Bodnutie a uhryznutie hmyzom

Martina Kačániová 3

Bodavý hmyz cicajúci krv, napríklad komáre alebo ovady, spôsobí malú, páliacu ranku, ktorá neskôr silno svrbí. Žihadlá včiel, ôs a sršňov mávajú horšie následky, pretože obsahujú jed.

Alergická reakcia na sliny alebo jed hmyzu zapríčiňuje bolesť, svrbenie, sčervenanie a opuch na mieste vpichu alebo uhryznutia. Niektorí ľudia môžu na žihadlo reagovať opuchom dýchacích ciest až ťažkým šokom, ktorý bezprostredne ohrozuje ich život. Kliešte prenášajú závažné choroby, ako je zápal mozgových blán, borelióza a horúčka Skalnatých vrchov. Moskyty v tropických oblastiach prenášajú nebezpečnú maláriu.

Zdroj: ingimage.com

Prevencia bodnutia hmyzom

Ak sa nachádzate v oblasti, kde sa vyskytuje bodavý hmyz, chráňte si radšej pokožku odevom. Do okien a dverí umiestnite sieťky proti hmyzu. Hmyz môžete aj odpudzovať, napríklad tým, že nepokrytú pokožku potriete roztokom piatich kvapiek citronelového oleja v šálke vody.

Liečenie bodnutia hmyzom

Svrbenie a pálenie po bodnutí hmyzom veľmi účinne tlmí pleťové mlieko s hrabovým výťažkom a roztokom hemimorfitu. Osvedčenými prostriedkami sú v týchto prípadoch aj kocka ľadu, gél z aloy pravej, alebo cibuľová šťava.

 Včelie žihadlo: Odstráňte žihadlo tak, že ho z boku vyškrabnete nechtom. Potom vytlačte z rany zvyšky jedu. Bolestivú ranu po včelom žihadle potrite kašičkou zo sódy bikarbóny a malého množstva vody.

 Osie žihadlo: Čo najrýchlejšie potrite ranu citrónovou šťavou, octom, alebo škoricovým čajom; podľa potreby opakujte.

 Kliešť: prvá pomoc, keď zistíte, že dieťa má kliešťa.

Zdroj: ingimage.com

Aromaterapia pri bodnutí hmyzom

Na postihnuté miesto kvapnite každú hodinu po jednej kvapke levanduľového a čajovníkového (Tea Tree) oleja.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Na opuchy po uštipnutí je dobrý gélik novosil z lekárne, je to novinka myslím, zmierňuje svrbenie a opuch celkovo smile

  2. kliest sa NESMIE pokvapkat olejom, ani natierat vazelinou ani nicim inym, lebo tymto sposobom sa kliest zacne dusit a preto sa aj lahsie vytahuje, kedze on sam bude chciet vyjst, aby sa neudusil.. ALE tym, ze sa zacne dusit, vyvracia do miesta vpichu svoje sliny, resp.obsah zaludka a tym padom, ak je infikovany vnesie pripadne bakterie/virusy/… do rany, cim infikuje postihnuteho.. toto prosim radsej opravte priamo v clanku..

  3. Dcéru akurát pred hodinou poštípal sršeň v posteli na ručičku. Mám z toho poriadne nervy pri predstave, keby si vybral inú citlivejšiu časť tela. Našťastie jej to moc neopuchlo a ani ju to už veľmi nebolí, dokonca sa jej po tom šoku aj podarilo zaspať, ale ja asi do rána oka nezažmúrim. Dali sme na to studené obklady, tak dúfam, že pomohli. Ale radšej ju budem ešte chvíľu sledovať, mám taký strach, aby sa jej to nezhoršilo Sad

Pridaj komentár