú farbu, byť neobvykle tvarovaný. 

Zápal nechtového lôžka sa zvyčajne diagnostikuje lekárom len na základe pozorovania postihnutého mieste. V niektorých prípadoch môže lekár vziať vzorku hnisu a nechať vykonať vyšetrenie aký typ baktérií alebo plesní je príčinou infekcie.

Liečba zápalu nechtového lôžka

Spôsob, ako sa daná situácia rieši, vždy závisí od rozsahu poškodenia. Len mierny problém vyrieši, ak sa postihnuté miesto namočí do teplej vody na 20 minút – niekoľkokrát denne. Ťažšie zápaly sprevádzané zahnisaním niekedy vyžadujú zásah lekára a antibiotickú liečbu. Z prírodnej lekárne môžete vyskúšať:

  • Kúpeľ postihnutého prsta v horúcom rumančeku asi na 1/2 hodiny, potom choré miesto natrieť masťou z nechtíka.
  • Keď prst hnisá, treba prikladať obklady z ľanovej kaše, ktorú pripravíme z ľanového semena.
  • Ak sa hnisavé miesto otvorí, chorý prst kúpeme v teplom rumančeku a nakoniec priložíme obklad z ľubovníkového oleja.
  • Odvar z orechových listov –  5-8 dajte do horúcej vody. Nechajte lúhovať 10 až 15 minút a preceďte. Po vychladnutí v odvare máčajte spostihnutý prst 15-20 minút. Orech má vlastnosť vyťahovať zápal.

Možno vás bude zaujímať, ako na iné drobné poranenia u detí >> >>

Vždy je však na prvom mieste konzultácia s lekárom, nesprávne liečený zapal nechtového lôžka sa môže stať chronickým a dieťaťu spôsobiť aj dlhodobejší problém.

Spracované podľa: kidshealth.org

Možno vás bude zaujímať, ako na iné drobné poranenia u detí >> >>

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (25 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. No obávam sa že si si pri tej „operácií“ zaniesla baktérie pod pokožku určite choď k doktorovi. Hrozí ti otrava krvi, odumieranie prstu, následná amputácia buď prstu alebo chodidla najhorsie az po koleno a dokonca aj smrť. Choď k doktorovi. Ten ti to skontroluje max. Lokalne umrtvi a volaco ti spravi nebues nic citit tot vse smile

  2. Mne zarastal nehet dal som si to dokopy na tyzden sa zdalo byt vsetko ok ale napuchlo mi to a je tam velka hrca plna hnisu antibiotika mi tiez zabrali ale len na tyzden stale tam mam opuchnutu hrču a neviem čo s tým nechcem ísť k doktorovy lebo keď mi ešte zarastal nehet tak mi povedal že to budeme operovať tak som si to spravil sam ale zapal pretrváva Cry

  3. tento zapal mam momentalne uz po druhy krat. Prvy krat mi zabrali antibiotika na 7 dni od doktora, o dva tyzdne po vyliecini sa to objavilo znova na tom istom mieste. Antibiotika som vyuzivala ale bez ucinku. Premyslam nad prirodnou lieckou ale nie som si moc ista. Co robyt?

Pridaj komentár