ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 23.11.2017 | meniny má Klement  
Detské chorobyKoža

Hmyz, kliešte, komáre – ako sa s nimi vysporiadať

 Mária Kopčíková   21.06.2017   1

V letných mesiacoch sa pomerne často musíme vysporiadať s rôznymi štípancami od hmyzu, komárov, prípadne vyťahujeme kliešťov zavŕtaných do niektorých častí nášho tela. Ako má vyzerať prvá pomoc?

Kedy treba vyhľadať lekársku pomoc pri uštipnutí, či uhryznutí hmyzom?

Shutterstock

 

Kliešť

Nájsť prisatého kliešťa, ktorý sa „drží ako kliešť“, nie je nič neobvyklé. Napriek tomu, že väčšinou nie je nutné lekárske ošetrenie, existujú viaceré situácie, kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Prichyteného kliešťa treba odstrániť pinzetou (vhodná je pinzeta pre psov – zakúpiť ju môžete v chovateľských potrebách): Zachyťte telo kliešťa, čo najbližšie pri koži. Pevne, ale opatrne ťahajte kliešťa priamo z kože von – už sa neodporúča kliešťom točiť, ani kývať zo strany na stranu. 

Rozmýšľate o očkovaní proti kliešťovej encefalitíde? Názory naň sú rôzne.

Ďalší problém, ktorý súvisí s uhryznutím kliešťom, je lymská borelióza. Pôvodcom ochorenia je borélia (Borrelia burgdorferi). Je to spirochéta a patrí k baktériám. Žije v tráviacom trakte kliešťa, odkiaľ sa môže preniesť na človeka.

Nákazu prenášaj slinami pri zahryznutí, ktoré vypúšťa do rany, aby v mieste vpichu obmedzil zrážanlivosť krvi. Sliny obsahujú tiež látky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď napadnutého organizmu, ako na kliešťa, tak aj na pôvodcu nákazy, ktorú prenášajú. Na prenose sa môže podieľať aj črevný obsah kliešťa.

Shutterstock

 

Bodnutie hmyzom 

Bodavý hmyz cicajúci krv, napríklad komáre, alebo ovady, spôsobí malú, páliacu ranku, ktorá neskôr silno svrbí. Žihadlá včiel, ôs a sršňov mávajú horšie následky, pretože obsahujú jed.

Alergická reakcia na sliny, alebo jed hmyzu zapríčiňuje bolesť, svrbenie, sčervenanie a opuch na mieste vpichu, alebo uhryznutia.

Hoci bodnutie hmyzom, napr. včelou, osou, sršňom je bolestivé, väčšinou nevyžaduje lekárske ošetrenie. Niektorí ľudia však môžu na žihadlo reagovať opuchnutím dýchacích ciest až ťažkým šokom, ktorý bezprostredne ohrozuje ich život.

Nebezpečenstvo hrozí deťom, ktoré sú na bodnutie hmyzom alergické

môže u nich vyvolať anafylaktický šok. Taktiež vysoko nebezpečné je bodnutie v ústach a v hrdle, kde opuch môže spôsobiť udusenie (pozor na pitie priamo zo sosáka čajníka, kde sa môže skrývať zatúlaná osa).

Príznaky závažnej alergickej reakcie na uštipnutie hmyzom:

  • opuch tváre či ústnej dutiny,
  • ťažkosti s prehĺtaním alebo s hovorením,
  • ťažkosti s dýchaním, pískanie pri dýchaní,
  • bolesti brucha, napínanie na zvracanie, zvracanie, hnačka,
  • závrate, mdloby, bezvedomie. 

Pre tieto účely je fajn vedieť poskytnúť prvú pomoc pri anafylaktickom šoku.

Komáre

Tento „milý“ bzučiak sa stal našim spoločníkom počas letných večerov. Najmä v miestach pri vode, ale aj v mestách, najmä keď podvečer zabudnete zavrieť okno a necháte zasvietené svetlo – máte o spoločnosť postarané.

Foto: sxc.hu

 

Najlepším ochranným prostriedkom proti hmyzu je sieťka na okne

V najhorších prípadoch môžeme nad detskú postieľku natiahnuť sieť proti moskytom, ktorá nielenže zastaví pažravých komárov, ale urobí z detskej postele aj výnimočné a zaujímavé miesto.

Ako človek spozná, že je alergický na komáre?

Ak reakcia po bodnutí komárom je príliš veľká – veľký červený bolestivý opuch v mieste bodnutia alebo opuchy nielen v mieste bodnutia, či príliš plošne veľké svrbivé začervenanie v mieste bodnutia presahujúce veľkosť dlane. 

Vždy sa odporúča pri lokálnej alergickej reakcii použiť celkové antihistaminikum (protialergický liek – napr.zyrtec, fenistil, zodac, xyzal, claritine, aerius ), lokálne antihistaminikum (fenistil gél) podané priamo na miesto bodnutia, prípadne pri opuchu urobiť octanový alebo chladivý obklad miesta bodnutia. Ak sa objaví alergická reakcia na bodnutie komárom alebo sa objavia nezvyčajné príznaky  po bodnutí komárom (poruchy dýchania, kolapsový stav, nadmerné opuchy akejkoľvek časti tela...), tak je nevyhnutné konzultovať svoj stav s odborným lekárom – alergológom.

 

Prirodzené repelenty

Samotná príroda obsahuje viacero látok, ktoré hmyz odpudzujú. Tak si napríklad na vonkajšej parapete okna môžete vytvoriť prirodzenú zelenú bariéru prirodzených repelentov z paradajkových kríčkov alebo zo „smradľavej“ kvetiny aksamietnice.

Alebo na posteľné prádlo či pyžamká nakvapkajte éterické oleje ako levanduľový, santalový, kajeputový, eukalyptový alebo šalviový olej či účinný môže byť dokonca aj klinčekový odvar a komáre by sa mali na Vás pozerať len zobďaleč.

Éterické oleje nenanášajte priamo na telo, nakoľko by mohli spôsobiť alergickú reakciu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Komentáre k článku
autumn11 napísané 23.07.2017 12:10

nám zaberá na štípance fenistil gél a následne, keď už pupáky nesvrbia natieram bepanthenom care. Ukľudní pokožku a zmierni začervenanie.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





Najčítanejšie
Náš TIP
Komentáre k článku
autumn11 napísané 23.07.2017 12:10

nám zaberá na štípance fenistil gél a následne, keď už pupáky nesvrbia natieram bepanthenom care. Ukľudní pokožku a zmierni začervenanie.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised