Vďaka sústave kostných pák, spojených kĺbmi, ktoré poháňajú silné svaly, sa naše telo vie pohybovať s dokonalosťou stroja, ktorý je riadený mozgom. Vie chodiť, žmurkať, behať, usmievať sa, rúbať drevo, hladiť… a ešte oveľa oveľa viac.
Aj k tým najjednoduchším pohybom je nevyhnutná spoločná práca a vzájomná súhra mnohých svalov.
Svaly sú pripevnené ku kostiam šľachami a iným spojivovým tkanivom. Pracujú na princípe premeny chemickej energie na procesy kontrakcie a napätia.
Typy svalov
- Kostrové svalstvo (priečne pruhované). To je to, ktoré nás po túre bolí. To je to, na ktorom nechávame oči, ak je pekne vypracované. To je to (samozrejme, ak patrí nejakému zvieraciemu druhu), na ktorom si mnohí tak radi pochutnáme. Má vláknitú štruktúru. Svalové vlákna sa spájajú do snopčekov a tie do snopcov. Na povrchu je sval obalený jemnou blanou. Každý takýto sval sa svojim začiatkom i úponom pripája pomocou väzivovej šľachy na kosť. Tým, že je upevnený ku kosti, umožňuje jej pohyb (viď. fyzika – pákové mechanizmy). Je tou skupinou svalov, ktorá je ovládaná vôľou, ktorá vykonáva vedomé pohyby (niekedy aj podvedome).
- Hladké svalstvo. Obaľuje alebo spolutvorí steny ciev a mnohé vnútorné orgány ako sú črevá, žalúdok, močový mechúr či maternica. Jeho pohyby nepodliehajú našej vôli.
- Srdcový sval. Jediný a jedinečný v celom organizme. Jeho vlákna sú prepojené mostíkmi. Nachádza sa iba v srdci, pracuje bez prestávky celý život. Ale by sme sa mu poďakovali, keby chcelo oddychovaťJ .
Pohľad zblízka
Základom svalov sú svalové bunky myocyty, ktoré v sebe obsahujú svalové vlákienká myofibrily. V nich sa nachádzajú špeciálne bielkoviny aktín a myozín, ktoré sa dokážu do seba zasúvať. Vďaka nim potom sval robí to, čo má: sťahuje a uvoľňuje sa.
Ako to vlastne funguje
Každý z viac ako 600 svalov, riadených vôľou, je zásobovaný nervovými vláknami. Sieť nervových okruhov, spájajúca svaly s mozgom a miechou, prenáša signály, a tie riadia, ktorý sval sa má zapojiť do činnosti, kedy a ako.
Svaly reagujú na nervový podnet sťahom. Po ústupe dráždivého podnetu sa sval vracia do pôvodného stavu. Každej svalovej kontrakcii predchádza podnet z motorického nervu. Elektrický impulz, ktorý vychádza z mozgu, je prenášaný nervami. Správa ide z mozgu do miechy a potom cez periférne nervy do svalov. Nervy sú vytvorené z buniek nazývaných neuróny. Neurón ma dlhé vlákno nazývané nervový výbežok (axón), cez ktorý sa impulz prenáša a po prechode nervovou dráhou dostane až na synapsu (nervovosvalovú platničku), miesto, kde nerv komunikuje so svalom, presnejšie nervový výbežok komunikuje so svalovým vláknom.
Takto ovládané môže byť jedno svalové vlákno, ale aj viacero naraz, trebárs 100 svalových vlákien súčasne. Prenos impulzu z nervu na sval sa na synapse uskutočňuje prostredníctvom chemickej látky – acetylcholínu, ktorý vyvolá následnú kontrakciu svaloviny. Však už nechcete vedieť podrobnosti? Ak áno, ozvite sa, rada doplním.
Aby fungoval sval
Na to, aby sval fungoval potrebuje:
- dostávať bezchybné signály z centrály (mozgu), a teda neporušený mozog a celú nervovú dráhu až po synapsu,
- dostávať dostatok živín a najmä kyslíka, čo zabezpečuje bohaté cievne zásobovanie svalu krvou,
- nepoškodené svalové tkanivo.
Poruchy
Ak je jeden z potrebných faktorov porušený, sval nemôže naplno vykonávať svoju funkciu. Poškodený môže byť:
- nerv (úrazom, degeneratívnym ochorením napr. skleróza multiplex),
- mozog (poškodená tá časť mozgu, ktorá ovláda príslušné motorické nervy napr.detská mozgová obrna, porážka),
- cievne zásobovanie ( porušenie cievy ako následok úrazu, upchatie prívodnej tepny napr. infarkt),
- zápal či nádor svalu (zápal sa najčastejšie prejaví bolesťami a teplotou, pri nádore sa často tvoria tuhé uzly v svale a môže bolieť).
Na záver
Takže, keď nabudúce bude vaše neposedné šidlo zas lietať a skákať a preliezať, čo sa dá, povedzte si: ako dobre!
Použité zdroje:
Ľudské telo, Gemini 1991